Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Portal Morizon.pl przyjrzał się uważnie dzielnicom Warszawy pod kątem eko-warunków. Według portalu bliskość przyrody i zdrowy styl życia stają się ważnymi kryteriami przy wyborze własnego mieszkania.
Tworząc ranking eko dzielnic, portal brał pod uwagę takie kryteria jak: czystość powietrza, natężenie ruchu ulicznego oraz udział terenów zielonych. Znaczenie miała także długość ścieżek rowerowych i dostęp do sklepów z żywnością ekologiczną.
Eko dzielnice Morizon.pl Morizon.pl
1. Najwięcej punktów zdobyła Wesoła . Portal zauważa, że teren porośnięty jest sosnowym lasem, tworząc naturalny mikroklimat. Niestety połączenia z centrum Warszawy wciąż nie zadowalają mieszkańców lub potencjalnych nabywców nieruchomości w Wesołej. Niewiele jest także w dzielnicy sklepów z eko żywnością.
2. Drugie miejsce zajął Wawer - dzielnica, jak pisze portal, o właściwościach klimatycznych i uzdrowiskowych.
3. Na trzecim miejscu znalazł się Rembertów , ze względu na czystość powietrza oraz tereny zielone. W dzielnicy znajduje się także rezerwat przyrody "Kawęczyn". Nie ma jednak zbyt wiele sklepów z eko żywnością.
4. Zaraz po najbardziej zalesionych dzielnicach Warszawy znalazło się Bemowo , gdzie jest również dużo zieleni - znajduje się tam wiele parków oraz Las Bemowo o powierzchni aż 508 hektarów. Smog to również nie problem Bemowa. Coraz więcej budowanych jest tam ścieżek rowerowych, mieści się tam także targowisko Bemowo ze świeżą żywnością.
5. Żoliborz . Parki, Kępa Potocka, Sady Żoliborskie, dużo sklepów ze świeżą i eko żywnością - to atuty Żoliborza. Niestety dzielnica coraz bardziej boryka się ze smogiem. Mieszkańcy obawiają się również, że atmosferę zielonego Żoliborza zaburzy budowa Mostu Krasińskiego.
6. Na szóstym miejscu znalazł się Ursynów . Atuty dzielnicy to stosunkowo dużo zieleni, dobre połączenie z centrum Warszawy, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych.
7. O dziwo, już na siódmym miejscu znalazło się Śródmieście , choć pewnie wielu pomyślałoby raczej o miejscu ostatnim dla tej dzielnicy. W centrum miasta znajduje się jednak dużo sklepów z eko żywnością, sieć rowerowa jest bardzo rozbudowana. W Śródmieściu jest najwyższe stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów, z drugiej strony jest tam najwięcej publicznych terenów zielonych.
8. Za Śródmieściem - Targówek . Z niskim zanieczyszczeniem powietrza, lecz z małą liczbą sklepów z eko żywnością.
9. W połowie rankingu znalazły się Włochy . Portal wspomina przede wszystkim o dobrze rozwiniętej świadomości ekologicznej mieszkańców tej dzielnicy. Porównuje również dzielnicę do miasta-ogrodu.
10. Dziesiąte miejsce zajął sąsiadujący z Włochami Ursus . Mimo że mieszkańcy często palą tu śmieci w domowych piecach, powietrze jest wyjątkowo czyste. Mało jest w Ursusie terenów zielonych, słabo jest również rozwinięta sieć rowerowa. Ex aequo na 10. miejscu znalazły się również Bielany z Lasem Bielańskim i korytarzem powietrznym znad Wisły. Martwi tu jednak rosnąca liczby dni z przekroczoną normą szkodliwych składników zbliża się tutaj niemal do setki.
11. Ochota okazała się dzielnicą zatłoczoną, bardzo zaludnioną, gdzie jest wysoki poziom stężenia trujących substancji w powietrzu. Dużo jest tu jednak urokliwych miejsc, parków, niskiej zabudowy, a także miejsc ze zdrową żywnością.
12. Wracamy na Pragę - dwunaste miejsce zajęła Praga Południe . Z roku na rok rośnie tutaj zanieczyszczenie powietrza. W wielu miejscach można się tu cały czas poczuć jak w małym miasteczku. Na Placu Szembeka można dostać dużo produktów ze świeżą żywnością, w parku Skaryszewskim ma również działać Targ Śniadaniowy. Może w przyszłym roku Praga Południe znajdzie się w pierwszej dziesiątce.
13. Pechowe 13. miejsce zajęła w tym roku zielona Białołęka . Dlaczego tak nisko w rankingu? Słaby połączenia z centrum Warszawy, marny dostęp do świeżej i eko żywności, brak odpowiednio zorganizowanej infrastruktury.
14. Wracamy na lewy brzeg. 14. jest Wola . Z jednej strony sporo zieleni, z drugiej ruchliwa i zatłoczona al. Prymasa Tysiąclecia. Na Woli powstaje także dużo nowych inwestycji. Nie idzie to jednak w parze z rozwojem ulic.
15. Ostatnia trójka to wydawałoby się te najbardziej przyjazne mieszkańcom i najbardziej przez nich lubiane dzielnice. Pierwszy jest Mokotów . Dużo sklepów z eko żywnością, wysoka świadomość mieszkańców na temat ekologii, ale duży ruch samochodowy, więc tym samym wysoki poziom stężenia toksycznych substancji w powietrzu. Mokotów na rowery!
16. Przedostatnia - Praga Północ . Jeden park (Praski), mała liczba ścieżek rowerowych, dużo betonu, dużo samochodów, ciasne ulice, niewiele sklepów z eko żywnością.
17. I największe zaskoczenie - na samym końcu - Wilanów . Wpływ na tak niską ocenę ma bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza (dramatyczny skok w 2014 r.) oraz słabo rozwinięta sieć rowerowa (jak na taką powierzchnię). Wilanów niby zielony, a prawda jest taka, że głównym obszarem zieleni jest tam Park Wilanowski o powierzchni raptem 45 hektarów.