Żeglarze: Gmina Nieporęt chce nas wyrzucić! Gmina: Żeglarze zajmują teren bezprawnie

Żeglarze trenujący nad Zalewem Zegrzyńskim, w tym olimpijczycy wystosowali ostatnio list otwarty, w którym oskarżyli Gminę Nieporęt o próbę wyrzucenia ich z dotychczas zajmowanej bazy szkoleniowej i niszczenie żeglarstwa nad zalewem. Gmina odpowiada na list i stawia całą sprawę w zupełnie innym świetle.

Żeglarze w liście otwartym porównali swoją sytuację do fatalnych warunków, w jakich przyszło trenować mistrzyni olimpijskiej Anicie Włodarczyk i zaapelowali o pomoc w ratowaniu żeglarstwa sportowego i szkolenia młodzieży nad Zalewem Zegrzyńskim.

W liście odnieśli się do historii: Baza powstała w roku 1963, wraz z utworzeniem Zalewu Zegrzyńskiego. W tej bazie rozpoczynali swoją sportową karierę Mateusz Kusznierewicz i Zosia Klepacka, którzy w sumie zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich dla Polski. W całej historii polskiego żeglarstwa mamy w sumie tylko 4 medale.

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Następnie wypalili z grubej rury: Trzeba jednak powiedzieć jasno: w tej chwili, z woli Wójta Gminy Nieporęt pana Sławomira Macieja Mazura, szkolenie młodzieży żeglarskiej w tej starej bazie czeka zagłada. W tym miejscu mają stanąć pomosty na luksusowe jachty najbogatszych ludzi. Trenerów i zawodników próbuje się zaś zmusić do przyjęcia nowego miejsca, które położone na gołych skałach, przy wąziutkim przesmyku, jest skrajnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży i oznacza koniec możliwości szkolenia żeglarskiego .

Co na te zarzuty odpowiada Gmina Nieporęt?

- Żeglarstwo sportowe i szkolenia młodzieży nad Jeziorem Zegrzyńskim nie jest zagrożone ; Yacht Klub Polski Warszawa wystąpił już o nową lokalizacją w rejonie tzw. ,,zatoki Pilawa", w której mogą zostać zlokalizowane także inne kluby i szkółki żeglarskie ; - odpowiadają urzędnicy.

nieporet.plnieporet.pl nieporet.pl nieporet.pl

Dalej jest bardziej ciekawie, gdyż okazuje się, że w kwietniu 2016 r. uległa rozwiązaniu (w związku z upływem okresu na jaki została zawarta) umowa dzierżawy zawarta przez Gminę z WOŻZ w Warszawie oraz Klubem Sportowym ,,Spójnia - Warszawa" oraz Yacht Klubem Polski Warszawa ;

I co najważniejsze i wydaje się, że kluczowe - WOŻZ w Warszawie i Klub Sportowy ,,Spójnia - Warszawa" odmówiły natomiast zawarcia umowy zarówno w dotychczasowej lokalizacji na tegoroczny sezon - jak też nie są zainteresowane/nie wystąpiły do Gminy o dzierżawę w innej nowej lokalizacji - zajmując obecnie teren gminny bez żadnego tytułu prawnego, wcześniej Klub Spójnia - Warszawa informował Gminę o braku możliwości zawarcia umowy dzierżawy na obecny sezon z powodu niezaplanowania posiedzenia zarządu Klubu do końca wakacji ;

nieporet.plnieporet.pl nieporet.pl nieporet.pl

Gmina Nieporęt odcina się także od tego, że w dotychczasowym miejscu dzierżawy miały stanąć pomosty ,,na luksusowe jachty najbogatszych ludzi" i wymienia, że w miejscu tym planowane są m.in.:

- 4 boisk do piłki siatkowej plażowej z trybunami dla 600 osób;

- skatepark; siłownia zewnętrzna;

- wielofunkcyjny plac zabaw;

- plaża piaskowa i trawiasta;

- pomost wypoczynkowy;

- ogólnodostępna promenada spacerowo - wypoczynkowa wraz z urządzeniami sportowymi i wypoczynkowymi (stoły do tenisa stołowego oraz szachów, trampoliny ziemne, ławki, ławkoleżanki i in.) zlokalizowane wzdłuż nabrzeża Jeziora Zegrzyńskiego w obszarze tzw. ,,Zatoki Nieporęt".

nieporet.plnieporet.pl nieporet.pl nieporet.pl

W odpowiedzi na list żeglarzy urzędnicy z Nieporętu podkreślają, że WOŻZ i Klub Sportowy Spójnia - Warszawa zajmują obecnie nieruchomość gminną bezumownie/bez żadnego tytułu prawnego i dodaję, że Środowisko żeglarskie, które jest rzeczywiście zainteresowane działalnością w tym zakresie, chociażby Yacht Klub Polski Warszawa - z pewnością będzie miało możliwości rozwijania swojej bazy szkoleniowej nad Jeziorem Zegrzyńskim (podobnie jak szkółki żeglarskie), tym bardziej że istnieje możliwość dostosowania miejsca nowej lokalizacji do potrzeb tej działalności w ewentualnie niezbędnym zakresie.

Więcej o: