Cyrki ze zwierzętami wrócą do stolicy. Decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz unieważniona

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym unieważnił zarządzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz zakazujące wszystkim miejskim instytucjom zarządzającym nieruchomościami na wynajem swoich działek pod działalność cyrkową, w której wykorzystywane są zwierzęta. Miasto ma prawo odwołać się od decyzji.

W styczniu tego roku Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała dokument zakazujący wszystkim miejskim instytucjom zarządzającym nieruchomościami na wynajem swoich działek pod działalność cyrkową, w której wykorzystywane są zwierzęta. Rozporządzenie wprowadzało ponadto zakaz dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń przez urząd miasta Warszawy, urzędy dzielnic i jednostki organizacyjne miasta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał jednak wyrok, w którym unieważnił zarządzenie. O decyzji w oświadczeniu dla mediów poinformowali przedstawiciele cyrków w Polsce. Zarządzenie prezydent zostało uznane za bezprawne. Według sądu uderza ono w wolność gospodarczą i dyskryminuje podmioty gospodarcze, prowadzące działalność zgodnie z prawem.

- To pierwszy wyrok w tej sprawie, ale jestem przekonana, że przyczyni się on do zakończenia, a przynajmniej do wyciszenia kampanii aktywistów skierowanej przeciwko cyrkom ze zwierzętami. Samorządowcy muszą bowiem kierować się literą prawa, a nie ideologią - oświadczyła Ewa Zalewska, szefowa Cyrku Zalewski.

Miasto nie zgadza się z decyzją sądu. Zdaniem władz, zwierzęta w cyrku są wykorzystywane w sposób niehumanitarny. Wszystko wyłącznie dla rozrywki. Miasto ma prawo odwołać się od decyzji sądu. Jeszcze nie podjęto decyzji o złożeniu apelacji.

Warszawa miała być kolejnym po Słupsku, Łodzi i Wrocławiu miastem, które miało zakazać wpuszczania na swój teren cyrków ze zwierzętami.

Więcej o: