Najfajniejsze miejsca w Wilanowie. Tu znajdziesz wszystko, co chciałbyś pokazać znajomym [MAPA]

Wilanów - "daleko", "tam nic nie ma" - tak reaguje wiele osób. Błąd. Wilanów jest zielony, czuje się w nim przestrzeń w przeciwieństwie do wielu dzielnic w centrum i ma mnóstwo miejsc, w których można spędzić czas. I to na różny sposób: sportowo, na łonie natury, kulturalnie, kulinarnie.

Większość punktów, który wymieniliśmy znajduje się w trzech skupiskach. Jedno z nich to okolice Pałacu w Wilanowie. Muzeum w Pałacu, ogród, kościół św. Anny,  Muzeum Plakatu. Tam też znajduje się zabytkowa poczta. Tu też znajduje się zagłębie restauracyjne. My polecamy Wedla i sushi. Tuż obok mieści się również zespół szkół. Na jego terenie znajduje się ośrodek sportowy z prawdziwego zdarzenia, z basenem, halą sportową, kortami do ricocheta.

A zupełnie naprzeciwko znajduje się McDonald's, dlaczego to ciekawe? Bo jego budynek jest architektoniczne dopasoowany do terenu, przypomina stary budynek straży pożarnej. Mieści się bowiem właśnie przy wilanowskiej straży pożarnej.

Kolejne skupisko ciekawych miejsc to Miasteczko Wilanów. Wybraliśmy zaledwie kilka z naprawdę bardzo wielu, ponieważ więcej o miasteczku i najciekawszych w nich miejscach pisaliśmy w tym przewodniku. Teraz znalazły się restauracja China garden - Moi kucharze, podobnie jak ja, pochodzą z regionu Jiangsu, kawiarnia Mała Czarna - pierwszy lokal w miasteczku (ah te wspomnienia) i wybieg dla psów.

Trzecie skupisko to Zawady. Na Zawadach wspaniała jest przede wszystkim plaża. Latem w naprawdę ciepłe weekendy trudno zaparkować samochód wzdłuż Wału Zawadowskiego, przyjeżdża na nią tak wielu ludzi. Można się opalać, robić pikniki, grać w bule i kometkę, wybiegać psy. Na plaży jest też część dla naturystów. Przy Wale Zawadowskim znajduje się też klub Sinus - jeden z pierwszych w tej części Warszawy, gdzie można pograć w squasha i tenisa. Na Zawadach wyróżniliśmy też kawiarnię Cafe w kropki Bordo - za to, że w tak lokalnym miejscu jest zawsze pełna rodziców z dziećmi.

Warto wspomnieć też o Zatoce Świń. To nieoficjalna nazwa osiedla w Warszawie (w kwartale al. Wilanowskiej, Lentza, Królowej Marysieńki i Kosiarzy), znajdującego się według miejskiego systemu informacji na obszarze Wilanowa Wysokiego. Zbudowano je na zlecenie Urzędu Rady Ministrów w latach 80. na terenie wywłaszczonym pod szpital w roku 1975. Zamieszkiwali w nim między innymi politycy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, później Sojuszu Lewicy Demokratycznej (m.in. Józef Oleksy, Jerzy Szmajdziński, Janusz Zemke, dawniej także Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller)

Wilanów to również - pewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę - miejsce wielokulturowe. W tej dzielnicy znajduje się zarówno znana wszystkich świątynia Bożej Opatrzności ale również meczet i centrum muzułmańskie oraz Stowarzyszenie Buddyjskie, założone przez Małgorzatę Braunek i Andrzeja Krajewskiego.

Nie można też zapomnieć o Powsinie - jednym z ulubioncyh miejsc warszawiaków w lecie. To tutaj przyjeżdża się na rower, tutaj są baseny, miejsca do grillowania, czas na relaks.

Większość punktów, który wymieniliśmy znajduje się w trzech skupiskach. Jedno z nich to okolice Pałacu w Wilanowie . Pałac wilanowski został zbudowany z inicjatywy króla Jana III jako podmiejska letnia rezydencja. Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Kolejni właściciele z rodu Potockich, a następnie Branickich udostępniali nieprzerwanie wilanowskie zbiory. Ogród wilanowski powstał razem z pałacem wilanowskim w drugiej połowie XVII wieku i skomponowany został względem wspólnej osi wraz z pałacem. Centralna część założenia nawiązuje do form antycznych, renesansowych i barokowych i posiada charakter ogrodu włoskiego. Zabytkowy kościół św. Anny to jedno z ulubionych ślubnych miejsc warszawiaków.

Pewnie nie każdy wie, że znajdujące się nieopodal Muzeum Plakatu , założone w 1968 roku, jest najstarszym muzeum plakatu na świecie. Jego misją jest kultywowanie "polskiej szkoły plakatu".

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest prozaiczna poczta , która mieści się w historycznym budynku kolejki wąskotorowej, która z placu Unii Lubelskiej prowadziła do Piaseczna przez Konstancin. W Piasecznie łączyła się z kolejką radomską.

W tej okolicy znajduje się zagłębie restauracyjne. My polecamy Wedla i Restaurację Sushi . Tuż obok mieści się również zespół szkół . Na jego terenie znajduje się ośrodek sportowy z prawdziwego zdarzenia, z basenem, halą sportową, kortami do ricocheta (gra przypominająca squasha). A naprzeciwko, po drugiej stronie Wiertniczej, znajduje się McDonald's . Dlaczego to ciekawe? Bo jego budynek jest architektoniczne dopasowany do okolicy, przypomina stary budynek straży pożarnej. Mieści się bowiem właśnie przy wilanowskiej straży pożarnej.

Spodobało ci się? Polub nas

Kolejne skupisko ciekawych miejsc to Miasteczko Wilanów. Wybraliśmy zaledwie kilka z naprawdę bardzo wielu, ponieważ więcej o miasteczku i najciekawszych w nich miejscach pisaliśmy w tym przewodniku . Teraz znalazły się restauracja China Garden , gdzie kucharze, podobnie jak właściciel, pochodzą z regionu Jiangsu, kawiarnia Mała Czarna - pierwszy lokal w miasteczku (ah te wspomnienia) i wybieg dla psów .

Trzecie skupisko to Zawady. Na Zawadach wspaniała jest przede wszystkim plaża . Latem, w naprawdę ciepłe weekendy, trudno zaparkować samochód wzdłuż Wału Zawadowskiego, przyjeżdża na nią tak wielu ludzi. Można się opalać, robić pikniki, grać w bule i kometkę, wybiegać psy. Na plaży jest też część dla naturystów. Przy Wale Zawadowskim znajduje się też klub Sinus - jeden z pierwszych w tej części Warszawy, gdzie można pograć w squasha i tenisa. Na Zawadach wyróżniliśmy też kawiarnię Cafe w kropki Bordo - za to, że w tak lokalnym miejscu jest zawsze pełna rodziców z dziećmi.

Warto wspomnieć też o Zatoce Świń . To nieoficjalna nazwa osiedla w Warszawie (w kwartale al. Wilanowskiej, Lentza, Królowej Marysieńki i Kosiarzy), znajdującego się według miejskiego systemu informacji na obszarze Wilanowa Wysokiego. Zbudowano je na zlecenie Urzędu Rady Ministrów w latach 80. na terenie wywłaszczonym pod szpital w roku 1975. Zamieszkiwali w nim między innymi politycy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, później Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wilanów to również - pewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę - miejsce wielokulturowe. W tej dzielnicy znajduje się zarówno znana wszystkim świątynia Bożej Opatrzności, ale również meczet i centrum muzułmańskie oraz Stowarzyszenie Buddyjskie , założone przez Małgorzatę Braunek i Andrzeja Krajewskiego. Nie można też zapomnieć o Powsinie - jednym z ulubioncyh miejsc warszawiaków w lecie. To tutaj przyjeżdża się na rower, tutaj są baseny, miejsca do grillowania, czas na relaks.

Zobacz też mapę najfajniejszych miejsc na Ochocie

Oraz na Mokotowie

Woli

Pradze Północ

Wilanowie

Bielanach

Więcej o: