Brrr... ale zimno! Kiedy kaloryfery powinny zacząć grzać? [WYJAŚNIAMY]

Kiedy zarząd wspólnoty ma obowiązek włączyć ciepło w kaloryferach? Jeśli temperatura w mieszkaniu spada poniżej 20 stopni. Z powodu wychłodzonego mieszkania chorujesz? Walcz o odszkodowanie.

Sezon grzewczy trwa cały rok. Tak przynajmniej wynika z rozporządzenia ministra gospodarki, a właściwie nie wynika, ponieważ w ustawie nie ma mowy o terminie rozpoczęcia ani zakończeniu ogrzewania. – Oznacza to, że nie ma widełek czasowych, które konkretnie określają moment rozpoczęcia sezonu na ciepłe kaloryfery. To zarządca budynku podejmuje decyzję, kiedy mieszkańcy mogą ogrzewać mieszkanie – wyjaśnia w rozmowie z Metrowarszawa.pl Magdalena Szachowska z kancelarii Rąpała.

Teoretycznie, jeżeli jest taka potrzeba, to administrator powinien udostępnić nam ogrzewanie nawet w środku lata. No dobrze, ale mamy koniec września, a w wielu mieszkaniach w Warszawie nadal kaloryfery zimne. Kiedy więc powinno włączyć się ogrzewanie?

Jeśli temperatura w mieszkaniu spada poniżej 20 stopni Celsjusza, należy wystąpić do zarządzającego nieruchomością, aby włączył ogrzewanie – tłumaczy Szachowska.

Wartości te są zawarte z kolei w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Mówi ono, że w przypadku zwykłych pomieszczeń mieszkalnych w środku powinna panować temperatura 20 stopni Celsjusza, a w przypadku łazienki, basenu czy sportowej szatni - 24 stopni. Co więc robić, jeżeli w naszym mieszkaniu jest naprawdę zimno, a ogrzewanie mimo to nie zostało uruchomione?

Skontaktujmy się z zarządcą budynku: administracją lub wspólnotą

Szachowska dodaje również, że często popełniamy błąd, kontaktując się bezpośrednio z dostawcą ciepła. - Pamiętajmy, że to zarządca podpisuje umowę z przedsiębiorstwem ciepłowniczym - mówi. I wyjaśnia, że jeżeli zarządca budynku nie włączy ogrzewania w odpowiednim momencie, możemy go obciążyć kosztami. 

Na przykład kosztami leczenia, gdy się rozchorujemy. 

Możemy też żądać naprawy szkody, gdy z powodu niedogrzania pomieszczeń w domu pojawia się grzyb. Czy w kancelarii Rąpałą pojawiają się sprawy związane z sezonem grzewczym? - Owszem, ale na pisemnych wezwaniach do włączenia ogrzewania zazwyczaj się kończy - wyjaśnia prawniczka. 

I na koniec przydatna ciekawostka. Aby obniżyć rachunek za ogrzewanie, ale nie marznąć, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • nie zastawiajmy grzejników meblami
  • zmniejszajmy temperaturę w nocy oraz w czasie, w którym jesteśmy poza domem
  • rachunek za ogrzewanie obniżają zasłony w oknach 
  • pamiętaj, aby odpowietrzyć grzejniki

 

Czy u Ciebie już grzeją?