Nad Zalewem Zegrzyńskim trenowali olimpijczycy: ?Sytuacja jest dramatyczna, młodzi żeglarze pójdą na bruk... [LIST OTWARTY]

Anita Włodarczyk ujawniając fatalne warunki, w jakich przyszło jej trenować, ośmieliła innych sportowców. W ślad za nią poszli żeglarze, olimpijczycy, trenerzy i ich podopieczni, którzy już niebawem mogą stracić swoją bazę szkoleniową nad Zalewem Zegrzyńskim. W obronie bazy piszą list otwarty i proszą o wsparcie.

Sportową karierę nad Zegrzem rozpoczynali najwięksi polscy żeglarze: Mateusz Kusznierewicz i Zofia Klepacka, którzy w sumie zdobyli aż trzy medale olimpijskie. W całej historii polskiego żeglarstwa mamy w sumie tylko cztery medale.

Spodobało ci się? Polub nas

Baza, w której mieli treningi powstała w 1963 roku, jednak wygląda na to, że jej dni są policzone, bo jak piszą sportowcy w liście otwartym "decyzja Wójta Gminy Nieporęt Sławomira Macieja Mazura stawia pod dużym znakiem zapytania dalszą przyszłość ośrodka szkoleniowego".

W miejscu, gdzie do dziś trenują przyszli olimpijczycy, mają stanąć pomosty na "luksusowe jachty najbogatszych Polaków".

Poniżej pełna treść listu:

List otwarty polskich żeglarzy (w tym olimpijczyków) sportowych i trenerów o ratowanie szkolenia młodzieży nad zalewem zegrzyńskim

Złoty olimpijski medal Anity Włodarczyk zwrócił ostatnio uwagę na dramatyczny stan klubu w którym trenowała nasza mistrzyni. Niestety, podobne problemy, walka o sprawy elementarne, to codzienność wielu dyscyplin sportowych. W tym naszej.

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Dlatego my, niżej podpisani polscy żeglarze i trenerzy sportowi, w tym także olimpijczycy, zwracamy się do wszystkich władz, mediów i ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu żeglarstwa sportowego i szkolenia młodzieży nad Zalewem Zegrzyńskim w Warszawie.

Baza, gdzie to szkolenie jest prowadzone, powstała w roku 1963, wraz z utworzeniem Zalewu Zegrzyńskiego. W tej bazie rozpoczynali swoją sportową karierę Mateusz Kusznierewicz i Zosia Klepacka, którzy w sumie zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich dla Polski. W całej historii polskiego żeglarstwa mamy w sumie tylko 4 medale.

Przez zajęcia, regaty i szkolenia w tej bazie Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (WOZŻ) przeszli chyba wszyscy polscy sportowcy żeglarze. Mimo skromnych warunków wyszło stąd wielu olimpijczyków, mistrzów, trenerów. Warto podkreślić, że do dzisiaj w klubach na tym terenie znajdują miejsce dzieci z całego województwa mazowieckiego, w tym z rodzin niezamożnych, a większość pracy w klubach odbywa się wysiłkiem społecznym.

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Trzeba jednak powiedzieć jasno: w tej chwili, z woli Wójta Gminy Nieporęt pana Sławomira Macieja Mazura, szkolenie młodzieży żeglarskiej w tej starej bazie czeka zagłada. W tym miejscu mają stanąć pomosty na luksusowe jachty najbogatszych ludzi . Trenerów i zawodników próbuje się zaś zmusić do przyjęcia nowego miejsca, które położone na gołych skałach, przy wąziutkim przesmyku, jest skrajnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży i oznacza koniec możliwości szkolenia żeglarskiego.

Co gorsza, Wójt Nieporętu próbuje wymusić to wszystko to na mocy wątpliwej umowy z roku 2001, która nigdy nie została zrealizowana. Gmina nie poczyniła na tym terenie obiecanych inwestycji, a kluby tu umiejscowione nigdy nie podpisały długoterminowej umowy użyczenia. Co więcej, obecne próby wyrzucenia szkolenia sportowego i komercjalizacji tego miejsca  oznaczają odejście od intencji Skarbu Państwa, który pod tym warunkiem przekazał teren gminie. W związku z tym Wójt nie ma prawa gospodarować tym terenem. Stanowisko to podziela wielu prawników, a także Ministerstwo Skarbu i Wojewoda Mazowiecki. Wsparcia w walce o pozostawienie szkolenia żeglarskiego na tym terenie udzielił też klubom żeglarskim Minister Sportu pan Witold Bańka.

Pomimo licznych próśb i apeli pan Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur nadal uparcie dąży do wyrzucenia młodzieży i trenerów z ich naturalnej bazy. Sytuacja staje się dramatyczna, blokuje się możliwość pracy z młodzieżą, mnoży nieprzyjemności, żąda nawet karnych opłat od trenerów i zawodników za wjazd na teren bazy!

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Dlatego raz jeszcze prosimy o pomoc wszystkich ludzi dobrej woli. Środowisko żeglarskie chce rozwijać bazę szkoleniową nad Zalewem Zegrzyńskim, ma pomysły i możliwości. Do tego potrzebna jest jednak stabilna sytuacja prawna i zaniechanie działań, które odbieramy jako próbę zniszczenia żeglarstwa sportowego na tym terenie.

List poparli m.in. (w kolejności alfabetycznej):

Piotr Cichocki mistrz świata, opłynął świat w załodze katamaranu Warta- Polfarma w 2000 roku, olimpijczyk Andrzej Czapski, Mistrz Świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Dariusz Czapski, trener żeglarstwa Jerzy Durejko, Prezes WOZŻ Sławomir Kalinowski, wiceprezes WOZŻ Zbigniew Kania, żeglarz, trener, olimpijczyk z Monachium 1972, medalista Mistrzostw Świata Zofia Klepacka, medalista Igrzyska olimpijskie w Londynie, Mistrzyni Świat i Europy Mateusz Kusznierewicz dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, wielokrotny Mistrz świata i Europy Maciek Rokosz, prezes klubu Spójnia Warszawa Dominik Życki, żeglarz, mistrz świata, olimpijczyk

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim Baza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Osoby chcące wesprzeć ten apel proszone są o nadesłanie poparcia na adres: ratujmyzegrze@gmail.com

Więcej o: