"Chcemy puszczy, nie plantacji!" W Cafe Kryzys spotkają się obrońcy Puszczy Białowieskiej

W sobotę 4. czerwca do warszawskiej Cafe Kryzys przybędą "Lokalsi Przeciwko Wycince", działacze "Dzikiej Puszczy" oraz Adam Wajrak - dziennikarz i aktywista na rzecz ochrony przyrody w kraju. Po spotkaniu o obronie Puszczy Białowieskiej odbędzie się potańcówka z muzyką ludową. Uczestnictwo w obu wydarzeniach jest bezpłatne.

Puszcza Białowieska jest ostatnim lasem pierwotnym w Europie. Tworzy ją ponad 20 tysięcy gatunków zwierząt, a także najstarsze w Europie, ponad stuletnie drzewa. Mimo, że Puszcza jest świętością i naszym narodowym skarbem, to drewno jest wciąż jednym z najważniejszych towarów wywożonych z Polski.

fot. AGfot. AG fot. AG fot. AG

- Przemysł drzewny ma niezaspokojony głód nowych surowców - stale potrzebuje drzew i terenów pod kolejne plantacje. Z tej perspektywy, parki narodowe takie jak Puszcza Białowieska, przepełnione umierającym i martwym drewnem, to ogromna strata potencjalnych zysków. - podkreślają organizatorzy spotkania z aktywistami i mieszkańcami okolic Puszczy Białowieskiej.

Cafe KryzysCafe Kryzys Kemal Jufri Kemal Jufri

- Kolejne rządy starają się zmienić Puszczę w plantację i umożliwić międzynarodowemu przemysłowi drzewnemu dostęp do chronionych stref lasu (...) Paradoksalnie, nowe, "patriotyczne" władze najmocniej, uparcie wpisują się w kolonialne tradycje kraju i prą ku zaspokojeniu potrzeb rębajłów puszczy, ku uciesze eksporterów i leśników - czytamy w opisie wydarzenia.

Spodobało ci się? Polub nas

- Minister Środowiska Jan Szyszko już wycenił potencjalne zyski z wycinki starych drzew w Białowieży na 90 milionów Euro. Nowy rząd i minister Szyszko wydał zezwolenie na potężną wycinkę Puszczy Białowieskiej. Decyzja ministra wywołała powszechne oburzenie i protesty. Wiele grup i osób niezrzeszonych zaczęło organizować się przeciwko planom wycinki - piszą organizatorzy spotkania w Cafe Kryzys.

Cafe Kryzys

Cafe Kryzys (ul. Wilcza 30) to anarchistyczna stołówka (otwarta w piątki, soboty i niedzielę od godz. 12), księgarnia, wegański bar mleczny, pijalnia kombuczy, kawiarnia, a także miejsce spotkań, dyskusji i debat.

Więcej o: