Godziny szczytu, ul. Gagarina, autobus 180. W środku tłok, pasażerowie ściśnięci, jak sardynki w puszce.
Spodobało ci się? Polub nas
Do autobusu próbuje wsiąść matka z dzieckiem w wózku, ma z tym problem. W końcu udaje się, ale kobieta bezskutecznie próbuje przecisnąć się i stanąć w miejscu przeznaczonym do tego. Niestety, w miejscu tym stoi dwóch młodych rowerzystów ze swoimi rowerami.
Pasażerowie zwracają uwagę właścicielom jednośladów, nieskutecznie.
Rowerzyści nie rozumieją, że nie chodzi o fanaberie młodej mamy, tylko o bezpieczeństwo. W razie ostrego hamowania autobusu, wózek z dzieckiem, ustawiony w każdym innym niż wyznaczone miejscu leci, wywraca się i jest dramat.
Zmiany wchodzące w życie od 1 lipca doprecyzowują zasady dotyczące przewozu rowerów.
Jednoślad może być przewożony w specjalnym stojaku w pociągach lub w wyznaczonym miejscu w autobusie, tramwaju lub metrze. Należy jednak pamiętać, że miejsce to przeznaczone jest w pierwszej kolejności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla wózków dziecięcych.
Jeżeli pasażer przewozi rower w pojeździe komunikacji miejskiej, zobowiązany jest zwolnić je i opuścić pojazd, gdy tylko poprosi o to osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub pasażer z wózkiem dziecięcym.
W przepisach porządkowych obowiązujących od 1 lipca, znalazł się również zapis dotyczący osób zagrażających bezpieczeństwu, porządkowi lub narażających współpasażerów na dyskomfort, z powodu braku zachowania elementarnej higieny.
Budzący kontrowersje przepis mówi, że osoby te mogą zostać poproszone o opuszczenie pojazdu lub stacji metra. Stanie się tak, gdy do prowadzącego pojazd, kontrolera biletów, pracownika nadzoru ruchu, obsługi metra lub funkcjonariusza Straży Miejskiej zwrócą się inni pasażerowie.
Zmieniają się również zasady dotyczące osób z niepełnosprawnością czekających na pojazd komunikacji miejskiej. Pasażerowie z widoczną niepełnosprawnością ruchową, poruszające się z białą laską lub psem asystującym, powinny czekać w przedniej części przystanku. Kierowca lub motorniczy, w razie potrzeby pomoże pasażerowi wsiąść do pojazdu. Ponadto, autobus zatrzyma się na przystanku "na żądanie", nawet jeżeli osoba z niepełnosprawnością nie będzie sygnalizowała takiej potrzeby.
źródło: ztm.waw.pl