Plac Hallera otoczony monumentalnymi budynkami zwany jest małym MDMem. W jednym z nich znajduje się kluboteatr "Dzika Strona Wisły ", siedziba zespołu kultowego kabaretu "Pożar w Burdelu".
Mieszkańcy Woli mają bazar na Kole i Olimpię, prażanie - bazar przy Namysłowskiej . Wielkie targowisko z jedzeniem, ubraniami i starociami odbywa się w każdy weekend na terenie dawnych basenów Namysłowska.
Sklep "Niebo" jest prowadzony przez "Warszawskiego Anioła" . Siostra Jolanta Glapka otworzyła sklep, z którego dochód przeznaczony jest na pomoc osobom uzależnionym.
Klubowe Zagłębie przy ul. 11 Listopada swego czasu należało do najmodniejszych w stolicy. Dzisiaj jest tu kameralnie ale przyjemnie, szczególnie latem, gdy na podwórku wystawiony jest kawiarniany ogródek. Na miejscu działają trzy kluby: Skład Butelek , Hydrozagadka i Chmury, Hostel Fabryka i Teatr Academia .
Stąd przenosimy się na jedną z najładniejszych ulic na Pradze. Ulica Stalowa to obowiązkowy punkt wycieczki. W kamienicy pod nr 1 mieszkał Stefan "Wiech" Wiechecki, autor znanych felietonów pisanych gwarą warszawską. Tutaj też Roman Polański kręcił "Pianistę" . Na rogu z ul. Konopacką zbudowano mur getta i bramy, przez które Żydzi przechodzili z Małego do Dużego Getta. To nie jedyna pamiątka po obecności Polańskiego na Pradze. Tuż obok, w podwórku przy ul. Małej, zachował się mural, który powstał specjalnie na potrzeby filmu. Na Stalowej można też smacznie zjeść. Szczególnie polecamy Bar Pod Karpiem , gdzie serwowane są domowe, dwudaniowe obiady. Natomiast w Szynku Praskim napijemy się pysznych nalewek domowej roboty. W klimatycznej odrestaurowanej kamienicy pod nr 52 znajduje się Aparthotel , a w nim winiarnia i elegancka restauracja ArtBistro Stalowa52 . Na miejscu można próbować win z Prowansji pochodzących z winnicy LesTerres de Saint Hilaire.
Zabytkowy Pałacyk Konopackiego powstał w połowie XIX wieku. Jego właścicielem był Ksawery Konopacki, założyciel i twórca Nowej Pragi. Jak już dojdziecie na miejsce to zerknijcie na jedną ze ścian odchodzących od podwórka przy ul. Środkowej 17 , który powstał w ramach festiwalu Street Art Doping (jednego z najważniejszych w Polsce tego typu wydarzeń prezentujących sztukę w przestrzeni publicznej). Ujrzycie tam rewelacyjny mural autorstwa Conora Harringtona .
Na tej samej ulicy znajduje się też wiekowy drewniany dom . Unikatowy z dwóch powodów: w stolicy tego typu drewniaków zachowało się zaledwie kilka, a przed wojną w budynku prowadzonym przez Kazimierza Lisieckiego schronienie znajdowały sieroty i dzieci pozbawione opieki.
Ulica Wileńska to przede wszystkim przytulne knajpki, m.in. "4 Pokoje" i nowe miejsce "Zakład Mięsny" . Jest też bardzo dobrze zaopatrzony sklep rybny "Płetwy Rogi" . Z Wileńskiej mamy okazję przenieść się na ul. Inżynierską. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić księgarnio-kawiarni Melon , to spacer po tej części Pragi jest dobrą do tego okazją. Melon znajduje się budynku przypominającym wielkie zamczysko, a w rzeczywistości przed wojną mieściły się tu składy meblowe Wróblewskiego. Gdy warszawiacy wyjeżdżali na wakacje lub przeprowadzali się, właśnie tu zostawiali swoje rzeczy na przechowanie. Przy tej samej ulicy - Inżynierskiej stoi Dom pod Syreną . Stąd w 1866 roku wyjechał pierwszy warszawski tramwaj konny. W bramie budynku do dzisiaj pozostały fragmenty szyn.
ilustracja : Marta Kondrusik
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego stoi w samym centrum Szmulowizny i jest jednym z największych kościołów w stolicy. Świątynia powstała na wzór bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Papież Pius XI powiedział o niej: "Najpiękniejszy kościół w Polsce" .
Drewniany dom przy Kawęczyńskiej to ostatni relikt drewnianej zabudowy (powstał ok. 1900 roku) tej części Pragi. Natomiast w fabrycznych wnętrzach przy ul. Otwockiej mieści się centrum artystyczne Fabryka Trzciny założone przez muzyka Wojciecha Trzcińskiego. Na Szmulkach, dokładnie przy ul. Jadowskiej, znajduje się jedna z najlepszych piekarni połączona z Muzeum Chleba .
Najdłuższy blok w Warszawie liczy sobie 508 metrów długości i stoi naprzeciwko Dworca Wschodniego. Tasiemiec , powstał w 1973 roku po to, aby zasłonić widok na zrujnowaną zabudowę Szmulowizny. Z kolei sam Dworzec Wschodni jest jednym z najważniejszych dworców stolicy i zaprojektował go "człowiek historia" (jak mówi o architekcie historyk sztuki Jarosław Trybuś) Arseniusz Romanowicz z pomocą Piotra Szymaniaka. Dworzec wystąpił w takich filmach jak "Nie lubię poniedziałku" i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz".
Czasy świetności Bazaru Różyckiego przypadły na czasy PRL-u, ale jego legenda żyje nadal. Cała Warszawa jeździła wtedy na Pragę, aby się modnie ubrać. Chociaż do dzisiaj na Różycu młode panny zaopatrują się w suknie ślubne, a słynne pyzy dalej mają swoich wielbicieli to jednak nie to samo, co kiedyś, gdy Leopold Tyrmand opisywał Różyca w "Złym".
Wytwórnia Wódek Koneser działa przy ul. Ząbkowskiej od XIX wieku. Produkowano w niej takie rodzaje wódek jak "Żytnia", "Luksusowa", "Siwucha", "Żubrówka". Obecnie w Koneserze swój dom znalazł Campus Warsaw sygnowany przez Google.
Ząbkowska to jedna z najbardziej znanych ulic na Pradze, z roku na rok rozkwita coraz bardziej. Znajdziemy tu modne kawiarnie , knajpy , restauracje , piekarnie i cukiernie oraz bar mleczny Ząbkowska z fajnym neonem.
Z Ząbkowskiej skręcając w prawo dojdziemy do ul. Brzeskiej, a tam warte uwagi są dwie miejscówki: klub OFFSIDE oraz knajpka Pyzy Flaki Gorące , która kultywuje tradycję flaczków i pyz z Różyca. Będąc już na Brzeskiej zerknijcie na jedną z praskich perełek: w podwórzu pod nr 9 stoi kapliczka pochodząca z czasów okupacji hitlerowskiej.
Z rejonów ul. Ząbkowskiej bezpośrednio dostaniemy się na ul. Targową. Całą kwintesencję prawego brzegu Warszawy znajdziemy w Muzeum Warszawskiej Pragi, dobre książki i niepowtarzalny klimat w Praskiej Bibliotece Sąsiedzkiej , a tanie i domowe jedzenie w Kuchni Czerwony Rower .
Park Praski założony został w 1865 roku przez cara Aleksandra III. Nie należy do zbyt dużych, ale jest bardzo przyjemny. Najstarsze drzewo rosnące w parku liczy sobie ponad 130 lat. Możemy w nim napotkać m.in. ogromną rzeźbę żyrafy, a latem w muszli koncertowej odbywają się koncerty. Wprost z parku dojdziemy do warszawskiego ogrodu zoologicznego . Miejsca, które warto odwiedzić to żyrafiarnia, małpiarnia i akwarium.
Liceum im. Króla Władysława IV . Szkoła założona w 1885 roku. Do grona słynnych "władysławiaków" należeli m.in. lekarz, pisarz i pedagog Janusz Korczak i śpiewak operowy Wiesław Ochman.
Nie ma w Warszawie bardziej monumentalnej budowli niż przedwojenny budynek PKP przy ul. Targowej. Ze względu na swoją oryginalną architekturę często zamienia się w plan filmowy. Zagrał m.in. w filmie "Kilerów dwóch" Juliusza Machulskiego, spektaklu telewizyjnym "Bigda idzie" Andrzeja Wajdy, "Pianista" Romana Polańskiego i serialu "Czas honoru".
Pofalowane osiedle Praga I to pierwsze powojenne osiedle na Pradze Północ, powstało w latach 1948-1952 według projektów czołowych polskich architektów Heleny i Szymona Syrkusów.
Na ul. Jagiellońskiej mamy zachwycający renesansowy budynek Teatru Baj , Kino Praha z płaskorzeźbami portretów słynnych polskich aktorów oraz tzw. Tęczowy Budynek (w którym znajduje się urząd skarbowy). W tym rejonie również miło spędzimy czas w modnych knajpach: Bazar Klub , Centrum Zarządzania Światem , Boska! Praga , Restauracja Babalu , Zigfrida Pizzeria & Spaghetteria . W barze mlecznym Rusałka można spróbować typowo domowych dań.
Komora wodna to jeden z najcenniejszych praskich zabytków. Budynek powstał według projektu znanego włoskiego architekta Antoniego Corazziego. Płaskorzeźba zdobiąca fasadę przedstawia boga mórz Neptuna. Dzisiaj mieści się tutaj pałac ślubów.
Wielokulturowe liceum im. Jacka Kuronia mieści się w budynku będącym pozostałością po żydowskiej enklawie na Pradze. W środku mieściła się mykwa, czyli łaźnia z basenem, w którym Żydzi obmywali się przed szabatem.