Gdzie w Warszawie wolno pić alkohol nad Wisłą? Sprawdź na naszej MAPIE

Napoje z procentami można pić całkiem legalnie w nadwiślańskim plenerze, ale uwaga, tylko po jednej stronie Wisły. Wyjaśniamy, gdzie bez konsekwencji napijemy się pod chmurką alkoholu i co nam grozi, gdy złamiemy przepisy.

(Kliknij na grafikę, aby powiększyć)

Przygotowała Marta Kondrusik

Ogólna zasada jest taka, że wszystkie miejsca, które są bulwarami wiślanymi objęte są zakazem spożywania alkoholu. Chodzi dokładnie o:

- odcinek od mostu Gdańskiego do mostu Śląsko - Dąbrowskiego

(Bulwar Jana Karskiego),

- odcinek od mostu Śląsko - Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego

(Bulwar B. Grzymały - Siedleckiego),

- odcinek od mostu Świętokrzyskiego do mostu Łazienkowskiego

(Bulwar Flotylli Wiślanej),

- ul. Zaruskiego.

Podkreślam, że każda interwencja ma charakter indywidualny, a finalnie o tym, czy doszło do naruszenia przepisów prawa, decyduje funkcjonariusz w trakcie prowadzonych czynności. Przypominam również, że interwencje w rejonie Wisły są podejmowane nie tylko w związku z niestosowaniem się do zapisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ale również wynikających z innych aktów prawnych w tym Kodeksu Wykroczeń (np. zakłócanie porządku publicznego, zaśmiecanie)

- odcinek od mostu Gdańskiego do mostu Śląsko - Dąbrowskiego (Bulwar Jana Karskiego);

- odcinek od mostu Śląsko - Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego (Bulwar B. Grzymały - Siedleckiego);

- odcinek od mostu Świętokrzyskiego do mostu Łazienkowskiego (Bulwar Flotylli Wiślanej);

- ul. Zaruskiego ;

Zgodnie z interpretacją sądu są to ulice, a one w ustawie określone są jako miejsca objęte zakazem spożywania alkoholu. Ale ... inaczej sprawa wygląda po drugiej stronie Wisły, czyli na prawym brzegu. Tu wolno pić piwko.

Spodobało ci się? Polub nas

Straż miejska podkreśla jednak, że każda interwencja ma charakter indywidualny, a finalnie o tym, czy doszło do naruszenia przepisów prawa, decyduje funkcjonariusz.

- Interwencje w rejonie Wisły są podejmowane nie tylko w związku z niestosowaniem się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ale również wynikających z innych aktów prawnych. Na przykład kodeksu wykroczeń - wyjaśnia Katarzyna Dobrowolska z biura prasowego warszawskiej straży.

Wyjaśniamy: jeśli spędzamy czas na prawym brzegu pijąc alkohol, ale robimy to w taki sposób, że np. zakłócamy czyjś spokój, zachowujemy się agresywnie czy śmiecimy, strażnicy mają prawo podjąć po tej stronie Wisły interwencje. Pijmy więc, ale kulturalnie.

Warto też wiedzieć, że za picie alkoholu w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości minimum 50 zł.

Więcej o: