Czy "Warszawianka" odzyska blask? Konkurs na projekt rewitalizacji kompleksu sportowego

Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane są do 17 września 2016 r. Wyniki poznamy w październiku 2016 r.

Międzynarodowy konkurs organizowany przez platformę  Ctrl+Space we współpracy ze Stowarzyszeniem Okolska, Stowarzyszeniem Masław (projekt "Tu Było Tu Stało") i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów ma na celu przywrócenie tym terenom ich dawnej świetności.

fot. http://www.ctrl-space.net/warsawfot. http://www.ctrl-space.net/warsaw fot. http://www.ctrl-space.net/warsaw fot. http://www.ctrl-space.net/warsaw

Kompleks zaprojektował w 1954 roku zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego.

Znany warszawski architekt Oskar Hansen tak pisał o tym projekcie: był "poetycko-przestrzennym wykładem o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka". Ten opis oddaje istotę projektu, który składał się z m.in. z przestrzennych form z zieleni, ziemi i betonu wyrzeźbionych w masywie Skarpy Wiślanej.

Spodobało ci się? Polub nas

Z czasem formy zarosła roślinność, zaś budynki przebudowano, a wokół wyrosły wysokie bloki, które zaburzyły relacje stadionu do doliny Wisły.

"Warszawianka" zaczęła upadać, ale nie znikła.

Dzięki uprzejmości Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie możecie zobaczyć jak wyglądał pierwotny projekt, i jak zmieniała się "Warszawianka".

Zobacz wideo

Trwający do 17 września konkurs ma przywrócić tym terenom ich dawnej świetności. Architekci mają zmierzyć się z zadaniem adaptacji kompleksu do nowych funkcji sportowych, zapewnienia przestrzeni dla sportu komercyjnego i niekomercyjnego oraz przywrócenia znaczenia tych terenów dla dzielnicy, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych idei architektonicznych.

Źródło: bryla.pl

Więcej o: