W której dzielnicy najczęściej kupują mieszkania mieszkańcy Warszawy?

Jak wynika z wyliczeń Urban.one, pierwszego w Polsce serwisu do samodzielnego sprawdzania wartości mieszkania najchętniej warszawiacy kupują mieszkania w pięciu dzielnicach: Wola, Mokotów, Białołęka, Praga Południe i Śródmieście.

Na drugim biegunie w rankingu popularności znalazła się Wesoła , Wawer , Włochy , Rembertów , Praga-Północ , Ursus , Targówek oraz Ursynów , której łączny udział to ledwie 20 proc. w całości rynku.

Spodobało ci się? Polub nas

Od kilku kwartałów największa uwaga warszawiaków zmieniających adres koncentruje się na Woli . W tej części stolicy zawarto łącznie 13 proc . wszystkich umów kupna-sprzedaży mieszkań (licząc od połowy 2014 roku). Kto napędza rozwój tej prężnie rozwijającej się dzielnicy? To osoby, szukający zazwyczaj niewielkiej kawalerki lub dwóch pokoi. Aż 22 proc. sprzedawanych tu mieszkań jest mniejszych niż 35 m2 , przy średniej cenie 8,2 tys. zł za m2. Średnia stawka dla całej Woli to 7,9 tys. zł za m2 czyli o ponad 6 proc. mniej niż w przypadku Mokotowa, wicelidera zestawienia. W tej dzielnicy zawarto 12 proc. całości transakcji, których charakter był jednak diametralnie różny od tych na Woli. To na Mokotowie - co jest ewenementem na skalę kraju - aż 14,1 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań ma powierzchnię powyżej 90 m2 .

Białołęka to druga najtańsza dzielnica Warszawy (5,9 tys. zł za m2 , taniej jest jedynie w Wesołej ) zwalnia nieco inwestycyjne tempo. W zestawieniu Urban.one obszar na prawym brzegu Wisły znajduje się dopiero na trzeciej lokacie z dziesięcioprocentowym udziałem w warszawskim rynku lokali mieszkalnych. Tu królują dwu i trzypokojowe mieszkania o powierzchni 43-60 m2 stanowiąc 45 proc. wszystkich transakcji na Białołęce.

Najdroższa część Warszawy na rynku lokali mieszkaniowych, czyli Śródmieście wyceniane jest średnio po 11,3 tys. zł za m2. To aż o 73 proc. więcej od stawek na Białołęce .

Uwagę analityków Urban.one zwraca też fakt niewielkiego wpływu na warszawski rynek mieszkaniowych takich dzielnic jak Ochota , Ursynów . W kwestii Wilanowa eksperci są zgodni: sytuację ożywić może przyspieszenie inwestycji na m.in. w Miasteczku Wilanów a także rozruszanie tamtejszego rynku wtórnego. Dzielnica oferuje mieszkania średnio o 10 proc. tańsze niż w przypadku Woli .

Więcej o: