Warszawa ma szanse zostać nową finansową stolicą świata! Wyprzedziła Mediolan i Barcelonę

Warszawa ma duże szanse zdaniem dziennikarza Th New York Times, aby stać się finansową stolicą świata. Wyprzedza ją między innymi Luksemburg, Paryż i Wiedeń.

Proces opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej potrwa zapewne kilka lat. Amerykański dziennik The New York Times ogłasza, że wyścig po schedę po Londynie już się rozpoczął.

Warszawa również została wzięta pod uwagę w rankingu. Zajęła siódmą pozycję .

Dziennik uznał, że Warszawa jest otwarta na specjalistów z innych krajów, że panuje w niej korzystny klimat biznesowy. Dodatkowym atutem jest elastyczne prawo pracy, niskie koszty utrzymania oraz fakt, że mieszkańcy stolicy Polski są pracowici i dobrze wykształceni.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Która stolica Unii Europejskiej zdaniem dziennika ma największe szanse zostać finansową stolicą świata. Według rankingu to Amsterdam . Zdaniem ekspertów Amsterdam to idealne miejsce na finansową stolicę - prawie wszyscy mówią tam po angielsku, tamtejsze szkoły znajdują się w ścisłej czołówce, mieści się tam wiele dobrych restauracji, są dobre warunki lokalowe. Ponadto dziennik zaznacza, że jest to miasto uznawane za kosmopolityczne i tolerancyjne.

Na drugim miejscu znalazł się Frankfurt . Argumenty są oczywiste - Frankfurt to finansowa stolica Niemiec, siedziba Europejskiego Banku Centralnego oraz największa gospodarka Europy.

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Wiedeń . W stolicy Austrii również większość osób posługuje się językiem angielskim. Zdaniem dziennika to świetne miejsce do życia. Dodatkowym atutem jest bliskość lotniska i obecność doskonałych restauracji.

Czwartą pozycję zajmuje Dublin . Miasto to zachęca inwestorów głównie ze względu na obowiązujący tam język angielski.

Piąte miejsce zajął Paryż - centrum finansowe świata. Minusem jest fakt, że mało Francuzów zna język angielski.

Za Paryżem - Luksemburg, czyli zamożni mieszkańcy, posługujący się językami obcymi, raj podatkowy.

Za Warszawą z taką samą liczbą punktów znalazł się Mediolan , który mimo że jest centrum finansowym Włoch, znajduje się dopiero na 45. miejscu w raporcie Banku Światowego oceniającym warunki do prowadzenia biznesu.

Na ostatnim miejscu Barcelona - czyli idealne miejsce na wakacje, już nie tak idealne do prowadzenia biznesu.

Ranking został stworzony na podstawie opinii menadżerów wysokiego szczebla, w tym Marka Yeandla, głównego autora Global Financial Centers Index - raportu o atrakcyjności przedsiębiorstw finansowych.

Więcej o: