Rejony miasta najbardziej zagrożone zalaniem. "Warszawa musi zostać przystosowana do zmian klimatu"

Ostatnie urwanie chmury nad Warszawą udowodniło, że miasto nie radzi sobie z ulewami. Część stolicy została dosłownie podtopiona. Niestety z roku na rok takich ulew może być coraz więcej. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują już przy projekcie ADAPTCITY dotyczącym adaptacji miasta do zmian klimatu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kilka dni temu na skutek silnej, trwającej kilka godzin ulewy, duża część Warszawy została podtopiona. Przyczyną tworzenia się miejskich powodzi jest brak miejsc, gdzie zbierająca się woda mogłaby odpłynąć, czyli tzw. utworów przepuszczalnych - naturalnych powierzchni terenu, w które wsiąkałaby woda. W Warszawie ten problem dotyczy przede wszystkim obszarów najbliżej Wisły oraz południowych dzielnic miasta - Mokotowa oraz Wilanowa. To istna betonowa pustynia.

Deszcz spływa do sieci kanalizacyjnej, która często nie jest w stanie pomieści dużej ilości wody. To właśnie te rejony najbardziej ucierpiały podczas ostatniej ulewy.

Warszawa zalanaWarszawa zalana Zagrożenia hydrologiczne Zagrożenia hydrologiczne

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego uznali, że ze względu na większą intensywność opadów muszą zostać wprowadzane nowe rozwiązania planistyczne w gospodarce przestrzennej. Opracowali projekt ADAPTCITY dotyczący adaptacji miasta do zmian klimatu.

Ulewy WarszawaUlewy Warszawa Uniwersytet Warszawski Udział powierzchni nieprzepuszczalnych w Warszawie/ Uniwersytet Warszawski

Ulewy WarszawaUlewy Warszawa Maksymalna suma opadów w Warszawie/ Uniwersytet Warszawski Maksymalna suma opadów w Warszawie/ Uniwersytet Warszawski

To właśnie w ramach projektu powstała mapa zagrożeń klimatycznych w Warszawie, która pokazuje potencjalne miejsca, gdzie mogą wystąpić problemy z powodziami. O rozsądne podejście do planowania przestrzeni apeluje m.in. Stowarzyszenie Miasto jest Nasze. - Ogromny obszar Warszawy właściwie jest nieprzepuszczalny. Zmiany klimatu są faktem. W przyszłości takie sytuacje będą się coraz częściej powtarzać. Ogromny obszar Warszawy właściwie jest nieprzepuszczalny. Zmiany klimatu są faktem. W przyszłości takie sytuacje będą się coraz częściej powtarzać - piszą na stronie .

Od lat apelujemy do władz Warszawy o zmianę polityki wobec środowiska naturalnego. Mniej betonu więcej zieleni!- Ogromny obszar Warszawy właściwie jest nieprzepuszczalny. Zmiany klimatu są faktem. W przyszłości takie sytuacje będą się coraz częściej powtarzać.

Od lat apelujemy do władz Warszawy o zmianę polityki wobec środowiska naturalnego. Mniej betonu więcej zieleni!

Więcej o: