Mieszkaniec: "Ten sam syf od kilku tygodni. Dlaczego nikt tego nie sprząta?". Sprawdzamy!

Mieszkaniec Warszawy po kilku tygodniach mijania śmietniska przy ulicy Moniuszki w Warszawie postanowił w końcu zareagować. Opublikował zdjęcie śmieci na swoim profilu: "Patrzę na syf w środku miasta i zastanawiam się, dlaczego nikt tego nie sprząta?". Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie. Nie było to wcale takie łatwe.

20 grudnia pan Krzysztof znów przechodził ulicą Moniuszki przy Pasażu Rowickiego, i jak to do tej pory bywało znów natknął się na stertę śmieci rozrzuconych na chodniku. Do tej pory ignorował "syf" i szedł dalej. Ale tego dnia coś go tknęło. - Patrzę na syf w środku miasta i zastanawiam się, czemu taki stan jest od wielu tygodni i dlaczego nikt tego nie sprząta? - napisał na swoim profilu.

Spodobało ci się? Polub nas

Pan Krzysztof w rozmowie telefonicznej potwierdził, że nie jest to jednorazowa sytuacja. - Chodzę tędy naprawdę często i za każdym razem są tutaj jakieś śmieci - to zwykłe śmietnisko w samym centrum Warszawy, kilkanaście metrów od ulicy Marszałkowskiej. Obok jest sklep Monopolowy, więc pewnie panowie, którzy pod nim stoją mieliby na ten temat coś do powiedzenia, ale nie zmienia to faktu, że jakiś organ odpowiedzialny za oczyszczanie miasta powinien to sprzątnąć. Od wielu tygodni nic takiego się nie dzieje - powiedział.

Śmieci w WarszawieŚmieci w Warszawie Pan Krzysztof Pan Krzysztof

Postanowiliśmy się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za oczyszczanie tego fragmentu miasta. Po kilku telefonach (m.in dzwoniliśmy do Zarządu Oczyszczania Miasta oraz do Zarządu Terenów Publicznych - oba te organy są odpowiedzialne za oczyszczanie różnych obszarów dzielnicy Śródmieście) udało się dotrzeć do osób, które powinny dbać o czystość przy Pasażu Rowickiego - to Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, a dokładnie Administracja Domów Komunalnych numer 5.

Zanim udało nam się skontaktować z osobą bezpośrednio odpowiadającą za czystość na tym terenie, Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych już zdążył poinformować administrację o zalegającym przy Pasażu Rowickiego śmietnisku. Prawdopodobnie zostało już ono stamtąd usunięte.

Jak poinformował nas dyrektor, jest kilka organów odpowiedzialnych za oczyszczanie dzielnicy Śródmieście. Każdemu z tych organów przyporządkowane są odpowiednie ulice, pasy drogowe oraz tereny poza pasami drogowymi. W przypadku miejsca, w którym zalegają śmieci znalezione przez pana Krzysztofa jest tak, że za ulicę Moniuszki co prawda odpowiada ZTP, ale za teren, na którym znajduje się śmietnisko już ZGN. Więc nawet jeżeli inspektorzy z ZTP, którzy jak powiedział dyrektor, objeżdżają ulice miasta nawet dwa razy dziennie, zauważą zalegające śmieci, nie sprzątną ich, jeżeli znajdować się będą poza obszarem administrowania ZTP...

Udało nam się również porozmawiać z rzecznikiem prasowym ZGN, aby poznać przyczyny obecności śmietniska przy Pasażu Rowickiego.

w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Rzecznik prasowy potwierdził, że Pasaż Rowickiego jest w administrowaniu ZGN. Ale jego zdaniem za ten obszar odpowiada również ZTP (czemu zaprzeczył dyrektor ZTP). - Jest firma, która zajmuje się sprzątaniem tego obszaru, z tego, co wiemy, robi to codziennie - zapewnił rzecznik.

Jak podkreślił, jest to jednak miejsce newralgiczne, ponieważ sprzyja nocnym i dziennym libacjom oraz spotkaniom towarzyskim "pod chmurką". Pasaż, jak zaznaczył, wytwarza również zawirowania powietrza, co sprzyja przemieszczaniu się lżejszych śmieci, które zalegają przy murku od ulicy Moniuszki. Rzecznik zapewnił nas, że skoro ktoś zgłosił zaśmiecanie tego terenu, ZGN zwróci na niego szczególną uwagę.

Więcej o: