Uwaga na Barszcz Sosnowskiego! Ta bardzo niebezpieczna roślina zaraz zacznie kwitnąć

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin, jakie rosną w Polsce. Kontakt z ich sokiem skutkuje m.in. silnymi poparzeniami skóry. Do 2016 roku na terenie Mazowsza znajdowało się aż 50 potwierdzonych miejsc.

Jak przyznaje straż miejska ubiegłoroczne doniesienia prasowe na temat poparzeń wywoływały wśród warszawiaków wyjątkową panikę.

- W ubiegłym roku otrzymaliśmy lawinę zgłoszeń, ale w wielu przypadkach, gdy jechaliśmy na miejsce wcale nie mieliśmy do czynienia z tą rośliną. Bardzo często Barszcz Sosnowskiego był mylony z innymi roślinami - mówi metrowarszawa.pl Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej straży miejskiej.

Spodobało ci się? Polub nas

Pewne jednak jest, że parzące rośliny znajdowały się m.in. przy Potoku Służewieckim i w okolicy Stadionu Narodowego. Głośno było też o tym, że trująca roślina poparzyła się dziewczynka w Lesie Sobieskiego w Wawrze.

Roślina na przełomie maja i czerwca wkroczy w fazę kwitnienia.

Pierwsza pomoc przy poparzeniu?

- Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.

- W każdym przypadku - niezależnie od stopnia nasilenia objawów - należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Znajdowały się przy Potoku Służewieckim i w okolicy Stadionu Narodowego w Warszawie. Trującą rośliną poparzyła się dziewczynka w Lesie Sobieskiego w Wawrze. - Jeżeli zauważysz skupisko barszczu, zgłoś nam to - apelują strażnicy.

Krzaki tej trującej rośliny odkryto także na praskim brzegu Wisły, niedaleko Stadionu Narodowego. Tu barszcz Sosnowskiego rósł wzdłuż Wybrzeża Szczecińskiego oraz wzdłuż ul. Sokolej przy Porcie Praskim. Także w niedzielę odkryli go spacerowicze. Strażnicy miejscy z VI Oddziału Terenowego zabezpieczyli rejon występowania rośliny taśmą ostrzegawczą. Powiadomili też pracowników Zarządu Praskich Terenów Publicznych i Zarząd Portów Praskich.

Więcej o: