Supermarket w miejscu Teatru WARSawy? "Apelujemy, by nie powtórzyła się sytuacja znana z kina Femina"

- Ta przestrzeń powinna pozostać placówką kultury - apelują do Prezydent Warszawy w petycji. Ratusz wyjaśnia: - Rozmowy z deweloperem zakończyły się pomyślnie. Jeżeli Rada Warszawy wyrazi zgodę na wymianę nieruchomości, w Teatrze WARSawy powstanie scena impresaryjna. Jak najbardziej zgadzamy się z petycją.

- My, warszawscy obywatele kultury, artyści i widzowie zwracamy się z apelem do władz Warszawy o zachowanie wyjątkowego miejsca kultury, jakim jest Teatr WARSawy przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Przestrzeń, która znakomicie sprawdziła się najpierw jako ważne warszawskie kino, a ostatnio jako teatr, powinna pozostać placówką kultury. Apelujemy, by nie powtórzyła się sytuacja znana z kina Femina, które mimo wspaniałej kulturalnej przeszłości i dobrej teraźniejszości zniknęło, ustępując miejsca supermarketowej przyszłości - piszą w petycji kierowanej do Rady Warszawy warszawiacy.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak piszą, Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego w ciągu minionych 3 lat stworzyło w tym miejscu unikatową na skalę kraju instytucję.

- Trudno wyobrazić sobie, że w tak klimatycznym i pełnym najlepszych tradycji obiekcie, powstanie supermarket lub oddział banku - piszą.

Oczekują, że władze stolicy wezmą pod uwagę opinie artystów i warszawskiej publiczności. - Ta przez 3 lata niemal każdego dnia potwierdzała i potwierdza sens istnienia niepublicznej i niezależnej sceny w tym właśnie miejscu. Ponad 20 premier i 500 spektakli przy Rynku Nowego Miasta, w których uczestniczyło przez ostatnie 3 lata ponad 50 tysięcy widzów, jest najlepszym dowodem, że to miejsce kultury zostało docenione i uznane przez mieszkańców Warszawy - piszą.

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że budynek Teatru WARSawy częściowo należy do miasta, częściowo do prywatnego dewelopera. Postanowiliśmy dowiedzieć się, na jakim etapie są rozmowy z deweloperem na temat własności budynku.

- Miasto od lat stara się, aby budynek, w którym niegdyś mieściło się kino Wars, całkowicie stał się własnością miasta. Rozmowy na temat wymiany nieruchomości z deweloperem zakończyły się pomyślnie, z czego bardzo się cieszymy. Wysłaliśmy właśnie projekt uchwały do Rady Warszawy. Mamy wielką nadzieję na to, że radni zgodzą się na wymianę tych nieruchomości - mówi Bartosz Milczarczyk. - Jeżeli budynek przejdzie w ręce miasta, zostanie tam utworzona scena impresaryjna dla różnych organizacji pozarządowych oraz tych, którzy będą chcieli prowadzić tam działalność kulturalną. Jeżeli dojdzie do wymiany nieruchomości, deweloper wypłaci miastu kilkanaście milionów dolarów, które zostaną przeznaczone na remont budynku - dodaje.

Czy Rada Miasta zgodzi się na wymianę nieruchomości z deweloperem? Decyzja jeszcze nie została podjęta.

Petycję można podpisać TUTAJ .

Więcej o: