Veturilo wprowadza elektryczne rowery, więcej dziecięcych oraz nową aplikację

Ratusz podpisał umowę na kolejne cztery lata na obsługę systemu Veturilo. Za miejskie rowery, bez zmian, będzie odpowiadała spółka Nextbike Polska. Powstaną nowe stacje, a na ulicę wyjedzie prawie 1500 nowych rowerów i 100 elektrycznych jednośladów.

Dziś z rowerów miejskich korzysta już ponad 410 tys. osób, a rowery są wypożyczane średnio co 10 sekund. W ciągu 4 lat użytkownicy skorzystali z niego blisko 8 milionów razy. Aż dwie trzecie warszawiaków wysoko ocenia Veturilo. System działa od 2012 r. - dotychczasowa umowa z operatorem wygasa z końcem 2016 r.

VeturiloVeturilo Veturilo Veturilo

- Czas, jaki upłynął od momentu uruchomienia Veturilo, to lata świetlne na płaszczyźnie rozwoju technologii. Warszawski Rower Publiczny był flagowym projektem i wzorem do naśladowania dla polskich i zagranicznych systemów: wizytowali go choćby goście z Barcelony, Budapesztu czy Madrytu. Ostatnie lata zapewniły nam niezbędne doświadczenie, które jest bezcennym kapitałem w kontekście zarządzania tak zaawansowanym projektem. W przyszłym roku w Warszawie wykonamy prawdziwy skok technologiczny. Nowe Veturilo będzie w ścisłej czołówce największych i najnowocześniejszych sieci wypożyczalni w Europie - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Veturilo.

VeturiloVeturilo Veturilo Veturilo

100 nowych stacji

Nowa umowa będzie obowiązywała na lata 2017-2020. Użytkowników czekają zmiany. Liczba stacji wzrośnie do 300 a rowerów do 4455.

Spodobało ci się? Polub nas

Nowe wypożyczalnie staną przede wszystkim w Śródmieściu, Pradze i na Woli. Stacje będą tutaj rozmieszczone gęściej, średnio co ok. 200 m. Więcej stacji pojawi się również na Mokotowie, Pradze-Południe czy Targówku, odległość między nimi będzie wynosiła średnio ok. 500 m. Kilka nowych stacji trafi do dzielnic położonych dalej od centrum - m. in. na Białołękę, Bielany i Bemowo.

System będzie mógł zostać rozbudowany o kolejne stacje, oczywiście w miarę dostępnych środków (w tym z budżetów dzielnicowych).

VeturiloVeturilo Veturilo Veturilo

Nowa aplikacja i rowery elektryczne

Nowinką będą rowery elektryczne . Elektryki pojawią w 10 dedykowanych stacjach w rejonie Powiśla i Traktu Królewskiego. Rozwijana będzie sieć rowerków dziecięcych - 6 specjalnych stacji, na których będzie można wypożyczyć mniejszy rower dla swojego dziecka pojawi się w pobliżu parków. Do 45 zwiększy się liczba dostępnych tandemów.

Rowery zostaną wyposażone w dodatkowy hamulec ręczny, wyższą i wygodniejszą kierownicę dopasowaną do osób o większym wzroście, dzwonek obrotowy wsuwany na kierownicę, bagażnik przedni i szerokie siodełko. Sztyca siodełka będzie wyposażona w podziałkę, pozwalającą dopasować wysokość do wzrostu. Na rowerze zostanie umieszczony również kod QR umożliwiający szybkie wypożyczenie bez korzystania z terminali.

JVeturilo dla dzieci - debiut w warszawskiej wypozyczalni rowerow miejskichJVeturilo dla dzieci - debiut w warszawskiej wypozyczalni rowerow miejskich Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Nowy system będzie znacznie wygodniejszy dla użytkowników. Terminale będą wyposażone w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatności zbliżeniowych oraz w uniwersalną pompkę rowerową. Wprowadzona zostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

Z nowych rowerów i stacji warszawiacy będą mogli korzystać już od 1 marca 2017 r.

Koszt funkcjonowania systemu w latach 2017-2020 to 44,8 mln zł brutto.

Więcej o: