Warszawscy seniorzy kręcą filmy. Pokazy za darmo już wkrótce w Kinie Muranów

Seniorzy z warszawskiego Śródmieścia, Targówka i Mokotowa nakręcili filmy krótkometrażowe... o sobie. Będzie można je zobaczyć podczas dwóch grudniowych pokazów specjalnych w Kinie Muranów. Poznajcie losy włoskich muzyków będących wolontariuszami w hospicjum onkologicznym czy historię ludzi, którzy w dojrzałym wieku odkrywają, że łączą ich żydowskie korzenie.

Warszawscy seniorzy znów udowadniają, że na debiut reżyserski nigdy nie jest za późno. To już czwarty raz, kiedy najstarsi mieszkańcy stolicy stanęli za kamerą.

Spodobało ci się? Polub nas

Tegoroczna edycja projektu, organizowanego przez Pracownię Filmową "Cotopaxi", odbywa się pod hasłem: "Późne debiuty: Akademia". W warsztatach wzięło udział 50 seniorów z warszawskiego Śródmieścia, Targówka i Mokotowa, którzy przez ostatnie miesiące pracowali w kilkuosobowych zespołach.

Zadaniem każdej z grup było zrealizowanie krótkometrażowego filmu z wykorzystaniem techniki wideo uczestniczącego. Dzięki pomocy animatorów kultury, uczestnicy nauczyli się podstaw technicznych i poznali tajniki tworzenia filmu.

Seniorzy kręcą filmySeniorzy kręcą filmy materiały prasowe materiały prasowe

W informacji prasowe czytamy, że seniorzy mieli całkowitą swobodę w realizacji swych produkcji: - Jednym z najważniejszych elementów techniki wideo uczestniczącego jest pozostawienie wolności co do tematów, formy czy gatunku filmowego - wolność w ekspresji twórczej jest dla nas wartością nadrzędną - zauważa Łukasz Szewczyk z Pracowni Filmowej "Cotopaxi".

Wiek jego zdaniem w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody w nauce obsługi sprzętu: - Nasze warsztaty są tak przemyślane, żeby absolutnie każdy mógł nauczyć się, przynajmniej w podstawowym stopniu, realizować filmy. Nawet jeżeli uczestnicy nigdy nie mieli do czynienia z aparatami fotograficznymi czy kamerami, mogą wziąć udział w projekcie i cieszyć się ze wspólnej pracy i powstałych filmów - podsumowuje Szewczyk.

Seniorzy kręcą filmySeniorzy kręcą filmy materiały prasowe materiały prasowe

Uczestnicy w poszukiwaniu inspiracji posiłkowali się głównie własnym otoczeniem, gdyż to właśnie codzienne sprawy skupiają najwięcej emocji i refleksji. Widzowie będą mieli okazje zobaczyć filmy prezentujące różne aspekty życia współczesnych seniorów, w tym m.in. losy włoskich muzyków będących wolontariuszami w hospicjum onkologicznym, historię dwóch przedstawicieli odmiennych pokoleń próbujących odnaleźć swoje miejsce w Polsce - kraju przodków, a także opowieść kilkorga bohaterów, którzy w dojrzałym wieku odkrywają, że łączą ich żydowskie korzenie.

Piętnaście krótkometrażowych filmów ich autorstwa będzie można zobaczyć za darmo podczas dwóch grudniowych pokazów specjalnych w Kinie Muranów.

Seniorzy kręcą filmySeniorzy kręcą filmy materiały prasowy materiały prasowy

POKAZ PREMIEROWY: 18.12.2015 (piątek), g. 17:30

POKAZ SPECJALNY: 22.12.2015 (wtorek), g. 17:30

KINO MURANÓW, ul. Gen. Andersa 5 (sala niebieska)

POKAZ PREMIEROWY: 18.12.2015 (piątek), g. 17:30

POKAZ SPECJALNY: 22.12.2015 (wtorek), g. 17:30

Działający od czterech lat cykl projektów "Późne debiuty", prowadzony przez Pracownię Filmową "Cotopaxi", ma na celu podniesienie aktywności społecznej osób starszych, integrację między- i wewnątrzpokoleniową oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu. Projekt jest współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Został ponadto objęty Honorowym Patronatem przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie Bez Barier".

Więcej o: