Piękny projekt! Na Ursynowie powstaną śpiewające murale z budkami dla jerzyków i wróbli

Rozstrzygnięto konkurs na projekty murali, które pojawią się na północnym Ursynowie. Projekt zakłada powieszenie na nich kilkudziesięciu skrzynek lęgowych dla ptaków najbardziej zagrożonych utratą siedlisk. - W tym przypadku konkurs otworzył oczy wielu ludziom i pokazał, że ptaki są, istnieją, żyją koło nas i trzeba o nie dbać. I można to robić w bardzo nietypowy sposób - mówi fundacja, która wymyśliła projekt.

Jak by się wam podobał budynek ze "ślepą" ścianą ozdobioną pięknym drzewem wyrastającym z blokowiska? Białe drzewo otula ten beton korzeniami, a w konarach ukrywa mieszkania dla jerzyków i wróbli. To projekt muralu, który zajął w naszym konkursie pierwsze miejsce. Autorem pracy, zatytułowanej "Rezerwat", jest Mikołaj Olizar-Zakrzewski.

Drugie miejsce zajęły "Jaskółki" autorstwa Igora Chołdy, a trzecie "Jerzykiada" Marty Michalik.

Ponadto komisja uznała za interesujące dwie propozycje: "Ursynów Domem Dla Ptaków" Agnieszki Gomułki i "Infomural" Justyny Kierat.

W skład naszej komisji konkursowej wchodzili artyści plastycy, "ptasiarze" oraz prezes spółdzielni Koński Jar-Nutki (projekty dotyczą jej budynków) i przedstawiciel urzędu Ursynowa. Starannie omawialiśmy każdą pracę biorąc pod uwagę atrakcyjność jej formy plastycznej i możliwości realizacyjne. Serdecznie dziękujemy autorom wszystkich przysłanych prac i gratulujemy zwycięzcom.

Wybrane prace zostały przekazane do Wydziału Kultury w ursynowskim ratuszu, który ma się zająć realizacją projektu PTASIE MIESZKANIE... Nasza rola się kończy, dalsze losy projektu zależą od urzędników i władz spółdzielni. Trzymajcie razem z nami kciuki, żeby udało się urzeczywistnić przynajmniej jedno artystyczne ptasie siedlisko i żeby w sezonie 2017 ptaki miały już możliwość oswajania się z naszą propozycją.

Fundacja Noga w Łapę , która wymyśliła projekt zajmuje się m.in. ratowaniem ptaków gniazdujących w remontowanych budynkach. Zgłaszając swój pomysł do budżetu partycypacyjnego zaproponowała, aby na ścianach trzech bloków na północnym Ursynowie powstały ptasie murale z miejscami lęgowymi dla jerzyków i wróbli.

Spodobało ci się? Polub nas

To projekt muralu "Rezerwat", który zajął w konkursie pierwsze miejsce. Autor pracy Mikołaj Olizar-Zakrzewski zaproponował umieszczenie skrzynek lęgowych w koronie drzewa.

Zwycięski projekt: 'Rezerwat' Mikołaja Olizara Zakrzewskiego (wizualizacja). Autor zaproponował umieszczenie skrzynek lęgowych w koronie drzewa.Zwycięski projekt: "Rezerwat" Mikołaja Olizara Zakrzewskiego (wizualizacja). Autor zaproponował umieszczenie skrzynek lęgowych w koronie drzewa. źródło: Fundacja Noga w Łapę źródło: Fundacja Noga w Łapę

Drugie miejsce zajęły "Jaskółki" autorstwa Igora Chołdy, a trzecie "Jerzykiada" Marty Michalik. Prostokątami liniami narysowanymi między sylwetkami ptaków autorka zaznaczyła zaproponowane przez siebie miejsca zawieszenia skrzynek lęgowych.

Drugie miejsce przyznano pracy 'Jaskółki' autorstwa Igora Chołdy (wizualizacja).Drugie miejsce przyznano pracy "Jaskółki" autorstwa Igora Chołdy (wizualizacja). źródło: Fundacja Noga w Łapę źródło: Fundacja Noga w Łapę

Trzecie miejsce zdobyła praca Marty Michalik pt. 'Jerzykiada' (prostokątami narysowanymi między sylwetkami ptaków autorka zaznaczyła zaproponowane przez siebie miejsca zawieszenia skrzynek lęgowych).Trzecie miejsce zdobyła praca Marty Michalik pt. "Jerzykiada" (prostokątami narysowanymi między sylwetkami ptaków autorka zaznaczyła zaproponowane przez siebie miejsca zawieszenia skrzynek lęgowych). źródło: Fundacja Noga w Łapę źródło: Fundacja Noga w Łapę

Ponadto komisja konkursowa uznała, że interesujące są jeszcze dwie propozycje: "Ursynów Domem Dla Ptaków" Agnieszki Gomułki wykorzystująca motyw popularnej rzeźby chłopca na koniu, która od zawsze zdobi teren spółdzielni Koński Jar-Nutki.

'Infomural' Justyny Kierat, która dosłownie pokazuje, dla kogo przeznaczone są budki, które miałyby zawisnąć na ścianie. Proponowane miejsca ich umieszczenia oznaczone są kropkami."Infomural" Justyny Kierat, która dosłownie pokazuje, dla kogo przeznaczone są budki, które miałyby zawisnąć na ścianie. Proponowane miejsca ich umieszczenia oznaczone są kropkami. źródło: Fundacja Noga w Łapę źródło: Fundacja Noga w Łapę

Natomiast "Infomural" Justyny Kierat, który dosłownie pokazuje, dla kogo przeznaczone są budki, które miałyby zawisnąć na ścianie. Proponowane miejsca ich umieszczenia oznaczone są kropkami.

'Infomural' Justyny Kierat, który dosłownie pokazuje, dla kogo przeznaczone są budki, które miałyby zawisnąć na ścianie. Proponowane miejsca ich umieszczenia oznaczone są kropkami."Infomural" Justyny Kierat, który dosłownie pokazuje, dla kogo przeznaczone są budki, które miałyby zawisnąć na ścianie. Proponowane miejsca ich umieszczenia oznaczone są kropkami. źródło: Fundacja Noga w Łapę źródło: Fundacja Noga w Łapę

Wybrane prace zostały przekazane do wydziału kultury w ursynowskim ratuszu, który ma zająć się realizacją projektu "Ptasie mieszkanie". Murale powstaną na terenie Spółdzielni Koński Jar - Nutki, na osiedlu położonym w sąsiedztwie Kopy Cwila. I co ważne malowidła mają nie tylko cieszyć oczy, ale i spełniać funkcję edukacyjną. Na ustawionych przy budynkach tablicach znajdą się informacje na temat konkretnych gatunków ptaków .

Więcej o: