Warszawa przed Dubajem! Oto najbardziej przyjazne miasta do życia na świecie

Na czele rankingu 140 miast znalazło się Melbourne w Australii, wyprzedzając Wiedeń i kanadyjskie miasta: Vancouver czy Toronto. Z kolei wśród najgorszych miast do mieszkania znalazł się Kijów wraz z miastami z Kamerunu, Zimbabwe, Algierii czy Bangladeszu. Warszawa uplasowała się w połowie rankingu.

Warszawa uplasowała się na 65. miejscu w rankingu najbardziej przyjaznych miast do życia na świecie, opublikowanym w czwartek przez ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit. Na czele zestawienia znalazło się australijskie Melbourne - donosi PAP.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Autorzy rankingu podkreślają, że doszło w nim do znacznych zmian ze względu na rosnące zagrożenie terroryzmem, które sprawiło m.in., że australijskie Sydney wypadło poza pierwszą dziesiątkę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż 35 miast - jedna czwarta wszystkich notowanych - straciło punkty ze względu na obniżoną ocenę za stabilność i bezpieczeństwo.

Warszawa spadła w rankingu o jedno miejsce w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wciąż jednak znajduje się w grupie miast, które w największym stopniu podniosły jakość życia swoich mieszkańców na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Obok polskiej stolicy znalazły się m.in. Dubaj, Teheran, Bratysława, Baku i Katmandu.

Warszawa w rankingu znajduje się blisko Aten (które zajęły 69 miejsce) oraz Bratysławy, która uplasowała się na 63 pozycji. Dubaj mimo że w naszej świadomości wydaje się rajem na ziemi, uplasował się na 74 pozycji.

Z kolei wśród tych miast, które odnotowały największe spadki, są Paryż, Ateny, Moskwa, Kijów, a także Damaszek i Trypolis - wszystkie ze względu na zagrożenia terrorystyczne lub trwającą wojnę. Oceny dla poszczególnych miast składają się z pięciu elementów: stabilności i bezpieczeństwa (25 proc.), opieki zdrowotnej (20 proc.), kultury i środowiska (25 proc.), edukacji (10 proc.) i infrastruktury (20 proc.).

Pierwsza dziesiątka:

1. Melbourne

2. Wiedeń

3. Vancouver

4. Toronto

5. Calgary

6. Adelaide

7. Perth

8. Auckland

9. Helsinki

10. Hamburg

Więcej o: