Remont domu urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie: nowe laboratorium

Kamienica przy ul. Freta 16, w której 149 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie, przechodzi gruntowny remont. Po jego zakończeniu, tak jak dotychczas, będzie się w niej mieściło muzeum noblistki - unowocześnione, z możliwością prowadzenia działalności edukacyjnej i dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Placówka prezentująca dorobek uczonej wzbogaci swoje funkcje.

Spodobało ci się? Polub nas

Po remoncie do dyspozycji muzeum będzie cała kamienica od piwnic po strych, gdzie zostaną ulokowane sale konferencyjne i wystawy czasowe.

Drugie piętro będzie służyć administracji, pierwsze i parter zajmą sale wystawowe, czytelnia, sala wykładowa, kasy, sklepik muzealny.

W piwnicy zostanie pomieszczone archiwum i magazyn zbiorów.

- Remont i modernizacja kamienicy pozwolą na to, aby muzeum ciekawiej i nowocześniej prezentowało osobę i dzieło wielkiej warszawianki - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy - Placówka położona jest na trasie zwiedzania bardzo licznych grup turystycznych i była do tej pory tłumnie odwiedzana. W nowej odsłonie jeszcze lepiej będzie pełniła swą funkcję.

Remont Freta 16Remont Freta 16 Remont Freta 16 Remont Freta 16

Co już wyremontowano?

Remont budynku jest bardzo zaawansowany. Do tej pory wykonano częściową wymianę więźby oraz wszystkich krokwi, ocieplono dach, układana jest dachówka.

Na poddaszu wykonano konstrukcję stalową umożliwiającą wygospodarowanie tam miejsca na sale. W dachu od strony wschodniej zamontowano pięć nowych lukarn doświetlających oraz od strony frontowej odtworzono dwie. Wszystkie są oblicowane blachą miedzianą. Montowana jest winda od poziomu piwnic po poddasze, co spowoduje, że budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Kamienica otrzyma też nowe tynki. Wszystkie obróbki blacharskie parapetów, rynny, lukarny, obsadzenie balustrady na balkonie, wykonane są w miedzi. Nowa jest stolarka okienna, niedługo będą montowane drzwi. W całym budynku wykonano nową instalację teletechniczną, wodno-kanalizacyjną, CO i ppoż.

Remont Freta 16Remont Freta 16 Remont Freta 16 Remont Freta 16

Muzeum w nowej jakości

Przyszły najemca kamienicy - Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie prowadzone przez Polskie Towarzystwo Chemiczne - zwraca uwagę, że zmodernizowana i powiększona powierzchnia użytkowa kamienicy pozwoli na prezentacje nie tylko dorobku noblistki, ale także na przedstawienie historii chemii polskiej oraz postaci wybitnych naukowców - chemików, jak Jędrzej Śniadecki czy Ignacy Mościcki.

Po remoncie w budynku będzie się znajdować sala wykładowo-projekcyjna umożliwiająca wyświetlanie filmów o Marii Skłodowskiej-Curie, co do tej pory nie było możliwe. Muzeum wypełni także swą misję edukacyjną, w odnowionej kamienicy znajdzie się miejsce na salę laboratoryjną, pozwalającą na prowadzanie zajęć z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Znajdzie się tam rekonstrukcja paryskiego laboratorium uczonej i jej męża.

Będą prezentowane także dyplomy nagród Nobla. Muzeum będzie prezentowało nie tylko dorobek naszej uczonej, ale także  Warszawę z lat młodości Marii Skłodowskiej  oraz drzewo genealogiczne rodziny.

Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2016 r.

Koszt remontu 4 634 726,83 zł.

Więcej o: