Pomóżmy "Crayzolkom" z Michalina wyjechać na Światową Olimpiadę Kreatywności i zdobyć Amerykę

Nazywają się "Crayzolki", jest ich sześć i łącznie mają 66 lat. Pochodzą z Michalina pod Warszawą i są najbardziej kreatywnymi dziewczynkami w Polsce. Jeśli im pomożemy, pod koniec maja mogą reprezentować nasz kraj na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w USA. Bilety na lot już mają, brakuje im jeszcze ok. 50 tys. zł na pokrycie niezbędnych kosztów pobytu w Ameryce.

- Wyjazd na Olimpiadę, to nasze największe marzenie, zaszłyśmy tak daleko, że już nie możemy zrezygnować. Jeśli nam się uda wyjechać, będziemy reprezentować naszą szkołę i cały kraj w USA - mówią dziewczyny, które na początku kwietnia tego roku, pokonały blisko 2000 najbardziej kreatywnych młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy. "Crayzolki" uczestniczyły w Olimpiadzie Kreatywności we Wrocławiu i zdobyły I miejsce (ex aequo z drużyną z Suwałk), pokonały aż 25 drużyn (w tym samym przedziale wiekowym) zdobywając 370 punktów na 400 możliwych do zdobycia.

CrayzolkiCrayzolki Crayzolki Crayzolki

Wrocławska Olimpiada była zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy pod przewodnictwem Anetty Myszkorowskiej, nauczycielki plastyki, trenerki w projekcie Destination Imagination (DI) - Oczyma Wyobraźni - Olimpiada Kreatywności. Efektem pracy jest ośmiominutowy spektakl teatralny, oparty na scenariuszu stworzonym przez same dziewczynki.

Destination Imagination to największy na świecie program dla dzieci i młodzieży, zorientowany na kreatywne rozwiązywanie realnych problemów, twórczym myśleniu, współpracy w grupie, umiejętności komunikacji i porozumiewania się. Program działa już w 30 krajach, na sześciu kontynentach, w 48 stanach Ameryki Północnej oraz kanadyjskich prowincjach. Najlepsze drużyny z całego świata, czyli laureaci krajowych olimpiad, spotkają się i będą rywalizować podczas Światowej Olimpiady Kreatywności , która odbędzie się 25-28 maja w Knoxville w USA. I właśnie przed taką szansą stoją dziewczyny z Michalina.

CrayzolkiCrayzolki Crayzolki Crayzolki

Zespół "Crayzolki" (nazwę też wymyśliły dziewczyny) to uczennice Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Józefowie. Specjalnie na Olimpiadę we Wrocławiu, dziewczyny przygotowały spektakl teatralny pod hasłem "Na tropie". Wyzwanie teatralne polegało na wymyśleniu zagadki, która w trakcie przedstawienie musi zostać rozwiązana. Założenie regulaminowe było takie: historia musi być tajemnicza, musi dziać się na Ziemi, w dowolnym czasie przed 1990 rokiem.

CrayzolkiCrayzolki Crayzolki Crayzolki

Dziewczęta cofnęły się aż do średniowiecza, akcja ich spektaklu rozgrywa się w 1407 roku, w krzyżackim zamku z Malborku, gdzie Wielki Mistrz i jego wierny rycerz Hans, odkrywają tajemniczy tunel, a w nim trzy błąkające się duchy.

Dzięki "technowskazówce", której zastosowanie jest wymogiem wyzwania teatralnego, krzyżaccy detektywi odnajdują skarb - złotego koziorożca, który wygląda imponująco. Jego wykonanie zajęło dziewczynkom najwięcej czasu, wymagało wykorzystania wielu materiałów (stelaża, folii, butelek, rur, materiałów, farb itd.).

Spodobało ci się? Polub nas

Ale to nie wszystko, gdyż w trakcie spektaklu dziewczynki muszą jeszcze odgadnąć, który z duchów ukrył koziorożca, a zakończenia są trzy, w zależności od wylosowanej w trakcie sztuki koperty. "Crazyolki" więc do końca nie wiedzą, jak skończy się ich historia, muszą na bieżąco dopasowywać się do różnych wariantów scenariusza.

Brzmi skomplikowanie? I właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

CrayzolkiCrayzolki Crayzolki Crayzolki

- A na to wszystko mamy tylko osiem minut, musimy w tym czasie ułożyć scenografię, zagrać spektakl i zejść ze sceny - mówi Anetta Myszkorowska, opiekunka grupy. - Oceniany jest pomysł, scenariusz, scenografia, gra aktorska, wykorzystanie przestrzeni na scenie i jeszcze kilka innych elementów. Przed nami największe wyzwanie, bo jeśli uda nam się zebrać fundusze, cały spektakl będziemy musiały odegrać w języku angielskim. Tekst jest już przetłumaczony, trwają próby pod okiem nauczycielki języka angielskiego - mówi Anetta Myszkorowska.

Ale to nie koniec, bo prócz "wyzwania teatralnego" które jest przygotowywane od kilku miesięcy, jest też "wyzwanie na już" - niespodzianka, do której przygotować wcześniej się nie da. Co to będzie? Nie wiadomo, wiadomo jedynie, że na rozwiązanie problemu, dziewczyny będą miały zaledwie kilka minut. I tu niezbędna jest kreatywność, pomysłowość, szybkie rozwiązanie problemu i przede wszystkim współdziałanie, którego od miesięcy uczą się "Crayzolki".

CrayzolkiCrayzolki Crayzolki Crayzolki

- Już tak daleko doszłyśmy, tyle pracy za nami, potrzebujemy waszej pomocy, żeby spełnić marzenie dziewczynek - mówi Anetta Myszkorowska.

Jeżeli chcecie pomóc "Crayzolkom" wpłacajcie pieniądz na konto bankowe:

Stowarzyszenia "Uśmiech dla dwójki": Bank Spółdzielczy o/Otwock. 38800100052001000053530001.Stowarzyszenie Uśmiech Dla Dwójki. 05-410 Józefów, Graniczna 26. Z dopiskiem "Crayzolki"

Więcej o: