Uwaga! W piątek groźne burze nad Mazowszem! Ostrzeżcie znajomych i śledźcie prognozy pogody

- Zjawiska prognozowane w tej chwili na noc z czwartku na piątek oraz na piątek mogą przynieść liczne zniszczenia (w nocy od południa po centrum, a w piątek centrum północ i wschód Polski) - ostrzega Krzysztof Piasecki, nasz ekspert od pogody, autor fan page'a ?Pogoda w stolicy i okolicy?.

W Warszawie , jak pisze Piasecki na swoim page'u - Czwartek (16.06) będzie dniem spokojnym, z dużą ilością słońca i temperaturą dochodzącą do 25-26 st. C.

Spodobało ci się? Polub nas

W ciągu dnia bez deszczu, wiatr przeważnie słaby, zachodni skręcający na południowy. Ciśnienie będzie powoli rosnąć, a wieczorem się ustabilizuje.

W nocy z czwartku na piątek Mazowsze znajdzie się już pod wpływem niżu.

Nad Warszawę dotrze front ciepły, na którym będą pojawiać się przelotne opady oraz lokalne burze.

W czasie burz opady ulewne , do 10-20 mm.

Miejscami również dość mocno może powiać, lokalnie spadnie też grad, choć z biegiem godzin szanse na grad zmaleją. Za frontem napłynie bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe, stąd w drugiej części nocy ociepli się do około 17-19?.

Piątek (17.06). Tego dnia Warszawa początkowo znajdzie się w ciepłym sektorze niżu, a temperatura rano poszybuje w górę. Przy słonecznej pogodzie około południa może dobić do 28-31 st. C.

Dość szybko (między 12 a 14) dotrze jednak front chłodny, a wraz z nim prawdopodobnie (nie jest jeszcze pewne, choć szanse są bardzo duże) przetoczą się nawałnice .

W czasie burz możliwe będą porywy wiatru do 90km/h, a lokalnie silniejsze (co będzie głównym zagrożeniem).

Będą się pojawiać również nawalne opady (do 15-30 mm ze względu na dużą prędkość przemieszczania się burz).

Miejscami spadnie też grad do 2-4cm średnicy. Wieczorem pogoda już się uspokoi, burze odsuną się szybko na wschód.

Krzysztof Piasecki dodaje jednak, że do spodziewanych nawałnic pozostało jeszcze 1,5 doby, prognozy mogą osłabnąć i nie będzie aż takich szkód.

- W razie utrzymania się prognoz trzeba jednak przygotować siebie i znajomych na niebezpieczną pogodę i nie lekceważyć ostrzeżeń. To, że akurat u nas może być względnie spokojnie nie znaczy, że burze będą słabe - ostrzega Krzystof i apeluje o śledzenie pogody na  lowcyburz.pl

Więcej o: