Na Białołęce wystąpi cyrk ze zwierzętami. "Zakaz nie obowiązuje"

Przy jednej z ulic na Białołęce rozstawił się cyrk. Wśród zaplanowanych pokazów są rewie koni i kucy oraz zwierząt egzotycznych, a także przejażdżki na wielbłądzie. Co z dekretem zakazującym organizowania widowisk cyrkowych? Jak informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik miasta, na terenie prywatnym zakaz nie obowiązuje.

Spodobało ci się? Polub nas

Cyrk Korona kilka dni temu rozstawił się na jednej z ulic na Białołęce. Mimo że na terenie Warszawy obowiązuje zakaz organizowania widowisk z udziałem zwierząt, cyrk ma w planach pokazy m.in. z końmi i kucami czy zwierzętami egzotycznymi.

Rzecznik Miasta, Bartosz Milczarczyk, poinformował jednak, że cyrk ma prawo tam być, ponieważ rozstawił się na terenach prywatnych. - Zakaz organizowania przedstawień objazdowych cyrków z udziałem zwierząt dotyczy wyłącznie terenów będących własnością miasta. W tym przypadku przepisy nie mają zastosowania - mówi.

Cyrk Korona walczy o to, aby cyrk mógł cały czas funkcjonować w tradycyjnej formie. Kilka dni temu opublikował na stronie apel o wysyłanie maili do prezydenta Poznania, który miesiąc temu zdecydował się również wprowadzić zakaz organizowania widowisk z udziałem zwierząt.

- 16 lutego prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisał krzywdzący dla wszystkich cyrków i niesprawiedliwy dekret zakazujący organizowania widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt na terenach miejskich. Dlatego zachęcamy Was do wysyłania do Pana Prezydenta maili, które uzmysłowią mu, że ludzie chcą cyrków w ich tradycyjnych formach - czytamy na stronie cyrku Korona .

Miesiąc temu zakaz organizowania przedstawień objazdowych cyrków z udziałem zwierząt wydał również  prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Zwierzęta powinniśmy podziwiać w ich naturalnym środowisku lub w ogrodach zoologicznych, gdzie żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych i nie są w żaden sposób do niczego zmuszane. Cyrk, w którym zwierzęta zmusza się do sprzecznych z ich naturą zachowań, z pewnością nie jest dobrym miejscem nauki szacunku i miłości do zwierząt - podkreślił w oświadczeniu .

Więcej o: