To był udany rok "Na Paluchu"

O blisko 400 psów i ponad 40 kotów zmniejszyła się w przeciągu minionego roku liczba czworonogów w schronisku "Na Paluchu". Tak dobry wynik jest m.in. zasługą akcji promujących adopcję. Dobrostan zwierząt przebywających w schronisku poprawia się także dzięki prowadzonym pracom remontowym

Spodobało ci się? Polub nas

- Działania "Palucha" są bardzo pomysłowe. Widać, że te niestandardowe akcje przynoszą oczekiwane rezultaty. Warszawiacy zobaczyli, że psy i koty przebywające w schronisku są warte tego by przygarnąć je do swoich domów. Bardzo się cieszę z postawy mieszkańców naszego miasta, którzy są coraz wrażliwsi na potrzeby bezdomnych zwierząt. Wyrazem tego jest nie tylko stale rosnąca liczba adoptowanych czworonogów, ale również aktywny udział w akcjach wspierających schronisko - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Psy i koty w schronisku.

W 2015 roku schronisko "Na Paluchu" przyjęło pod opiekę 2444 psy i 1113 kotów. Oznacza to, że placówkę odwiedziło o 172 psy mniej niż w roku 2014. W placówce pojawiło się za to więcej kotów, tych rok wcześniej było 992.

Spośród wszystkich zwierząt z "Palucha" aż 958 psów i 122 koty w niedługim czasie zostały odnalezione przez właścicieli. Oznacza to wzrost liczby znalezionych czworonogów odpowiednio o 84 i 40 względem 2014 roku.

Do zupełnie nowych domów trafiły 1744 pieski i 957 kotów.

Łącznie starym i nowym właścicielom wydano 2702 psy i 1079 koty.

W schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie w sylwestra, 31 grudnia 2015 roku, przebywało 938 psów i 35 kotów.

facebook.com/SchroniskonaPaluchufacebook.com/SchroniskonaPaluchu facebook.com/SchroniskonaPaluchu facebook.com/SchroniskonaPaluchu

Dzięki aktywnym działaniom promocyjnym schroniska oraz kampaniom zachęcającym do adopcji liczba przebywających "Na Paluchu" czworonogów w ciągu 4 lat zmniejszyła się o ponad 1300 zwierząt. Duży wpływ na zwiększenie się liczby przysposobień zwierząt miały wprowadzone udogodnienia dla adoptujących. Każde zwierzę jest indywidualnie przygotowane do adopcji, a odbierający zwierzę otrzymują niezbędna dokumentację medyczną dotyczącą zwierzęcia z okresu pobytu w schronisku. Adoptowane czworonogi są takżę poddawane kastracji bądź sterylizacji.

Każde przygarnięte zwierzę otrzymuje wyprawkę zawierającą karmę na pierwszych pięć dni pobytu w nowym domu. Wszystkie psy otrzymuje także obroże przeciw pasożytom/ Przez 3 miesiące od adopcji schronisko zapewnia konsultacje behawiorysty, a także wsparcie wolontariuszy.

facebook.com/SchroniskonaPaluchufacebook.com/SchroniskonaPaluchu facebook.com/SchroniskonaPaluchu facebook.com/SchroniskonaPaluchu

W 2015 roku w schronisku wykonano zabiegi kastracji i sterylizacji u 1293 suk/psów oraz 349 kotek/kocurów. Oznacza to 29% wzrost liczby przeprowadzonych operacji względem 2014 roku.

Rok 2015 to okres bardzo intensywnych działań promocyjnych. Po raz pierwszy w ramach działań promujących adopcję podopieczni "Palucha" wyszli na ulice Warszawy. Pod opieką doświadczonych wolontariuszy w najbardziej reprezentacyjnych miejscach stolicy prowadzona była akcja Adoptuj Warszawiaka. W ten sposób przekonywano warszawiaków, że zwierzęta przebywające w schronisku nie są w niczym gorsze od rasowych i także czekają na swój własny dom.

Podczas akcji Adoptuj Warszawiaka profesjonalni fotografowie wykonali szereg zdjęć przedstawiających psy na tle różnych obiektów stolicy. Na fotografiach zobaczyć można psy m.in. na Starym Mieście, na tle PGE Narodowego czy Pałacu Kultury i Nauki. Udostępnione przez fotografików zdjęcia posłużyły do przygotowania kalendarzy na 2016 r., a także specjalnej wystawy, którą do 31 stycznia można oglądać na pl. Bankowym w podcieniu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

W 2015 roku schronisko odwiedziło ponad 82 tysiące osób. Wśród nich były dziesiątki wycieczek szkolnych, podczas których prowadzone były warsztaty edukacyjne dla najmłodszych. Pracownicy schroniska oraz wolontariusze odwiedzili również kilkadziesiąt szkół od których otrzymali zaproszenie.

facebook.com/SchroniskonaPaluchufacebook.com/SchroniskonaPaluchu facebook.com/SchroniskonaPaluchu facebook.com/SchroniskonaPaluchu

Inne wydarzenia z życia schroniska

W czasie różnego rodzaju akcji i zbiórek (m.in. Światowego Dnia Kota, Międzynarodowego Dnia Zwierząt) zebranych zostało blisko 35 ton karmy i dary (koce, ręczniki, legowiska) o łącznej wartości ponad 73 tysięcy złotych.

Schronisku współpracuje także stale ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Wydział Nauki o Zwierzętach), Zakładem Psychologii Pan oraz Centrum Komunikacji Społecznej. "Paluch" jest także miejscem odbywania prac społecznie użytecznych dla skazanych przez warszawskie sądy.

Więcej o: