Duchologia Polska w Narodowym Instytucie Audiowizualnym: "Wywołaj audiowizualne duchy z taśm VHS"

W sobotę 27 sierpnia w Narodowym Instytucie Audiowizualnym przez cały dzień będą wywoływane duchy z czasów transformacji. Punktem wyjścia wydarzenia jest wydana niedawno przez Wydawnictwo Karakter książka "Duchologia Polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji".

Przeglądając zbiory Duchologii Polskiej człowiek cofa się w czasie do lat transformacji i dalej. Duchologia to ogromne archiwum minionych lat, tworzone z benedyktyńską dokładnością przez Olgę Drendę.

Spodobało ci się? Polub nas

Na zdjęciach z przełomu lat 80 i 90 widzimy słoneczny późny sierpień, rozgrzany asfalt, w którym grzęzną siermiężne sandały, wysuszone kwiaty dogorywają w betonowych klombach. Patrząc na te zdjęcia czujemy powiew gorącego powietrza, zapach gumy Donald i zapiekanek z przyczepy kempingowej Niewiadów.

Tak będzie wyglądał cały dzień w sobotę 27 sierpnia, gdzie zagości Duchologia Polska i razem z zebranymi wywoła audiowizualne duchy z taśm VHS.

Punktem wyjścia wydarzenia jest wydana niedawno przez Wydawnictwo Karakter książka "Duchologia Polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji" .

Olga Drenda opowiada w niej o przełomie lat 80. i 90. w Polsce jako o specyficznym mikrokosmosie estetycznym i zmysłowym - pełnym nowych obrazów, zapachów, dźwięków, przedmiotów, kolorów i wideoopowieści, które wtargnęły w polską rzeczywistość końca lat 80.

Sądząc po świadectwach wizualnych tamtego czasu - przypominała ona zastygłe, upalne lato. Kanikułę.

Program dnia jest napięty i atrakcyjny, nie tylko dla tych, którzy pamiętają ten czas:

Już o godz. 14 w strefie gier retro, gdzie stanie dwanaście w pełni interaktywnych komputerów z lat 70', 80' i 90 (m.in.; PONG, Commodore 64, Amiga 500, Atari 2600, NES i SNES) i będzie można zagrać m.in. w Space Invaders, Pac Man, River Raid, Frogger, Super Mario, Excitebike, Smerfy, Battle Squadron, Sensible Soccer i International Karate. W strefie gier odbędzie się też wystawa fotografii "Widoki Transformacji".

O godz. 18 odbędzie się przegląd kronik filmowych z lat 1990 - 1993. Codzienność okresu transformacji - jak ją pamiętamy? Jak wyglądały ówczesne miasta i domy? Jak w nowym systemie wyglądał czas pracy i czas wolny, jakie preferowano rozrywki? Jak przeobrażenia w społeczeństwie odbijały się w codziennych preferencjach i wyborach? Materiały z kronik filmowych pozwolą przy okazji zaobserwować, jaką narracją opatrywano filmowane zjawiska i jak medium to odnosiło się do rzeczywistości na bieżąco.

o godz. 20:15 zagra Polcolor, projekt Emila Macherzyńskiego, który tworzy "dziwną i ładną muzykę" na tanich analogach i syntezatorach FM, inspirując się starą elektroniką, muzyką użytkową i techno.

Muzyka będzie towarzyszyć filmowi "Warszawa 88-89". To film Tomasza Dominika i Piotra Rozbickiego, którzy - działając w amatorskich warunkach - uchwycili swoje miasto w przededniu nadchodzących zmian

O 20:15 Lutto Lento zagra do Archiwów Domowych.

Zaś o 22 odbędzie się przegląd teledysków z 88 roku. To wybór teledysków z archiwów telewizyjnych programów muzycznych - na wielkim ekranie, w słuchawkach do silent disco, z komentarzem dwóch wyjątkowych didżejów: Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego. W programie Bajm, Andrzej Zaucha, Zdzisława Sośnicka i inni mistrzowie polskiego popu końca lat 80.

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, ale ilość miejsc jest ograniczona.

Więcej o: