71 skażonych miejsc w stolicy. Sprawdź, czy tam mieszkasz [MAPA]

Społeczność "Skażone Grunty Wola" przygotowała mapę ukazującą miejsca skażone historycznymi zanieczyszczeniami gleby. Jest ich aż 71. Gdzie dokładnie? Sprawdź!

Spodobało ci się? Polub nas

"Od 1,5 roku nie powstało jeszcze rozporządzenie do ustawy prawo ochrony środowiska, które zobligowałoby dzielnice do stworzenia rejestru historycznych zanieczyszczeń gruntu - miejsc, które należy zbadać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jak pokazują ostatnie zdarzenia, na Woli zmapowanie tych terenów jest konieczne - i to na wczoraj! Nie czekamy więc na ministerstwo ani na miasto - sami tworzymy taką mapę!" - napisała na swojej stronie organizacja.

Na początek organizacja zaznaczyła fabryki funkcjonujące na Woli i tuż za jej granicami przed II wojną światową. Grunty zaznaczone na mapie to miejsca, w których może, ale nie musi być skażona gleba. Jest to jednak, jak twierdzi organizacja, bardzo prawdopodobne. Do tej pory nikt nie zrobił żadnych badań. Mapa została stworzona w oparciu o wiedzę nt. istniejących na Woli fabryk.

- Wytypowaliśmy te punkty na podstawie adresów różnych publikacji tj: książki abonentów PAST z różnych lat, wzięliśmy pod uwagę również: Podręczny Rejestr Handlowy z 1926, Księgę Inf.-Adresową Polski z różnych lat, księgi adresowe Warszawy (rożne lata 1918-39), spis spółek akcyjnych 1921, roczniki Pol. Przem. i handlu 1932-38, informator adresowy przemysłu pol. z 1930 (3. cz, - przemysł. chemiczny i farmaceutyczny,), kalendarze adresowe sprzed 1918 r. "Wytwórczość Chem w Polsce" z 1937. Co ważne są to miejsca potencjalnych skażeń. Należy zrobić badanie gruntu, żeby mieć 100% pewności. Naszą intencją jest żeby osoby które chcą np kupić mieszkanie w tej okolicy miały świadomość ze warto dewelopera zapytać czy zrobił badania gruntu wcześniej - informuje organizacja.

W sprawę toksycznych gruntów zaangażowana jest również radna Woli, Aneta Skubida, która współtworzy grupę. Jej zdaniem wodę oraz grunty przeszywają chemiczne substancje. Mogą być rakotwórcze i toksyczne. To dlatego mieszkańcy mają odczuwać nieprzyjemne zapachy - to benzen, który wdychają od miesięcy.

Więcej o: