Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego - to jedna z największych świątyń w Warszawie, zaprojektowana w 1979 roku przez projektanta Ursynowa - Marka Budzyńskiego (projekt powstał wspólnie z Piotrem Wichą i Zbigniewem Badowskim).
Kopa Cwila - najwyższy szczyt Ursynowa, ma 18 metrów wysokości i trzy wierzchołki. Powstała w latach 70. XX wieku, z wykopów pod budowę ursynowskich bloków i dróg. Na pomysł sypania górki wpadł inż. Henryk Cwil, główny inspektor w Stołecznej Dyrekcji Inwestycji Spółdzielczych.
Spodobało ci się? Polub nas
Pałac Krasińskich - jego historia wiąże się z początkiem Ursynowa, zbudowany został między 1775, a 1780 rokiem roku. Nie ma pewności dla kogo powstał. Prawdopodobnie wzniosła go księżna Izabella Stanisławowa Lubomirska dla swojego kochanka - francuskiego pułkownika Józefa de Maisonneuve. Inna wersja mówi, że księżna wybudowała go dla córki Aleksandry i jej męża Stanisława Kostki Potockiego. Stąd pierwotna nazwa pałacu - Rozkosz.
Mur Wyścigów Konnych - mur odgradzający tereny Toru Wyścigowego od ulicy Puławskiej, mający prawie kilometr długości, jest kultową w stolicy galerią polskich twórców graffiti.
Kościół Św. Katarzyny - zespół, w skład którego wchodzi kościół, plebania, dzwonnica oraz stary Cmentarz Służewski. Został założony w XIII wieku. Zachowały się na nim pojedyncze nagrobki z drugiej połowy XIX wieku.
Dom Dżokeja - znajduje się pod ładnie brzmiącym adresem: ul. Barwna 8, wybudowany został w latach 1928-1932 na zlecenie Stanisława Żubera, trenera Wyścigów Konnych. W budynku umieszczono (w latach 70. XX wieku) pierwszy na Ursynowie sklep spożywczy. Dziś w budynku znajduje się Ursynoteka Muzeum .
Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk dla prawdziwych pasjonatów roślin, ogród zajmuje powierzchnię 40 ha, a w nim m.in. rośnie narodowa kolekcja odmian uprawnych róż, roślin tropikalnych, leczniczych oraz warzywnych.
Bazarek na dołku - największe targowisko w Warszawie. W każdą sobotę i niedzielę kilka tysięcy mieszkańców stolicy odwiedza giełdę by kupić, świeże produkty.
Dąb Mieszko I - jedno z najstarszych drzew w Polsce, ma około 1 000 lat.
Wytyczona w 1815 roku Aleja Kasztanowa jest wymarzonym miejscem na wiosenny spacer, szczególnie teraz, gdy kwitną kasztany. Przy alei do dzisiaj stoi postawiony w 1864 roku drewniany ok. 3 metrowy krzyż upamiętniający powstanie styczniowe. W pobliżu traktu znajdują się korty tenisowe, a w sezonie zimowym lodowisko.
Gucin Gaj - ogród założony w XIX wieku przez Aleksandrę z Lubomirskich Potocką. W ten sposób chciała uczcić pamięć swojego męża - Stanisława Kostki Potockiego. W gaju położono okolicznościowe kamienie, wzniesiono obeliski i sarkofag. Oprócz pałacyku istniał tu też sad i ogród.
Blok przy ul. Grzegorzewskiej 3 oraz przy ul. Kulczyńskiego 7 to dwa ważne adresy na filmowej mapie Warszawy. Nagrywano tu niezapomniane sceny: przy Kulczyńskiego (w pobliżu Metra Imielin) mieszkał Adaś Miauczyński, bohater filmu "Dzień Świra ", a przy Grzegorzewskiej nagrywano kultowy serial "Alternatywy ".
Park przy Bażantarni składa się z boiska do piłki nożnej. Powstały tu też dwa place zabaw. Tematem przewodnim strefy dla dzieci starszych jest wszechświat z wieżą "rakieta", jedną z najwyższych zjeżdżalni w Warszawie. Pomiędzy placami zabaw usytuowane są stoliki do gier planszowych, szachy terenowe oraz linarium. My najbardziej lubimy gabiony obsadzone lawendą i pergole, po których przeplatają się pnące róże.
Warto śledzić co ciekawego dzieje się w hali widowiskowej Arena Ursynów . My chętnie odwiedzamy to miejsce podczas międzynarodowych wystaw kotów.
Fort Służew. Historyczny skarb Ursynowa. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1883 roku. Do dziś zachował się wał fortu wraz z rowem fortecznym i koszarami.
Rzeczka Smródka to niewielki potok płynący na styku Służewia i Ursynowa. W rzeczywistości nazywa się Potok Służewiecki . Osiedlowa legenda mówi, że gdy woda opada i jest ciepło rzeka paruje działając wyjątkowo drażliwie na zmysł powonienia mieszkańców. Mówiąc wprost: śmierdzi.
Las Kabacki nosi imię Stefana Starzyńskiego. Dzięki temu, że prezydent (w 1938 roku) wykupił teren z rąk prywatnych uchronił zielony kompleks przed modną w okresie międzywojennym parcelacją lasów na cele budowlane. Dzisiaj rezerwat to prawdziwa sportowa instytucja, po lesie jeździ się na rowerze, biega, uprawia trekking i nordic walking. Odpoczynek od zgiełku miasta znaleźć można także spacerując po szlakach turystycznych, ścieżkach spacerowych i ścieżkach przyrodniczych wieczorami. W południowej części kompleksu, w pobliżu zabytkowej leśniczówki znajduje się polana rekreacyjna na terenie, której można w wyznaczonym miejscu rozpalić ognisko, pograć w piłkę lub po prostu wygrzewać się w słońcu.
Jeżeli jesteśmy w pobliżu Lasu Kabackiego, a mamy ochotę na przejażdżkę rowerową, skorzystajmy z serwisów i wypożyczalni rowerowych. W By The Way naprawimy zarówno górala i kolarkę, a w zimie wypożyczymy biegówki. Natomiast AirBike proponuje nie tylko wypożyczalnię rowerów, ale i serwis narciarski, wypożyczalnię rowerów oraz toreb na rower. Dla fanów rowerów holenderskich działa serwis Chillride .
Pierwszy większy sklep na Ursynowie to Megasam . - "Z daleka dawał o sobie znać zamontowanymi w 1980 roku neonami" - czytamy w " Przewodniku po warszawskich blokowiskach ".
Cafe Melanż należy do ulubionych miejsc ursynowskich fanów piłki nożnej. Kultowa kabacka knajpa w której serwują m.in. czeskie piwa z kija oraz utopence - marynowane czeskie kiełbaski w zalewie kapuścianej. - Byłem tam wiele razy i nigdy nie było tu złego, polskiego kibicowania. Zawsze piękna zabawa - poleca miejsce nasz redakcyjny kolega Michał Gostkiewicz.
Gruzińska rodzinna knajpka Gaumarjos przeszła prawdziwą rewolucję. Nie byle jaką, bo pod okiem Magdy Gessler. Knajpka była bohaterką jednego z odcinków show " Kuchenne Rewolucje ".
Ale burger - "najlepsza burgerownia na całym świecie " jak mówią ursynowiacy, jest pysznie i niedrogo.
Rodzinna knajpa Basilia ze znakomitym z włoskim jedzeniem, zawsze pełna gości. Polecamy również kultową wśród starych ursynowiaków Pizzerię Dolce Far Niente .
27. Serwisy rowerowe - są przy Parku Powsińskim
a. By The Way - zrobimy górala i kolarkę, zimą wypożyczymy biegówki
b. serwis z rowerami holenderskimi, można kupić i wypożyczyć
Skwer przy u. Wąwozowej / róg Al. Ken - 4 knajpy, w tym indyjska i chorwacka a Dalmacja
https://www.facebook.com/DalmacjaRestauracjaBar
Piwiarnia przy AL. Ken - małe, autorskie browary
Naleśnikarnia - róg Wąwozowej / Al. Ken
Stary bazarek z domowym jedzeniem - można tam kupić świeże ryby, lokalne warzywa, działają również dwie wietnamskie knajpy, miejscówka w której produkuje się pierogi, otworzono tu pierwszy warszawski schaffashoes.
Nasz Naleśnik lokal położony przy samym metrze, ścieżce rowerowej, nieopodal lasu Kabackiego. Czego chcieć więcej?
Skwer na rogu u. Wąwozowej i Al. Ken to wyjątkowo smaczne zagłębie, działają tu cztery knajpy, w tym chorwacka "Dalmacja" i indyjska "Moon" . W środku panuje cisza i spokój. W sam raz na spotkanie ze znajomymi.
Piwiarnia Beczka proponuje swoim klientom piwa pochodzące z małych, autorskich browarów.
Bazarek z domowym jedzeniem - na bazarku działają od wielu lat sklepy w których można kupić świeże ryby, warzywa, smaczne wędliny. Jest też schaffashoes, wietnamskie knajpki i sklepik w której powstaje domowe jedzenie.
Zobacz też mapę najfajniejszych miejsc na: