Najfajniejsze miejsca na Bemowie. Tu znajdziesz wszystko, co chciałbyś pokazać znajomym [MAPKA]

Fort Bema, "małpi gaj", opuszczona wieża kontroli lotów... I wiele wiele innych miejsc. Kto myślał, że Bemowo to koniec Warszawy i nie ma tam nic ciekawego, ten powinien zapoznać się z naszą mapką. Gdzie zabrać znajomych na Bemowie? Sprawdź!

Spodobało ci się? Polub nas

Przygotowała Marta Kondrusik

Naszą podróż po Bemowie rozpoczniemy od najbardziej znanych punktów na mapie tej dzielnicy - legendarnego Lotniska Warszawa-Babice. Lotnisko powstało po II wojnie światowej na tzw. Szwedzkich Górkach pomiędzy fortem Bema a Boernerowem poza granicami Warszawy (w tym okresie była na terenie gminy Blizne z siedzibą w Starych Babicach, stąd nazwa lotniska). Na terenie lotniska odbyły się tak słynne koncert jak ten Madonny czy Michaela Jacksona.

Bemowo wielu kojarzy również ze słynnego Fortu Bema . Powstał w latach 1886-1890 w ramach budowy drugiego (wewnętrznego) pierścienia fortów twierdzy Warszawa. W okresie II wojny światowej były tu niemieckie magazyny wojskowe. W roku 2002 dzielnica Bemowo przystąpiła do rewitalizacji fortu - zbudowano nowe mosty nad uporządkowanymi fosami, wytyczono nowe alejki i ścieżki rowerowe. Na obszarze fortu powstają obecnie osiedla mieszkaniowe - jedno z nich ma nawet w nazwie Fort Bema. Działa tu również Park Linowy oraz m.in. fajna knajpka Cafe Jurta.

Przyjemnych lokali na Bemowie jest coraz więcej. Oprócz Jurty można miło spędzić czas i napić się dobrej kawy w Ciekawa Cafe czy Yogi Cafe . Na dobrą szamę polecamy wybrać się w zagłębie knajpek przy Powstańców Śląskich 106. Bar Bemowo , Restauracja Madras Palace czy Smaki Wschodu przyciągają nie tylko mieszkańców tej dzielnicy. Smaczne, tym razem włoskie dania, można z kolei zjeść w Trattorii Siena .

W okolicach Fortu znajdziemy bardzo ciekawy obiekt. Warto go odwiedzić, ponieważ planowane jest jego wyburzenie - to Wieża Kontroli Lotów . Śmiałkowie mogą próbować zobaczyć ją od środka.

Mieszkańcy Bemowa polecają również zwiedzić słynne zielone Osiedle Przyjaźń oraz kilka obiektów znajdujących się na jego terenie, jak kultowy Klub Karuzela , w którym niegdyś występował Mieczysław Fogg czy Centrum Zabaw dla Dzieci Kolorado. Osiedle to ewenement na skalę Warszawy, ale i całego kraju. Mieszkają tu zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi z rodzinami, osiedle ma bogate zaplecze socjalne: własny klub, sklepy, bibliotekę, punkty usługowe, a także własny stadion.

Innym ciekawym osiedlem jest Osiedle Boernerowo . Początkowo nosiło nazwę Łączności. Po śmierci inicjatora jego budowy w 1933 r. zmieniono na Boernerowo. Dziś wiele drewnianych domów zastąpiły nowe, murowane, ale szczęśliwie przetrwały do dziś niektóre przedwojenne realizacje. Spacer urokliwymi i spokojnymi uliczkami położonymi na skraju Parku Leśnego Bemowo jest przyjemnością o każdej porze roku. Popularne miejsca spacerów na Bemowie to również Park Górczewska oraz Fort Chrzanów , jeden z najcenniejszych obiektów XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa, który niestety stoi i niszczeje. W okolicy znajduje się kompleks budynków mieszkalnych wybudowanych przez dewelopera, który we władaniu ma również zabytkowy Fort.

Bemowa nie można opuścić, zanim nie poćwiczy się w tzw. "małpim gaju" znajdującym się przy kompleksie Wojskowej Akademii Technicznej.

Bemowa nie byłoby również bez spektakularnego Amfiteatru Bemowo im. Michaela Jacksona w Parku Górczewska. To już symbol tej dzielnicy. Powstał w 2008 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Bemowianie przychodzą tam na imprezy, koncerty i różne lokalne eventy.

Ważnym punktem na mapie Bemowa jest również Instytut Energetyki . To jeden z największych w Polsce i jednocześnie w Europie Środkowej instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych.

Ostatnio Bemowo wzbogaciło się o jedno wyjątkowo atrakcyjne miejsce - Wrotkarnię . Może obiekt przyciągnie na Bemowo mieszkańców innych dzielnic Warszawy.

Więcej mapek z fajnymi miejscami w pozostałych dzielnicach Warszawy:

Mokotów , Praga Północ , Wola , Ochota , Bielany .

Więcej o: