1. Majówka w Warszawie: Rozpoczęcie sezonu wodniackiego
Kajak polo Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl / Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta /
Zanim długi majówkowy weekend na dobre wystartuje, w sobotę 30 kwietnia , odbędzie się rozpoczęcie sezonu wodniackiego na Wiśle.
I tak jak co roku, Klub Sportowy Powiśle wraz ze stołecznym ratuszem, zapraszają na cykl imprez kajakowych. Będzie można m.in.: poznać zasady gry w kajak polo, zobaczyć pokaz gry w piłkę na kajakach, poznać i porozmawiać z najlepszymi zawodnikami tej gry w Polsce, a także samemu spróbować zmierzyć się z najlepszymi.
Nie zabraknie też propozycji dla mniej odważnych, którzy wolą zwykłe pływanie na kajakach turystycznych. Prócz tego: zapisy na zajęcia sportowe w KS Powiśle, pokazy, kolorowanki inspirowane rzeką, warsztaty budowania łodzi.
2. Majówka w Warszawie: Piknik po warszawsku
Piknik warszawski . Iskra Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Na rozbieg majówkowego weekendu, już w sobotę 30 kwietnia , zaprasza Iskra na Pole Mokotowskie. To będzie wielki piknik, pod nazwą Warszawska Majówka. Od godziny 12 do 18, na terenie Iskry, przy Wawelskiej 5, spodziewajcie się leżaków, świetnego jedzenia, dobrej muzyki i chwili wytchnienia.
3. Majówka w Warszawie: Pokazy w Parku Fontann
Wianki nad Wisla 2015 . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
To będzie najważniejsze wydarzenie długiego majowego weekendu. Szósta edycja pokazów w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu startują 1 maja o godz 21:30. Przygotowany w tym roku pokaz, sięga do jednej z najsłynniejszych postaci z warszawskich legend - syreny. Autorem muzyki do tegorocznego pokazu jest Jean-Michel Jarre. Widowiska będą odbywać się codziennie od 1 do 3 maja na Podzamczu. Wstęp na pokaz jest wolny.
4. Majówka w Warszawie: European Cycling Challenge - ECC2016
wykleci masa Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
To największe wydarzenie, w ramach którego rywalizują między sobą miejskie drużyny rowerzystów. Rowerowe zmagania odbywają się co roku, pomiędzy 1 a 31 maja. Warszawska edycja konkursu startuje po raz trzeci. Dwa lata temu zajęliśmy I miejsce. Czy tytuł rowerowej stolicy Europy wróci do Warszawy?
Zasady są proste: wygrywa miasto, którego mieszkańcy wykręcą przez cały maj najwięcej kilometrów na rowerze. Liczą się te przejazdy, w których rower zastąpił silnikowe środki transportu. Aby wziąć udział w rywalizacji trzeba zarejestrować się na stronie cyclingchallenge.eu Tam też znajdziecie więcej szczegółów.
5. Majówka w Warszawie: Bieg Flagi
DLOSZ Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Podobnie jak w latach ubiegłych, 2 maja , dzielnica Żoliborz zaprasza na piknik pod nazwą "Majówka pod flagą biało-czerwoną". Podczas festynu, odbywającego się na terenie Cytadeli Warszawskiej w pobliżu Muzeum X Pawilonu, na gości czeka wiele atrakcji. Będą to m.in. konkursy i zabawy dla dzieci, wystawy starej broni i zawody strzeleckie, pokazy grup rekontrukcyjnych oraz występy taneczne oraz muzyczne - w tym orkiestry paradnej. Duża część imprezy poświęcona będzie także rekreacji. Podczas pikniku odbędą się zawody w biegu na 100 metrów (dla dzieci w wieku przedszkolnym), Nordic Walking na dystansie 3300 metrów oraz bieg główny na dystansie 10 kilometrów. Ostatni z wyścigów nosi nazwę Biegu Flagi i jest biegiem ulicznym poprowadzonym uliczkami Cytadeli (teren jednostki wojskowej, zazwyczaj zamknięty dla cywilów) oraz Żoliborza Oficerskiego. Więcej informacji tutaj .
Na czas biegu głównego wyłączane z ruchu będą ulice w okolicy Cytadeli. Uczestnicy Biegu Flagi wystartują o godz. 14.50 z Cytadeli. Wraz z przemieszczaniem się biegaczy sukcesywnie będą wyłączane z ruchu kolejne ulice. Trasa biegu prowadzi ulicami: Gwardii, Dymińską, R. Krajewskiego, gen. J. Zajączka, Śmiałą, al. Wojska Polskiego, L. Mierosławskiego, Kaniowską, Z. Krasińskiego, Wybrzeżem Gdyńskim, Czujną do mety na terenie Cytadeli. Zakończenie biegu planowane jest ok. godz. 17.00.
6. Majówka w Warszawie: Bieg Konstytucji 3 Maja
Bieg Konstytucji 3 Maja Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
XXV Bieg Konstytucji 3 Maja jest pierwszym z cyklu Warszawska Triada Biegowa, do której należą trzy biegi o charakterze patriotycznym organizowanych pod wspólnym hasłem "Zabiegaj o pamięć". Poza biegiem głównym, który przeznaczony jest dla starszych uczestników, już po raz trzeci o godzinie 10:30 wystartuje bieg dzieci - Amway Bieg z Maskotką. Maluchy będą miały do pokonania dystans 700 metrów. Natomiast punktualnie o godzinie 11.00 zawodnicy wyruszą na trasę biegu głównego o długości 5 km. Trasa znajduje się w pobliżu miejsc, związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją. Wśród uczestników Biegu - poza polskimi sportowcami i amatorami biegania rekreacyjnego, startują obywatele zaproszonych krajów. Więcej informacji tutaj.
Uczestnicy XXV. Biegu Konstytucji 3 Maja wystartują o godz. 11.00 z Parku Agrykola. Wraz z przemieszczaniem się biegaczy sukcesywnie będą wyłączane z ruchu kolejne ulice. Trasa biegu prowadzi ulicami: al. T. Hopfera, Łazienkowska, Czerniakowska, Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskie, J. Matejki, Wiejska, Górnośląska, Myśliwiecka, J. Hoene-Wrońskiego, Górnośląska, Rozbrat. Zakończenie biegu planowane jest ok. godz. 13.00.