Najfajniejsze miejsca na Pradze Południe. Tu znajdziesz wszystko, co chciałbyś pokazać znajomym [MAPA]

Grochów nazywany jest przez jego mieszkańców "stolicą Polski". Gocław to pierwsze warszawskie osiedle, na którego projekt rozpisano międzynarodowy konkurs architektoniczny. Na Kamionku wybierano królów. Elitarna Saska Kępa to przede wszystkim cenna architektura i raj dla podniebienia z przytulnymi knajpkami, cukierniami i herbaciarniami. Nasz przewodnik przekona cię, że na Pradze Południe warto spędzać wolny czas.

KAMIONEK

Rogatki Grochowskie - do 1889 roku wyznaczały granice Warszawy. W jednym z budynków swój posterunek miał dozorca policyjny, w drugim mieścił się urząd poborcy. Do dzisiaj oba pawilony zachowane są w dobrym stanie. W południowym budynku znajduje się Pijalnia Czekolady Wedla .

Fabryka Wedla - najsłodsze miejsce na całej Pradze. Uwielbiamy spacerować po Kamionku, ponieważ (szczególnie latem) po okolicy roznosi się błogi zapach czekolady. Fabryka Wedla jest pierwszą w Polsce fabryką czekolady. Historia firmy sięga 1845 roku. Sam zaś zakład przy ul. Grochowskiej powstał w latach: 1927-1931.

Lubelska 30/32 - kamienica przy Dworcu Wschodnim dzięki programowi "Artystyczna Skaryszewska" będąca siedzibą teatrów (Komuna// Warszawa Scena Lubelska, Studium Teatralne) i kilkunastu pracowni twórczych. Tu również mieści się klub Znośna Lekkość Bytu, gdzie w niedziele amatorskie zespoły mogą zaprezentować swoją twórczość w ramach dnia otwartej sceny.

Po sąsiedzku z Soho swoją siedzibę ma Muzeum Czar PRL .

Mińska 65 - (przed II wojną Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych, po wojnie wielka Drukarnia im. Rewolucji Październikowej. Obecnie ma tu siedzibę legendarny w latach 90. reaktywowany Klub Fugazi z barem w kształcie gitary.

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia - teren i budynek dawnego Instytutu Weterynaryjnego SGGW. W niedalekiej przyszłości powstanie m.in. sala koncertowa na 1,8 tys. widzów oraz ogród w stylu francuskim. W tej chwili odbywają się tu wspaniałe koncerty.

Restauracja Pasta - posiada jeden z najładniejszych kawiarnianych ogródków na Pradze.

Scena Sushi - pierwsze sushi na Kamionku.

Kawa&Zabawa - bardzo ładne kawiarnia ze zjeżdżalnią dla dzieci.

Włoska Restauracja Boretti - smaczna pizza z pieca opalanego drewnem.

Perun - teren fabryki, która jako jedna z nielicznych w Warszawie utrzymuje niezmiennie produkcję od przed wojny. Część hal poprodukcyjnych wykorzystywanych jest na potrzeby rozrywkowe. W ubiegłym roku swoją siedzibę przeniósł tutaj klub Sen Pszczoły . Na terenie fabryki funkcjonuje także ściana wspinaczkowa oraz salon tatuażu.

Teatr Powszechny i po sąsiedzku klub Mózg - czyli dobra sztuka i równie dobra muzyka. MÓZG zapoczątkował Yass, nowy nurt w polskiej muzyce i stał się głównym ośrodkiem sceny yassowej w Polsce.

Znakomite murale włoskich artystów 108 i CT - powstały w ramach festiwalu Street Art. Doping .

embed

Grochów

Akademiki na Kicu - znane obecnie jako Dom Chłopa i Mariott (kiedyś Ubab); najbardziej legendarne akademiki studenckie w Warszawie.

Antykwariat Grochowski - prawdopodobnie największy antykwariat w Warszawie, niegdyś mieszczący się przy Placu Szembeka. Można tu również posłuchać z winyli starego dobrego rocka.

Centrum Społeczne Paca 40 - unikalne w stolicy centrum działań sąsiedzkich. W tym roku na miejscu powstanie też kawiarnia.

U Krawca Cafe - kultowa, jedna z pierwszych kawiarni na Grochowie, do której okoliczni mieszkańcy wpadają na kawę i ciasto, a także by popracować.

Bazarek przy Wiatraku - w jednym miejscu kupimy wszystko, od jedzenia, kwiaty, kosmetyki po sprzęt AGD i ubrania. kupimy są najlepsze ceny w Warszawie nabiału i warzyw. Królową bazaru jest pani Maria, zwana "Złotówką". Przy jej stoisku kupimy wszystkie warzywa po 1 zł.

Po zakupach na bazarku koniecznie musimy osłodzić sobie życie kultowymi rurkami z Wiatraka - chrupiącymi, rozpływającymi się w ustach, wypełnionymi świeżo ubitą śmietaną. Niebo w gębie!

Klubokawiarnia Kicia Kocia - jedno z pierwszych tego typu miejsc na Grochowie; kiedyś na ul. Garibaldiego, a od zeszłego roku w nowej siedzibie.

Zieleniak - kuchnia wegańska; w weekendy roślinny bufet śniadaniowy, w programie m.in. koncerty i wymienialnia książek.

Klubokawiarnia Grochownia - kawa, piwa rzemieślnicze, planszówki, bilard w oddzielnej sali, można tu spotkać po próbach członków Chóru Grochów.

Stacja Grochów - pierwszy multitap bar na Pradze Południe (8 kranów), równocześnie restauracja m.in. z burgerami.

Koza Cafe - kawiarnia z klimatem, do której chętnie zaglądają okoliczni mieszkańcy; dobra kawa i delikatna muzyka, ładny pokój zabaw dla dzieci.

Winiarnia 13Win - pierwsza winiarnia na Grochowie; regularnie organizowane degustacje win.

Eat it - kuchnia ze smacznym domowym jedzeniem. Bardzo lubimy pierogi z Eat it .

Psotne Babki - bardzo przyjemna kawiarnia i cukiernia z tortami.

Klub sportowy WTS-Orzeł i restauracja La Baracca - kompleks 9 kortów tenisowych, stadion lekkoatletyczny. Restauracja nie tylko dla sportowców. Natomiast klub sportowy "Orzeł" to jedyny w Warszawie budynek zaprojektowany przez wybitnego architekta Macieja Nowickiego, Współpracował on z czołowymi architektami świata przy planach gmachu ONZ, wygrał konkurs na układ urbanistyczny stolicy indyjskiego stanu Pendżab - Chandigarth, zaprojektował kryty stadion Paraboleum w amerykańskim mieście Raleigh.

Akademia Smaków Ryszarda Majewskiego - bistro z otwartą kuchnią, gdzie dla miłośników gotowanie regularnie organizowane są warsztaty kulinarne pod okiem kucharza.

Warszawa-Praha Czeski Pub - 4 krany, ponad 70 rodzajów piw butelkowych polskich i czeskich.

Zobacz też mapę najfajnieszych miejsc na Ochocie

Wilanowie

Mokotowie

Bielanach

Woli

Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej - obelisk odsłonięty w 1825 roku dla uczczenia budowanej w latach 1820-1823 szosy prowadzącej z Warszawy do Brześcia. Identyczny pomnik stoi w Terespolu na drugim końcu szosy.

Wytwórnia Wód Gazowanych "RONISZ" - najstarsza warszawska wytwórnia wód gazowanych, produkuję m.in. Oranżadę Grochowską. Więcej o jej historii w artykule: "Oranżada do podróży w czasie... ".

Dworek Grochowski - klasycystyczny budynek, który według legendy podczas Bitwy o Olszynkę Grochowską (najbardziej krwawego starcia Powstania Listopadowego) był kwaterą gen. Józefa Chłopickiego. Stąd nazwa pobliskiej uli. Kwatery Głównej.

Mural "Zalikierdo drom" - malowidło poświęcone jest pamięci Romów, ofiar holocaustu z okresu II wojny światowej.

Plac Szembeka to przede wszystkim zabytkowy Kościół Kościół Najczystszego Serca Maryi, którego historia jest związana z Powstaniem Listopadowym, w pobliżu rozegrano Bitwę o Olszynkę Grochowską. W pobliżu działa (od 1949 roku) Fabryka Bombek Fogiel . Jest też bazarek, który ma wielu swoich fanów.

Osiedle TOR Grochów - przedwojenna kolonia przypominająca robotnicze osiedle na Kole. Na grochowskim zamieszkały rodziny robotnicze, których dochód nie przekraczał 250 zł. Na osiedlu rośnie tzw. "Święte Drzewo".

Gocław

Park Nad Balatonem - na terenie parku znajdują się: place zabaw, kawiarnia Balaton Cafe , estrada, tarasy nad wodą, boisko do siatkówki plażowej, strumyk z fontanną i kaskadą (za pomocą pokręteł można zmienić sposób spadania wody), mostki, aleja akacjowa oraz lipowa, altana ogrodowa, pozostałości starego sadu, pływające pomosty ukryte w szuwarach dla wędkarzy oraz rzeźba Kota Niezależnego Cyryla .

Przyczółek Grochowski - jedno z najbardziej niezwykłych osiedli w Polsce i NAJwiększa ciekawostka turystyczna Grochowa. Składa się z długiego na 1,5 kilometra budynek połączony jest 22 blokami. Dom składa się z 1800 mieszkań. Zaprojektowany został przez Oskara i Zofię Hansenów.

Hangar 646 - poskaczemy tu na trampolinach .

Najfajniejsze miejsca na Pradze PołudnieNajfajniejsze miejsca na Pradze Południe Marta Kondrusik Marta Kondrusik

Saska Kępa

Wieżowiec przy al. Waszyngtona - pierwszy wysokościowiec po tej stronie Wisły, w swoim czasie był sensacją i trafił do encyklopedii Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. - Jego projektant, znany z wizjonerskich rozwiązań, zdecydował się na zastosowanie ścian kurtynowych - lekkich, całkowicie przeszklonych elewacji od południa i północy. Zostały one po pewnym czasie zmienione na standardowe, kiedy przeszklenia okazały się niepraktyczne - czytamy w SAS, Ilustrowanym Atlasie Architektury Saskiej Kępy.

Zabytkowy Park Skaryszewski jeden z największych parków Warszawy - z różanką i ogrodem daliowym, powstał w latach 1905 - 1916, na miejscu działa m.in. przystań wioślarska oraz korty tenisowe . Park posiada też niezwykle ciekawe rzeźby w konwencji art deco: "Rytm " Henryka Kuny z 1929 roku, "Tancerka " H. Jackowskiego z 1927 roku i "Kąpiąca się " Olgi Niewskiej z 1929 roku. Niedaleko sztucznego wodospadu stoi Kapliczka , która została wykonana na wystawę światową Sztuka i Technika w 1937 roku. Podczas okupacji jej wnętrze służyło ruchowi oporu jako skrzynka kontaktowa. Natomiast na obrzeżach parku w pawilonie wybudowanym w 1926 roku mieści się cukiernia Misianka .

Milano - galeria sztuki współczesnej, która na stałe wpisała się w pejzaż Saskiej Kępy. Współpracuje z wieloma znanymi polskimi artystami, wśród nich m.in. jest Maria Kiesner, Marek Sobczyk, Ryszard Grzyb Ryszard, Piotr Młodożeniem i Edward Dwurnik.

Pomnik Agnieszki Osieckiej - rzeźba poetki stoi przed kawiarnią Rue de Paris.

Eureka - coś dla kociarzy, mieszkańcy Saskiej Kępy nie wyobrażają sobie księgarni bez obecności Cezara i Czaka, dwóch wspaniałych Maine Coon'ów. Do tego stopnia, że proszą właściciela sklepu, aby otwierał go również w niedzielę.

Baobab - całkiem smaczna knajpka z afrykańską kuchnią.

Kamienica Wacława Lacherta - jeden z pierwszych w Warszawie bloków o układzie galeriowym. Zaprojektowany w 1934 roku został przez znakomity duet architektów Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę.

Zabytkowa płaskorzeźba Plon - urocza dekoracja przedstawiająca scenę zbiorów: pod rozłożystą jabłonią stoją kobiety. Jedna z koszem jabłek na głowie, druga z pękiem kłosów w ręku.

PROM Kultury Saska Kępa - na dachu ośrodka znajduje się taras z amfiteatrem, z którego można podziwiać widok na Saską Kępę. Ośrodek to również teatr, kino, dwie przestrzenie galeryjne.

Dom Przybytkowskich - ostatni drewniany dom w dzielnicy, przypominający czasy holenderskich osadników (Olędrów).

Zakład fotograficzny Celiny Osieckiej - gablotkę z rogu ul. Francuskiej i ul. Zwycięzców znają wszyscy mieszkańcy Saskiej Kępy. Zdjęcia pani Osieckiej są niezwykłe, to stara szkoła, nie do podrobienia. Każde jest przez fotografkę ręcznie retuszowane z benedyktyńską dokładnością - więcej o tym wyjątkowym miejscu piszemy w reportażu pt. " - Kiedyś przyszedł pan z rybą większą od niego, sfotografowałam - Celina Osiecka, ostatnia taka fotografka z Saskiej Kępy" .

Dom Lucjana Korngolda - czołowego polskiego, który ma na swoim koncie m.in. projekt zespół budynków w Tel Awiwie oraz w Sao Paulo w Brazylii. Wnętrze domu zdobią piękne poręcze schodów stylizowane na koniki morskie, a sufit przyozdobiony jest huculskimi miskami.

Willa Felicji Trębickiej - jeden z najczystszych przykładów art. deco w Warszawie.

Yacht Klub Polski - świetna powojenna architektura, zainspirowana transatlantykami chętnie stosowanymi w modernizmie.

Ośrodek wioślarski YMCA dzieło architektów Dworca Centralnego - Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. - Niedługo po wojnie polski oddział YMCA (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), korzystając z finansowej pomocy centrali, a nawet z podarowanych przez Amerykanów materiałów, wybudował nowoczesny klub wioślarski. Budynek nadal robi wrażenie, zwłaszcza dzięki pięknemu układowi brył z rozległym tarasem i kaskadą schodów prowadzących na loggię na piętrze - pisze Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś.

Współpraca: Zuza Szybisty oraz Tomasz Szczęśniak, twórcy aplikacji Briefly .

Zobacz też mapę najfajniejszych miejsc na:

Pradze Północ

Ochocie

Wilanowie

Mokotowie

Bielanach

Woli

Więcej o: