KAMIONEK
Rogatki Grochowskie - do 1889 roku wyznaczały granice Warszawy. W jednym z budynków swój posterunek miał dozorca policyjny, w drugim mieścił się urząd poborcy. Do dzisiaj oba pawilony zachowane są w dobrym stanie. W południowym budynku znajduje się Pijalnia Czekolady Wedla .
Fabryka Wedla - najsłodsze miejsce na całej Pradze. Uwielbiamy spacerować po Kamionku, ponieważ (szczególnie latem) po okolicy roznosi się błogi zapach czekolady. Fabryka Wedla jest pierwszą w Polsce fabryką czekolady. Historia firmy sięga 1845 roku. Sam zaś zakład przy ul. Grochowskiej powstał w latach: 1927-1931.
Lubelska 30/32 - kamienica przy Dworcu Wschodnim dzięki programowi "Artystyczna Skaryszewska" będąca siedzibą teatrów (Komuna// Warszawa Scena Lubelska, Studium Teatralne) i kilkunastu pracowni twórczych. Tu również mieści się klub Znośna Lekkość Bytu, gdzie w niedziele amatorskie zespoły mogą zaprezentować swoją twórczość w ramach dnia otwartej sceny.
Po sąsiedzku z Soho swoją siedzibę ma Muzeum Czar PRL .
Mińska 65 - (przed II wojną Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych, po wojnie wielka Drukarnia im. Rewolucji Październikowej. Obecnie ma tu siedzibę legendarny w latach 90. reaktywowany Klub Fugazi z barem w kształcie gitary.
Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia - teren i budynek dawnego Instytutu Weterynaryjnego SGGW. W niedalekiej przyszłości powstanie m.in. sala koncertowa na 1,8 tys. widzów oraz ogród w stylu francuskim. W tej chwili odbywają się tu wspaniałe koncerty.
Restauracja Pasta - posiada jeden z najładniejszych kawiarnianych ogródków na Pradze.
Scena Sushi - pierwsze sushi na Kamionku.
Kawa&Zabawa - bardzo ładne kawiarnia ze zjeżdżalnią dla dzieci.
Włoska Restauracja Boretti - smaczna pizza z pieca opalanego drewnem.
Perun - teren fabryki, która jako jedna z nielicznych w Warszawie utrzymuje niezmiennie produkcję od przed wojny. Część hal poprodukcyjnych wykorzystywanych jest na potrzeby rozrywkowe. W ubiegłym roku swoją siedzibę przeniósł tutaj klub Sen Pszczoły . Na terenie fabryki funkcjonuje także ściana wspinaczkowa oraz salon tatuażu.
Teatr Powszechny i po sąsiedzku klub Mózg - czyli dobra sztuka i równie dobra muzyka. MÓZG zapoczątkował Yass, nowy nurt w polskiej muzyce i stał się głównym ośrodkiem sceny yassowej w Polsce.
Znakomite murale włoskich artystów 108 i CT - powstały w ramach festiwalu Street Art. Doping .
Grochów
Akademiki na Kicu - znane obecnie jako Dom Chłopa i Mariott (kiedyś Ubab); najbardziej legendarne akademiki studenckie w Warszawie.
Antykwariat Grochowski - prawdopodobnie największy antykwariat w Warszawie, niegdyś mieszczący się przy Placu Szembeka. Można tu również posłuchać z winyli starego dobrego rocka.
Centrum Społeczne Paca 40 - unikalne w stolicy centrum działań sąsiedzkich. W tym roku na miejscu powstanie też kawiarnia.
U Krawca Cafe - kultowa, jedna z pierwszych kawiarni na Grochowie, do której okoliczni mieszkańcy wpadają na kawę i ciasto, a także by popracować.
Bazarek przy Wiatraku - w jednym miejscu kupimy wszystko, od jedzenia, kwiaty, kosmetyki po sprzęt AGD i ubrania. kupimy są najlepsze ceny w Warszawie nabiału i warzyw. Królową bazaru jest pani Maria, zwana "Złotówką". Przy jej stoisku kupimy wszystkie warzywa po 1 zł.
Po zakupach na bazarku koniecznie musimy osłodzić sobie życie kultowymi rurkami z Wiatraka - chrupiącymi, rozpływającymi się w ustach, wypełnionymi świeżo ubitą śmietaną. Niebo w gębie!
Klubokawiarnia Kicia Kocia - jedno z pierwszych tego typu miejsc na Grochowie; kiedyś na ul. Garibaldiego, a od zeszłego roku w nowej siedzibie.
Zieleniak - kuchnia wegańska; w weekendy roślinny bufet śniadaniowy, w programie m.in. koncerty i wymienialnia książek.
Klubokawiarnia Grochownia - kawa, piwa rzemieślnicze, planszówki, bilard w oddzielnej sali, można tu spotkać po próbach członków Chóru Grochów.
Stacja Grochów - pierwszy multitap bar na Pradze Południe (8 kranów), równocześnie restauracja m.in. z burgerami.
Koza Cafe - kawiarnia z klimatem, do której chętnie zaglądają okoliczni mieszkańcy; dobra kawa i delikatna muzyka, ładny pokój zabaw dla dzieci.
Winiarnia 13Win - pierwsza winiarnia na Grochowie; regularnie organizowane degustacje win.
Eat it - kuchnia ze smacznym domowym jedzeniem. Bardzo lubimy pierogi z Eat it .
Psotne Babki - bardzo przyjemna kawiarnia i cukiernia z tortami.
Klub sportowy WTS-Orzeł i restauracja La Baracca - kompleks 9 kortów tenisowych, stadion lekkoatletyczny. Restauracja nie tylko dla sportowców. Natomiast klub sportowy "Orzeł" to jedyny w Warszawie budynek zaprojektowany przez wybitnego architekta Macieja Nowickiego, Współpracował on z czołowymi architektami świata przy planach gmachu ONZ, wygrał konkurs na układ urbanistyczny stolicy indyjskiego stanu Pendżab - Chandigarth, zaprojektował kryty stadion Paraboleum w amerykańskim mieście Raleigh.
Akademia Smaków Ryszarda Majewskiego - bistro z otwartą kuchnią, gdzie dla miłośników gotowanie regularnie organizowane są warsztaty kulinarne pod okiem kucharza.
Warszawa-Praha Czeski Pub - 4 krany, ponad 70 rodzajów piw butelkowych polskich i czeskich.
Zobacz też mapę najfajnieszych miejsc na Ochocie
Mokotowie
Bielanach
Woli
Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej - obelisk odsłonięty w 1825 roku dla uczczenia budowanej w latach 1820-1823 szosy prowadzącej z Warszawy do Brześcia. Identyczny pomnik stoi w Terespolu na drugim końcu szosy.
Wytwórnia Wód Gazowanych "RONISZ" - najstarsza warszawska wytwórnia wód gazowanych, produkuję m.in. Oranżadę Grochowską. Więcej o jej historii w artykule: "Oranżada do podróży w czasie... ".
Dworek Grochowski - klasycystyczny budynek, który według legendy podczas Bitwy o Olszynkę Grochowską (najbardziej krwawego starcia Powstania Listopadowego) był kwaterą gen. Józefa Chłopickiego. Stąd nazwa pobliskiej uli. Kwatery Głównej.
Mural "Zalikierdo drom" - malowidło poświęcone jest pamięci Romów, ofiar holocaustu z okresu II wojny światowej.
Plac Szembeka to przede wszystkim zabytkowy Kościół Kościół Najczystszego Serca Maryi, którego historia jest związana z Powstaniem Listopadowym, w pobliżu rozegrano Bitwę o Olszynkę Grochowską. W pobliżu działa (od 1949 roku) Fabryka Bombek Fogiel . Jest też bazarek, który ma wielu swoich fanów.
Osiedle TOR Grochów - przedwojenna kolonia przypominająca robotnicze osiedle na Kole. Na grochowskim zamieszkały rodziny robotnicze, których dochód nie przekraczał 250 zł. Na osiedlu rośnie tzw. "Święte Drzewo".
Gocław
Park Nad Balatonem - na terenie parku znajdują się: place zabaw, kawiarnia Balaton Cafe , estrada, tarasy nad wodą, boisko do siatkówki plażowej, strumyk z fontanną i kaskadą (za pomocą pokręteł można zmienić sposób spadania wody), mostki, aleja akacjowa oraz lipowa, altana ogrodowa, pozostałości starego sadu, pływające pomosty ukryte w szuwarach dla wędkarzy oraz rzeźba Kota Niezależnego Cyryla .
Przyczółek Grochowski - jedno z najbardziej niezwykłych osiedli w Polsce i NAJwiększa ciekawostka turystyczna Grochowa. Składa się z długiego na 1,5 kilometra budynek połączony jest 22 blokami. Dom składa się z 1800 mieszkań. Zaprojektowany został przez Oskara i Zofię Hansenów.
Hangar 646 - poskaczemy tu na trampolinach .
Najfajniejsze miejsca na Pradze Południe Marta Kondrusik Marta Kondrusik
Wieżowiec przy al. Waszyngtona - pierwszy wysokościowiec po tej stronie Wisły, w swoim czasie był sensacją i trafił do encyklopedii Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. - Jego projektant, znany z wizjonerskich rozwiązań, zdecydował się na zastosowanie ścian kurtynowych - lekkich, całkowicie przeszklonych elewacji od południa i północy. Zostały one po pewnym czasie zmienione na standardowe, kiedy przeszklenia okazały się niepraktyczne - czytamy w SAS, Ilustrowanym Atlasie Architektury Saskiej Kępy.
Zabytkowy Park Skaryszewski jeden z największych parków Warszawy - z różanką i ogrodem daliowym, powstał w latach 1905 - 1916, na miejscu działa m.in. przystań wioślarska oraz korty tenisowe . Park posiada też niezwykle ciekawe rzeźby w konwencji art deco: "Rytm " Henryka Kuny z 1929 roku, "Tancerka " H. Jackowskiego z 1927 roku i "Kąpiąca się " Olgi Niewskiej z 1929 roku. Niedaleko sztucznego wodospadu stoi Kapliczka , która została wykonana na wystawę światową Sztuka i Technika w 1937 roku. Podczas okupacji jej wnętrze służyło ruchowi oporu jako skrzynka kontaktowa. Natomiast na obrzeżach parku w pawilonie wybudowanym w 1926 roku mieści się cukiernia Misianka .
Milano - galeria sztuki współczesnej, która na stałe wpisała się w pejzaż Saskiej Kępy. Współpracuje z wieloma znanymi polskimi artystami, wśród nich m.in. jest Maria Kiesner, Marek Sobczyk, Ryszard Grzyb Ryszard, Piotr Młodożeniem i Edward Dwurnik.
Pomnik Agnieszki Osieckiej - rzeźba poetki stoi przed kawiarnią Rue de Paris.
Eureka - coś dla kociarzy, mieszkańcy Saskiej Kępy nie wyobrażają sobie księgarni bez obecności Cezara i Czaka, dwóch wspaniałych Maine Coon'ów. Do tego stopnia, że proszą właściciela sklepu, aby otwierał go również w niedzielę.
Baobab - całkiem smaczna knajpka z afrykańską kuchnią.
Kamienica Wacława Lacherta - jeden z pierwszych w Warszawie bloków o układzie galeriowym. Zaprojektowany w 1934 roku został przez znakomity duet architektów Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę.
Zabytkowa płaskorzeźba Plon - urocza dekoracja przedstawiająca scenę zbiorów: pod rozłożystą jabłonią stoją kobiety. Jedna z koszem jabłek na głowie, druga z pękiem kłosów w ręku.
PROM Kultury Saska Kępa - na dachu ośrodka znajduje się taras z amfiteatrem, z którego można podziwiać widok na Saską Kępę. Ośrodek to również teatr, kino, dwie przestrzenie galeryjne.
Dom Przybytkowskich - ostatni drewniany dom w dzielnicy, przypominający czasy holenderskich osadników (Olędrów).
Zakład fotograficzny Celiny Osieckiej - gablotkę z rogu ul. Francuskiej i ul. Zwycięzców znają wszyscy mieszkańcy Saskiej Kępy. Zdjęcia pani Osieckiej są niezwykłe, to stara szkoła, nie do podrobienia. Każde jest przez fotografkę ręcznie retuszowane z benedyktyńską dokładnością - więcej o tym wyjątkowym miejscu piszemy w reportażu pt. " - Kiedyś przyszedł pan z rybą większą od niego, sfotografowałam - Celina Osiecka, ostatnia taka fotografka z Saskiej Kępy" .
Dom Lucjana Korngolda - czołowego polskiego, który ma na swoim koncie m.in. projekt zespół budynków w Tel Awiwie oraz w Sao Paulo w Brazylii. Wnętrze domu zdobią piękne poręcze schodów stylizowane na koniki morskie, a sufit przyozdobiony jest huculskimi miskami.
Willa Felicji Trębickiej - jeden z najczystszych przykładów art. deco w Warszawie.
Yacht Klub Polski - świetna powojenna architektura, zainspirowana transatlantykami chętnie stosowanymi w modernizmie.
Ośrodek wioślarski YMCA dzieło architektów Dworca Centralnego - Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. - Niedługo po wojnie polski oddział YMCA (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), korzystając z finansowej pomocy centrali, a nawet z podarowanych przez Amerykanów materiałów, wybudował nowoczesny klub wioślarski. Budynek nadal robi wrażenie, zwłaszcza dzięki pięknemu układowi brył z rozległym tarasem i kaskadą schodów prowadzących na loggię na piętrze - pisze Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś.
Współpraca: Zuza Szybisty oraz Tomasz Szczęśniak, twórcy aplikacji Briefly .
Zobacz też mapę najfajniejszych miejsc na: