Metro, kanalizacja, ścieki - co jest najniżej? Sprawdź, jak głęboka jest Warszawa [GRAFIKA]

Która stacja metra jest usytuowana najpłycej, która najgłębiej? Ile metrów pod poziomem Wisły podróżujemy? Na jakiej głębokości znajdują się tunele, którymi biegną ścieki? I w końcu - jak głębokie są podziemia Pałacu Kultury i Nauki?

Zdobycie wszystkich danych na temat tego, co znajduje się pod Warszawą i, na jakiej głębokości określone obiekty, tunele, przesyły ściekowe się mieszczą wcale nie było łatwym zadaniem.

Spodobało ci się? Polub nas

Doskonale wiemy, że podziemia Warszawy to niemalże drugie miasto - tunele, schrony, tajemnicze przejścia - te, które naprawdę istnieją oraz te, o istnieniu których krążą legendy miejskie. Dane, które udało nam się zdobyć na temat tego, jak głęboko sięga Warszawa przedstawiamy na naszej grafice.

(kliknij na obrazek, żeby powiększyć)

Marta Kondrusik

1. Schrony , przez jednych nazywane reliktem minionej epoki, przez innych - bunkrami bezpieczeństwa w razie ataku z powietrza - nie są spektakularnie głębokie, zazwyczaj na jeden poziom, czyli do 3 metrów.

2. Chcieliśmy sprawdzić, jak głębokie są Arkady Kubickiego , jednak słusznie nas skorygowano - Arkady to konstrukcja naziemna. Zamek Królewski znajduje się bowiem na skarpie. Od poziomu skarpy, na której stoi Zamek, do poziomu Wisły jest natomiast aż 21 m.

3. Podobnie sytuacja wygląda z Elizeum - podziemną rotundą. Elizeum usytuowane jest w stoku Skarpy Wiślanej. Wysokość kopuły pod skarpą wynosi prawie 9 m (dokładnie 878 cm).

4. Z kolei dno filtrów powolnych - Fortów Lindleya - zlokalizowanych na terenie Stacji Uzdatniania Wody "Filtry", znajduje się na głębokości blisko 3 m pod powierzchnią ziemi.

5. Zgadniecie, na jakiej głębokości znajduje się torowisko pod Dworcem Centralnym ? To dokładnie -10.15 m od poziomu 0 hali głównej.

6. Z kolei pociągi w tunelu średnicowym kursują na głębokości 6,8 metra pod poziomem drogi.

7. Przejdźmy do naszego wspaniałego metra. Najpłycej usytuowane są stacje bielańskie - Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew, Młociny - na głębokości 5 metrów. Najgłębsza stacją jest stacja II linii metra - Nowy Świat Uniwersytet - 30 m. Natomiast pod poziomem Wisły podróżujemy na głębokości 8 metrów.

8. Najgłębiej posadowiony kolektor ściekowy eksploatowany przez MPWiK położony jest 10 m pod powierzchnią gruntu.

Natomiast komora wejściowa do układu przesyłowego ścieków pod Wisłą łączącego kanalizację lewobrzeżnej Warszawy z OŚ Czajka w najgłębszym miejscu znajduje się nawet 40 metrów pod ziemią.

Z kolei najpłytsze odcinki sieci kanalizacyjnej położone są ok. 1,5 metra pod powierzchnią ziemi.

9. Co z elektryką? Od RWE Stoen Operator dowiedzieliśmy się, że ich tunele z kablami usytuowane są najwyżej 2,5 metra pod powierzchnią ziemi.

10. Na sam koniec najlepsze - Pałac Kultury i Nauki . Okazuje się, że podziemia pałacu dochodzą do 10 metrów pod ziemię.

Czegoś nie sprawdziliśmy? Piszcie do nas!

Grafikę dla metrowarszawa.pl przygotowała Marta Kondrusik.

Więcej o: