Już w maju za bilet do teatru zapłacisz 400 groszy! Gdzie i co zobaczyć w ramach akcji "Bilet za grosze"?

Polskie teatry po raz drugi zagrają za grosze. 21 maja 90 teatrów publicznych w Polsce weźmie udział w akcji "Biletu za grosze". W ubiegłym roku jego cena - 250 groszy - nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia Teatru Publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje z kolei do 400. rocznicy śmierci dramatopisarza wszech czasów - Williama Shakespeare'a. Bilet w cenie 400 groszy to wciąż atrakcyjna propozycja.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.

Spodobało ci się? Polub nas

- Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał - zwłaszcza w momentach najtrudniejszych - że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych - wskazuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

- Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało. Dziś znów powtarzamy, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć - dodaje. W tym roku symboliczna cena biletu - 400 groszy - jest bezpośrednim nawiązaniem do przypadającej właśnie 400. rocznicy śmierci Williama Shakeseare'a.

Które warszawskie teatry wezmą udział w akcji i co zaprezentują?

Teatr Kwadrat - "Godzinka spokoju"

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza - "Moje i Twoje"

Teatr Guliwer - "Planeta Football"

Teatr Lalka - "Odyseja"

Teatr Dramatyczny - "W imię Jakuba S", "RED", "Obrzydliwcy"

Teatr Powszechny - "Lalka. Najlepsze przed nami"

Teatr Narodowy - "Kotka na gorącym blaszanych dachu"

Teatr Współczesny - "Hamlet"

Teatr Ochoty - "Tajemniczy klient"

Teatr Rampa - "Rapsodia z Demonem"

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - "Król Lear"

Teatr Syrena - "Hallo Szpicbródka"

Bilety w specjalnej cenie 4 zł  będzie można kupić wyłącznie w kasach teatrów. Sprzedaż rozpocznie się 14 maja. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa bilety.

Więcej o: