Jaka pogoda na święta? Synoptyk: "Śnieg nie spadnie, ale za to będzie bardzo przyjemnie"

- W święta będzie bardzo miło. Absolutnie nie będzie śniegu, będzie ciepło, będzie świecić słońce, noce będą ciepłe - mówi Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMiGW.

Synoptycy podkreślają, że są w stanie przewidzieć, jaka będzie pogoda na maksymalnie cztery, pięć dni do przodu. W związku z tym, że mamy już 22 grudnia, postanowiliśmy dowiedzieć się, jak będzie w te święta.

Spodobało ci się? Polub nas

Pewne jest jedno - o śniegu możemy co najwyżej pomarzyć. Jest go trochę na Kasprowym Wierchu, jak poinformowała nas Małgorzata Tomczuk z IMiGW, ale również nie na tyle dużo, żeby móc uprawiać zimowe szaleństwo. Śnieg w ilości "zero" w pozostałych częściach kraju.

Będzie za to, jak podkreśliła synoptyk, bardzo przyjemnie i miło. Dlaczego?

- Przede wszystkim będzie ciepło, ciśnienie również będzie sprzyjać. W Wigilię będzie od 5-9 stopni Celsjusza, w nocy z piątku na sobotę około 3,4 stopni - opowiada. Będzie również słonecznie oraz pogodnie, co sprzyja wypatrywaniu pierwszej gwiazdki oraz - pełni księżyca. To będzie wyjątkowe Boże Narodzenie - po raz ostatni podczas świąt pełnia wystąpiła 38 lat temu. Po raz kolejny będzie miała miejsce dopiero w 2034 roku. Zanim zasiądziecie do wigilijnego stołu, warto poświęcić chwilę na obserwację nieba.

W piątek również powinno być w miarę pogodnie, choć może trochę popadać. Nadal będzie ciepło - około 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia, 3 stopnie w nocy. - W sobotę trochę więcej chmur i opadów deszczu. Za to wciąż ciepło, około 8 stopni. W niedzielę padać już nie powinno, a temperatura wzrośnie nawet do 9 stopni! - mówi synoptyk.

Podsumowując, święta białe nie będą, ale chyba nie ma co specjalnie narzekać - przynajmniej nie będzie "pluchy".

Czy śnieg spadnie na Sylwestra? Zdaniem synoptyk, szanse są niewielkie. Nawet jeśli tak się stanie, to śnieg szybko stopnieje, bo prawdopodobnie również będzie dość ciepło. Czy w nocy zaskoczy nas jakaś ulewa? Tego synoptycy jeszcze nie wiedzą...

Więcej o: