Niezwykłe odkrycie na budowie! Robotnicy wykopali zabytkowe przedmioty. ZDJĘCIA

Na terenie, gdzie powstaje nowy warszawski biurowiec, odkryto przedmioty z XIX i XX wieku. Gdy dokonano odkrycia, firma stawiająca budynek natychmiast poinformowała konserwatora zabytków.

Teren, o którym mowa to tzw. Serek Wolski położony pomiędzy al. Solidarności, ulicą Okopową, Wolską i Karolkową. Obszar ten od czasów wojny pozostawał niezabudowany. Dziś powstaje tam kompleks trzech biurowców Spark, którego realizacją zajmuje się firma Skanska. Podczas prac ziemnych pracownicy firmy odkryli pozostałości przedwojennych kamienic, a co za tym idzie - natychmiast poinformowane zostały służby konserwatorskie.

- Na obecnym etapie badań skupiliśmy się na odsłonięciu pozostałości murów fundamentowych kamienicy przy Wolskiej 12 - mówi Michał Socha z Biura badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl, które dokonuje na miejscu badań archeologicznych. Na stronie internetowej Skanska Socha wyjaśnia, co pod tym adresem mogło się znajdować:

- Był to parterowy budynek postawiony prawdopodobnie na początku XX wieku. Na jego tyłach stały trzy oficyny. Budynek był częściowo podpiwniczony tylko w części wschodniej. Pomieszczenia od ulicy przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe. Taki charakter zdają się potwierdzać znalezione w jednej z zawalonych piwnic resztki dużej ilości gumowych zabawek, głównie piłek. W tej części kamienicy natrafiono również na ślady wcześniejszej, XIX wiecznej zabudowy, prawdopodobnie drewnianej.

Co odnaleziono?

3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego, butelka z browaru Haberbusch und Schiele, przedwojenne zabawki czy maszyna do szycia. Choć archeolodzy mówią o zabudowie z XIX i XX wieku, to ostrożni są w datowaniu wszystkich znalezisk. Szczególnie gdy mowa o maszynie do szycia czy tyglu odlewniczym.

3 grosze z czasów księstwa warszawskiego znalezione na terenie Serka Wolskiego3 grosze z czasów księstwa warszawskiego znalezione na terenie Serka Wolskiego Archeologiawolska.pl Archeologiawolska.pl

Przedmioty znalezione podczas prac budowlanych na warszawskiej WoliPrzedmioty znalezione podczas prac budowlanych na warszawskiej Woli Archeologiawolska.pl Archeologiawolska.pl

Przedmioty, które znaleziono na budowie nowego biurowca w Warszawie mają trafić do Muzeum Warszawy.Przedmioty, które znaleziono na budowie nowego biurowca w Warszawie mają trafić do Muzeum Warszawy. Archeologiawolska.pl Archeologiawolska.pl

Maszyna do szycia, która znaleziono podczas budowania wieżowca. Archeolodzy ostrożni są jednak w datowaniu przedmiotówMaszyna do szycia, która znaleziono podczas budowania wieżowca. Archeolodzy ostrożni są jednak w datowaniu przedmiotów Archeologiawolska.pl Archeologiawolska.pl

Część wykopanych przedmiotów trafi do Muzeum Warszawy. Jak czytamy na oficjalnej stronie Skanska, pojawił się również pomysł, aby eksponaty były częścią stałej wystawy na terenie przyszłego kompleksu.

Więcej o: