Stary Mokotów, Gocławek... Wykop.pl tworzy wakacyjną listę najbardziej niebezpiecznych miejsc w Polsce

- Jakiś czas temu rozpoczął się sezon letni, sporo osób podróżuje po całej Polsce i niejednokrotnie znajdzie się w miejscu i sytuacjach, w których lepiej się nie znaleźć - piszą użytkownicy znanego portalu społecznościowego Wykop.pl i tworzą listę najbardziej niebezpiecznych miejsc w całej Polsce. Kilka zakątków Warszawy również znalazło się na liście. Wśród nich Szmulki i Stary Mokotów.

- W wielu polskich miastach są dzielnice, osiedla czy ulice, gdzie w biały dzień można stracić przysłowiowe zęby. Chodzi o takie miejsca, w których momentalnie rozpoznawani są "obcy" i nie trudno o zaczepkę i szereg niesprzyjających okoliczności. Dlatego dobrze by było stworzyć jakąś ogólnopolską listę najbardziej patologicznych i niebezpiecznych miejsc w Polsce - tłumaczą swoje intencje użytkownicy Wykopu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na liście , która wciąż tworzy się na portalu, znalazło się wiele polskich miast, m.in. Gdańsk, Mysłowice, Gliwice, Wałbrzych, Łódź, Legnica, Sosnowiec.

Za najgorsze zostały uznane m.in. gdańska Orunia, bytomski Bobrek, gliwicki Trójkąt. Użytkownicy Wykop.pl wzięli również pod lupę miejscowości z Mazowsza. Za jedno z najmniej bezpiecznych miejsc uznano np. pruszkowski Żbików . Była to kiedyś dzielnica robotnicza. Na początku lat 90. to tam miała się rozwijać słynna, pruszkowska mafia. Wedle stereotypów, nadal ma tu dochodzić do bójek, włamań czy kradzieży. Kwitnie również życie towarzyskie młodzieży preferującej sportowy styl ubierania, często pod wpływem alkoholu. Stereotyp czy prawda?

Kolejne miejsce, jeszcze pod Warszawą, to ulica Waryńskiego w Żyrardowie . Również lokalizacja okryta złą sławą. Znajduje się tu dużo zaniedbanych budynków, które zdaniem użytkowników serwisu Wykop.pl, bywają tłem zdarzeń, z powodu których lepiej nie zaglądać tutaj późnym wieczorem.

Których miejsc unikać w samej Warszawie? Według użytkowników Wykop.pl słynnych Szmulek na Pradze Północ oraz w ogóle Pragi Północ. A także Starego Mokotowa oraz osiedla Gocławek na Pradze Południe.

Niejasne jest niestety kryterium, według którego użytkownicy tworzą swoją listę - prawdopodobnie tworzona jest ona na podstawie tego,c o się komu wydaje, lub z czym kojarzy się dane miejsce. Czy lokalizacje warszawskie słusznie pojawiły się na liście? Obraz najniebezpieczniejszych miejsc szybko się zmienia i przestaje mieć cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

W ubiegłym roku tworzyliśmy mapki przestępczości w Warszawie . Postanowiliśmy sprawdzić, jak naprawdę bezpiecznym miastem jest Warszawa. W której dzielnicy dochodzi do największej liczby kradzieży samochodów, gdzie najczęściej dochodzi do rozbojów, w którym miejscu w stolicy najczęściej mordują?

Z danych wynika, że najwięcej przestępstw z kategorii - kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, zabójstwo, przestępczość rozbójnicza oraz gwałt (suma wszystkich zgłoszonych przestępstw) - popełnionych zostało w Śródmieściu. Na drugiej pozycji znalazła się Praga Południe, Praga Północ, czyli dzielnica, która w świadomości wielu funkcjonuje jako ta najbardziej niebezpieczna w Warszawie (tam również doszło do zabójstwa rodziny) znalazła się dopiero na 10 pozycji.

Z kolei według statystyk, do największej liczby rozbojów doszło w ciągu ostatnich dwóch lat na Mokotowie, w Śródmieściu i na Woli.

Samochody z kolei kradną głównie na Pradze Południe. Zaraz potem jest Mokotów. Do największej liczby zabójstwo doszło w ciągu ostatnich dwóch lat na Mokotowie (12). Zaraz za Mokotowem jest Praga Południe (z dziewięcioma zabójstwami).

Biorąc pod uwagę dane przez nas zebrane, wnioski wyciągnięte przez Wykopowiczów nie są do końca niesłuszne.

Więcej o: