"Pan nie wie, jak to jest panicznie bać się decyzji jednego człowieka!". Po tym poście o prof. Chazanie dostaje setki maili

- Nie spodziewałam się takiego odzewu. Jest szokujący! W ciągu doby dostałam kilkaset maili. Piszą kobiety, piszą mężczyźni, piszą matki córek, które m.in. rodziły u profesora Bogdana Chazana. Ja się pytam - co ma cesarskie cięcie do katolicyzmu? Co to jest za obłęd z tymi siłami natury? Czy my naprawdę żyjemy w XXI wieku? - mówi Anna Grzybowska, dziennikarka, która jednym postem na Facebooku wywołała burzę. Szpital na Madalińskiego nie chce komentować sprawy.

Anna Grzybowska, dziennikarka, która w Szpitalu im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego urodziła syna, w dniu jego 12-stych urodzin postanowiła podzielić się swoją historią.

"Za swoje grzechy trzeba płacić!"

- Wzięło mnie na wspominki, nie spodziewałam się takiego odzewu! Wydawało mi się, że historia jest dość neutralna, okazało się, że wywołała burzę - opowiada.

Anna 20 września opisała to, co przeżyła 12 lat temu. Podkreśla na każdym kroku, że gdyby nie rozsądek innych lekarzy oraz jej własna determinacja, mogłaby stracić syna.

- Dyrektorem Szpitala na Madalińskiego był 12 lat temu niejaki Chazan. Profesor. Nie trawiłam suk****na - zaczyna opowieść. - Od początku wiadomo było, że będę miała cesarkę, bo inaczej Wojtka nie urodzę.

Przyłazi Chazan:

- Co, pani redaktor? Myśli pani, że będzie miała pani jakieś specjalne traktowanie, tak? Poród siłami natury jest najlepszy i dla pani i dla dziecka. Dzieci rodzone przez cesarkę nie mają więzi z matką. Pani zdaje się jest po rozwodzie, a dziecko jest innego ojca, tak? Za swoje grzechy trzeba płacić!

ChazanChazan Facebook.com/ Anka Grzybowska Facebook.com/ Anka Grzybowska

Dwa dni później wpadła do mnie przyjaciółka, też dziennikarka. Przytargała mi pieczonego kurczaka, żebym z głodu nie umarła. Wbijam zęby w drób - Chazan na obchodzie.

- No to co? Nadal upiera się pani przy cesarce? No, ja tu widzę, ze niektórzy koledzy tez sądzą, że to jedyne wyjście. Ja znam inne - zgodnie z naturą i tym, co kobiety robią od setek lat! To jest wbrew przykazaniom!

W tym momencie odzywa się moja przyjaciółka:

- Witam, panie doktorze! Ta skrobanka, którą pan mi zrobił, była naprawdę genialna! Poznaje mnie pan? Dwa lata temu... Warto było zapłacić.

Nigdy więcej nie usłyszałam o porodzie "siłami natury", a Chazan omijał mnie jak morowe powietrze.

Anna, jak pisze, nigdy tego Chazanowi nie daruje. - Nie ma pan zielonego pojęcia, co przeżywałam na szpitalnym łóżku, podłączona do pompy infuzyjnej i kroplówek. Nie wie pan, jak to jest, kiedy walczy się własnym ciałem o życie dziecka i słucha takiego idioty jak pan, a nocami zastanawia się, czy będę matką wytęsknionego syna czy nie. I jak to jest panicznie bać się decyzji jednego człowieka, od którego zależy życie mojego dziecka - pisze.

Nie mogę tego tak zostawić

Post został udostępniony ponad 5 tysięcy razy. - Od 20 września dostaję mnóstwo maili. Kobiety, ojcowie, babcie wysyłają mi poruszające historie wraz z dokładną dokumentacją medyczną i nie rzadko makabrycznymi zdjęciami upośledzonych noworodków. Większość to historie sprzed kilku-kilkunastu lat. Już wysłałam dokumentację do znajomych lekarek, aby zapoznały się z nią i wyraziły swoją opinię na ten temat. Nie mogę tego tak zostawić - mówi Anna.

Anna podzieliła się kilkoma historiami, które otrzymała na skrzynkę mailową. - Napisała do mnie kobieta, która dowiedziała się, że jej dziecko ma wadę genetyczną i umrze tuż po urodzeniu dopiero w piątym miesiącu ciąży! Wcześniej Chazan o niczym jej nie powiedział - mówi Anna i cytuje historię Pani Małgosi:

"Powiedział mi, że gdybym dowiedziała się wcześniej, to zrobiłabym skrobankę, dlatego lepiej, ze dowiedziałam się później! Moja córka żyła dwa dni. Nie wiem czy moje dziecko cierpiało przed śmiercią, ale sobie myślę, że może jednak nie. Chazan mi napisał w karcie, ze odmawia aborcji, bo jest na nią za późno. Ale przecież on o tym wiedział!"

Pani Małgosia wysłała Annie pełną dokumentacje medyczną wraz ze zdjęciami Lenki, która zmarła po dwóch dniach od narodzin. - Jak zobaczyłam zdjęcie dziecka, to zrobiło mi się niedobrze. Dziecko praktycznie bez twarzy, z wszystkimi wnętrznościami na wierzchu. Bez skóry. Na jednym ze zdjęć miało założoną różową czapeczkę z misiem - opowiada Anna.

Przytacza również historię kobiety, która miała bliźniaczą ciążę. - W ósmym miesiącu okazało się, że jedno dziecko zmarło. W takim przypadku konieczne jest cesarskie cięcie, ponieważ może dojść do zakażenia Sepsą. Co zrobił Chazan? Wywołał poród i kazał kobiecie rodzić siłami natury. Swoją decyzję uzasadniał tym, że jest katolikiem. Ja się pytam - co ma cesarskie cięcie czy znieczulenie do katolicyzmu? Jak czytam te historie, to robi mi się słabo. I my żyjemy w XXI wieku? - pyta Anna.

Rodziła 18 godzin zwijając się z bólu

Opowiada również o tym, co spotkało pana Stanisława: - Jego żona miała rodzić na Inflanckiej, ale gdy skurcze przedporodowe zaczęły się 3 tygodnie przed terminem, pogotowie zawiozło ją na Madalińskiego. Miała przy sobie komplet dokumentacji medycznej, z której wynikało, że nie urodzi bez cesarskiego cięcia. Chazan uznał, że będzie jednak rodzić "siłami natury" - opowiada.

"To była makabra - pisze do Anny pan Stanisław. - Rodziła 18 godzin zwijając się z bólu. Nie dostała żadnych leków przeciwbólowych, bo znowu Chazan - coś mówił o grzechu pierworodnym, ale tego nie powtórzę, bo byłem tak strasznie zdenerwowany, że widzę to teraz jak przez mgłę. W końcu na szczęście pojawił się doktor Litmanowicz i natychmiast zrobił cesarkę. Bogu za niego dziękuję bo moja córka żyje! Gdyby nie on, to strach pomyśleć, co by się stało!"

Pani Anna otrzymuje maile nie tylko z historiami dotyczącymi Szpitala Świętej Rodziny. - Przychodzą maile z całej Polski. Większość jednak dotyczy prof. Chazana. Mimo że większość historii dotyczy tego, co wydarzyło się kilka-kilkanaście lat temu, te kobiety boją się ujawnić swoją tożsamość. Nawet te, które wiedza, że już nigdy nie będą rodzić. Mówią, że Chazan musi mieć świetne "plecy" - dodaje.

Do Anny napisał mężczyzna, którego żona miała nowotwór. Okazało się, że jeśli zdecyduje się donosić ciążę, to umrze. - Trafili na Chazana. Mężczyzna pisze, że Chazan tak jej namącił w głowie, że jego żona się nie zgodziła na aborcję. Urodziła dziecko i zmarła. Nikt z rodziny nie miał na nią wpływu, nikogo nie chciała słuchać. Byłam zszokowana - dodaje Anna.

Szpital im. Świętej Rodziny nie chce komentować sprawy. - Doktor Chazan nie jest pracownikiem Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny i Szpital nie będzie się wypowiadał ani w kwestii działań Profesora, ani w kwestiach jego etyki i przekonań - napisała w oświadczeniu rzeczniczka szpitala.

Prośbę o komentarz wysłaliśmy również do Rzecznika Praw Pacjenta. Oświadczenie mamy otrzymać w poniedziałek 26 września.

Chazan niewinny

Prof. Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił w 2014 roku wykonania w Szpitalu im. Świętej Rodziny aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Sprawę ujawnił tygodnik "Wprost". Sprawa trafiła do prokuratury.

Z raportu urzędu miasta Warszawy wynika, że działając jako dyrektor szpitala, a nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki, w świetle obowiązujących przepisów nie mógł powołać się na klauzulę sumienia, ponieważ ma ona charakter indywidualny. Nie wskazał też pacjentce - do czego był zobowiązany - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. Kobieta w połowie 2014 r. urodziła dziecko, które zmarło niedługo po porodzie. Prof. Chazan otrzymał wypowiedzenie z pracy 21 lipca ub. r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na początku maja 2015 roku śledczy uznali, że prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa odmawiając wykonania aborcji, mimo, że były wskazania medyczne do przeprowadzenia takiego zabiegu. Mokotowska prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa.

Do Sejmu trafił projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. W czwartek 22 września Sejm zajmie się dwoma obywatelskimi projektami zmian w przepisach dotyczących aborcji - jeden z nich wprowadza jej całkowity zakaz, drugi liberalizuje obecne przepisy.

Oprócz całkowitego zakazu przerywania ciąży, projekt ustawy zakłada również karę więzienia za nieumyślne spowodowanie poronienia. W praktyce oznacza to, że w Polsce nie będzie prowadzonych żadnych inwazyjnych badań prenatalnych. Lekarze będą się decydować praktycznie tylko na wykonanie USG i KTG. Każde inne badanie, będzie się wiązało z potencjalną karą.

22 września przed sejmem odbędzie się tzw. Czarny Protest. To wyraz sprzeciwu wobec próby zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

Zobacz wideo
Więcej o: