Silne mrozy niebezpieczne dla bezdomnych. Rozejrzyj się wokoło, reaguj

Utrzymująca się od kilku dni w Warszawie bardzo niska temperatura, spadająca do kilkunastu kresek poniżej zera, to śmiertelne zagrożenia zwłaszcza dla osób bezdomnych.

Spodobało ci się? Polub nas

Miasto Stołeczne Warszawa co roku przeznacza pieniądze, które umożliwiają osobom bez dachu nad głową przetrwanie trudnych, mroźnych dni. Warszawa zleca to zadanie organizacjom pozarządowym, zapewniającym bezdomnym schronienie i posiłek. W roku 2016  wydatki te wyniosą blisko 11 mln zł.

Osoby bezdomne mogą skorzystać z bezpłatnego żywienia -  7 jadłodajni wydaje 2 tysiące posiłków dziennie, ale gdy jest mróz - do 3 tysięcy.

Noc potrzebujący mogą spędzić w 20 placówkach noclegowych, które łącznie mogą pomieścić prawie 1500 osób. Obecnie jest w nich jeszcze 50 wolnych miejsc.

Dodatkowo w okresie zimy działają dwie ogrzewalnie dzienne, do dyspozycji bezdomnych jest także łaźnia, pralnia, 4 punkty poradnictwa, w tym poradnia Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, funkcjonuje również sieć streetworkerów, którzy monitorują miejsca niemieszkalne i motywują osoby bezdomne do skorzystania z placówek.

Pomoc udzielana przez Straż Miejską

Warszawscy strażnicy miejscy z początkiem 2016 r. wytypowali 127 miejsc (pustostany, altany, ogródki działkowe), w których szacuje się, że rotacyjnie przebywa ponad 400 osób bezdomnych. W trakcie cyklicznych kontroli tych miejsc strażnicy będą sprawdzać, w jakich warunkach żyją te osoby i oferować pomoc.

Podczas sezonu zimowego 2014/2015 straż miejska przeprowadziła ponad 6 tys. kontroli tzw. miejsc niemieszkalnych. W ich wyniku m. in. do noclegowni i schronisk przewieziono 955 osób, w ponad 170 przypadkach konieczne było wezwanie przez funkcjonariuszy służb medycznych.

Od jutra, 5 stycznia, rusza coroczna akcja Straży Miejskiej dowożenia ciepłych posiłków osobom, które odmawiają przeniesienia się do noclegowni. W minionym sezonie zimowym strażnicy wydali  ponad 10 tys. porcji zup osobom bezdomnym (ok. 260 porcji dziennie).

Informacje w sprawie osób bezdomnych można przekazywać bezpośrednio do Straży Miejskiej na nr tel. 986.

Więcej o: