W Sylwestra na ulice Warszawy wyjedzie pogotowie ratunkowe dla zwierząt. Na wszelki wypadek zapisz ten numer

Pamiętajmy, że sylwester to dla zwierząt najcięższa noc w roku. Wiele z nich ucieka ze strachu swoim właścicielom, gubi się, a nawet ginie pod kołami aut. Dlatego tej nocy na na ulice Warszawy wyjedzie specjalny Patrol Szybkiego Reagowania. Inspektorzy będą przygotowani i wyposażeni do natychmiastowej pomocy zwierzakom.

- Psie uszy są wrażliwe na nagłe, głośne huki - istnieje teoria mówiąca, że takie dźwięki powodują nagły wzrost ciśnienia w uszach, co jest bolesne - tłumaczą przedstawiciele Fundacji Animal Rescue Poland , której specjalne patrole pojawią się w sylwestrową noc zarówno w Warszawie, jak i Łodzi.

Interwencje w sprawach zaginięć psów i wypadków z udziałem zwierzaków można zgłaszać pod nr tel. 22 350 66 91.

Jak twierdzą specjaliści strach przed głośnymi wybuchami jest prawdopodobnie przeniesieniem lęku przed burzą. Według Nicholasa Dodmana u źródeł tego lęku leży elektrostatyka. Podczas burzy psia sierść elektryzuje się co powoduje bardzo duży dyskomfort zwierzaka. Huk i błyski kojarzą mu się ze swędzeniem skóry i bólem w uszach. Stąd zachowania lękowe u naszych pupili. Jak więc przygotować psa na sylwestra?

Jeżeli macie za sobą kilka lat sylwestrowych dramatów zgłoście się do weterynarza. Oprócz leków uspokajających może zaproponować psu tzw. hormony szczęścia - substancje zapachowe w dyfuzorze. Pamietajcie jednak, że to już ostateczność

- Rano pójdźcie na długi spacer, pies będzie mniej pobudliwy i bardziej odprężony. Wieczorny spacer skończcie przed 22 - im później tym więcej huku - niektórzy nie mogą się doczekać północy. Nie karm psa nadmiernie, a kolację podaj już o godz. 18. Nie ryzykuj też spuszczania psa ze smyczy, sprawdź czy obroża dobrze leży - nie jest zbyt luźna, przypnij adresatkę lub informacje o chipie. Większość przestraszonych psów reaguje ucieczką. Mało tego, że psiak gubi nam się na mrozie to jeszcze może wpaść pod samochód - ostrzegają inspektorzy  Animal Rescue Poland .

Warto również wyznaczyć psu bezpieczne, w miarę możliwości zaciszne miejsce. Zasłońmy okna, żeby nie widział błysków. Podczas pokazu sztucznych ogni zachowujmy się spokojnie. - Twój stan emocjonalny ma gigantyczny wpływ na samopoczucie twojego psa. Jeśli pies wpadnie w panikę, choć to trudne, nie okazuj mu zainteresowania - to tylko wzmocni i przedłuży jego zachowanie, a co za tym idzie całą stresową sytuację. Nie krzycz też na przestraszonego psa - nie dokładaj mu wrażeń - to i tak nic nie da, a pies dodatkowo się zestresuje - podkreślają inspektorzy .

Spodobało ci się? Polub nas

Jeśli natomiast zostawiamy psa samego w domu, zostawmy mu włączony tv lub radio, a na posłaniu połóżmy swoją przeznaczoną do prania koszulkę - twój zapach uspokoi psa.

W najgorszym wypadku należy zgłosić się do weterynarza. Oprócz leków uspokajających może zaproponować psu tzw. hormony szczęścia - substancje zapachowe w dyfuzorze.

Więcej o: