Warszawscy architekci zapraszają do łóżka. Poznajcie Śnimisie i ich niezwykłe meble

Poznali się jeszcze na studiach. Pierwszą rzeczą, którą zrobili razem, był projekt łóżka na konkurs. Już na pierwszym spotkaniu, dogadali się, że łóżko to najważniejszy mebel w domu. W nim zasypiamy, budzimy się i kochamy. Konkurs wygrali, łóżko było proste, estetyczne i łatwe do złożenia. Dziś są małżeństwem, prowadzą jedną z prężniej działających pracowni architektonicznych w Warszawie. Poznajcie Anię, Rafała i ich łóżka.

Spodobało ci się? Polub nas

- Do zrobienia pierwszego łóżka na sprzedaż, zmobilizowały nas Wzory , pierwsze w Warszawie profesjonalne targi designu. - opowiada Rafał Grudziąż, połowa kolektywu Śnimisie i pracowni architektonicznej 81.WAW.PL . - Sami już też potrzebowaliśmy wyjść z tymi meblami poza projekt, do ludzi, żeby mogli ich dotknąć, wypróbować, położyć się na chwilę. Zaczęliśmy od łóżek dla dorosłych, ale na targach, ludzie pytali nas o łóżka dla dzieci. Posłuchaliśmy i okazało się, że to był dobry trop - dodaje Rafał.

Rafał GrudziążRafał Grudziąż fot. Śnimisie fot. Śnimisie

Na co dzień, Rafał Grudziąż i Ania Paszkowska-Grudziąż, prowadzą pracownie architektoniczną 81.WAW.PL. Zajmują się głównie projektami przestrzeni publicznej, ostatnio zrealizowali m.in. odświeżenie klubu studenckiego Gama na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Za projekt Domu Korony dostali prestiżowe wyróżnienie World Architecture Awards 20+10+X/16th Cycle.

Anna Paszkowska-GrudziążAnna Paszkowska-Grudziąż fot. Śnimisie fot. Śnimisie

Jednak ich największą, prócz architektury (i motocrossu, ale to już inna historia) pasją są meble, estetyczne, komfortowe i przede wszystkim funkcjonalne.

- Współcześni ludzie są nomadami - mówi Ania - Szukamy swojego miejsca, wciąż się przeprowadzamy, przemieszczamy. Nie mamy czasu na rozszyfrowywanie pięćdziesięciopunktowej instrukcji składania prostego mebla z IKEA. Dostajesz torbę okuć, wkrętów, kołków i się gubisz. Do złożenia naszego łóżka nie potrzeba śrubokrętów czy kleju, wystarczy poszczególne elementy wcisnąć w odpowiednie miejsce i gotowe. Inspirowaliśmy się starymi, drewnianymi konstrukcjami wznoszonymi bez użycia gwoździ. - mówi Ania.

ŚnimisieŚnimisie fot. Śnimisie fot. Śnimisie

fot. Śnimisiefot. Śnimisie fot. Śnimisie fot. Śnimisie

fot. Śnimisiefot. Śnimisie fot. Śnimisie fot. Śnimisie

Zanim łóżko powstanie, trzeba je przegadać, narysować, zaprojektować i nazwać, bo każde ma inną funkcję i atrybut. Na przykład łóżko "Prymus" ma zagłówek z półką na książki, "Łasuch" ma stolik śniadaniowy, "Śpioch" szufladę na pościel.

fot. Śnimisiefot. Śnimisie fot. Śnimisie fot. Śnimisie

Kiedy projekt jest już gotowy, architekci wysyłają go na produkcję, gdzie z precyzją liczoną do setnych milimetra wycinane są moduły ze sklejki.

Skąd taki na pozór nieszlachetny materiał?

- Sklejka to w 100 procentach drewno. - tłumaczy Rafał. - Odpowiednie, krzyżowe klejenie ekologicznymi klejami, pozwala uzyskać ogromną wytrzymałość. Poza tym materiał nadaje się do precyzyjnego wycinania - mówi Rafał.

fot. Śnimisiefot. Śnimisie fot. Śnimisie fot. Śnimisie

Zanim jednak łóżko trafi do klienta, młodzi architekci konsultują projekt z technologiem. Powstaje prototyp, dopiero przetestowane i "przespane" łóżko jest produkowane i prezentowane na targach, a ostatnio też w sklepach, np. w warszawskiej Domotece.

fot. Śnimisiefot. Śnimisie fot. Śnimisie fot. Śnimisie

Śnimisie są dopiero na początku kariery, w ofercie mają sześć modeli łóżek, sprzedanych koło setki. Mimo tego ich łóżka otrzymały już kilka nagród w dziedzinie wzornictwa, m.in: Dobry Wzór 2013 - rekomendacja do konkursu, Dobry Design 2014, Diament Meblarstwa 2014 - nagroda specjalna przyznana przez architektów, Diament meblarstwa 2015, Meble Plus - produkt 2016.

fot. Jagoda Valkovfot. Jagoda Valkov fot. Jagoda Valkov fot. Jagoda Valkov

- Mamy frajdę wiedząc, że w naszych łóżkach śpią dzieci i kochają się dorośli - kończy Rafał.

Wzory

Łóżka Śnimisie będziecie mogli zobaczyć 14 maja na wiosennej edycji Wzorów w Domu Braci Jabłkowkich. Majowe Wzory to doskonała okazja, żeby poznać produkty ponad dwustu młodych projektantów i rzemieślników.

plakat DTBJ 2016 maj wzory facebookplakat DTBJ 2016 maj wzory facebook Wzory Wzory

Stajemy na przekór korporacyjnym potentatom i wspieramy nieduże, początkujące na rynku marki. - mówi Ola Pawelska, współorganizatorka targów.

- Na Wzorach znajdziecie meble, ceramikę, grafiki, tekstylia, a także dekoracje i akcesoria, wszystko, co potrzebne, aby mieszkało się pięknie i wygodnie - dodaje Jagoda Valkov, pomysłodawczyni i współorganizatorka Wzorów.

Łóżka Śnimisie (bez materaca) kosztują od 1400 zł do 2300 zł.

Więcej o: