Spodobało ci się? Polub nas
Kulturalne zagłębie przy ul. Tarczyńskiej. Uruchomiony kilka lat temu program rewitalizacji tej okolicy w końcu dał efekty. Przy samym placu Zawiszy działa hiszpańska księgarnia. Dalej, pod nr 3, znajduje się kamienica artystów. Sąsiadami jest kawiarnia "Obroty Rzeczy", która angażuje się nie tylko w święto Mirona Białoszewskiego, ale i organizuje spotkania varsavianistyczne. Spotkania dla mieszkańców odbywają się także w kawiarni Paręosób (nr 12), a pod nr 5/9 działa Sztuka Umiaru, gdzie organizowane są targi rękodzieła. Duży plus za prosecco, smaczne zakąski i miły letni ogródek.
Nonsolo Pizza - pierwsza włoska pizzeria w Warszawie. Pizza podawana jest z pieca opalanego drewnem. Smakuje jak te, które możemy zjeść w Rzymie. Co do makaronu zdania są podzielone, ale pizza jest fantastyczna.
Gimnazjum nr 20 " Raszyńska" - pierwsze gimnazjum, które powstało w ramach Społecznego Zespołu Szkół Bednarska. Założone przez znaną ochocką postać - Krystynę Starczewską, która mieszka na Ochocie od 1945 roku. Gimnazjum działa na specjalnych prawach. Urząd dzielnicy podpisał ze szkołą umowę mówiącą o tym, że co roku 20 dzieci otrzymuje stypendium powodujące, że chodzą do społecznej szkoły za darmo. Gimnazjum samo w sobie, jest bardzo ciekawym miejscem, ze względu na wielokulturowe klasy. Do szkoły uczęszczają m.in. uchodźcy.
Kościół św. Jakuba - najważniejszy na Ochocie zabytek, znak rozpoznawczy placu Narutowicza, niezastąpiony punkt widokowy.
Teatr Ochoty - lokalny teatr, który interesuje się życiem mieszkańców, odkąd powstał prowadzi ognisko teatralne dla młodzieży założone przez Machulskich. Jego absolwentami jest wielu znanych. współorganizatorami pikniku ochocian. Na miejscu działa również kawiarnia Kwadratowa organizująca m.in. zajęcia dla dzieci.
Filtry Linleya - filtry wody wybudowane w XIX wieku, w każdą Noc Muzeów ustawia się tu bardzo dłuuuga kolejka widzów.
Liceum im. Juliusza Słowackiego - znajduje się w przedwojennym szykownym budynku, jego młodzież zawsze angażuje się w Piknik Ochocian. Nie ma też problemu z udostępnianiem boiska mieszkańcom dzielnicy.
Cukiernia Antolak - klasyczne prawdziwe, warszawskie cukiernicze wyroby, zawsze smaczne.
Piekarnia - lokalna, stara piekarnia. Malutki sklep między ulicą Filtrową, a Asnyka.
Cafe Filtry - zapoczątkowały kawiarnie autorskie na Ochocie. Lokalna kawiarnia angażująca się w sprawy lokalne. Filtry jako pierwsze zrobiły na Ochocie wyprzedaż garażową.
Przystanek Książka - biblioteka multimedialna.
Park Wielkopolski. Na całym kawałek między między Krzyckiego, a Łęczycką. A my to w cało park dla starej ochoty parkiem, gdzie wszystkie dzieci wychowali, wszyscy się znają, W tym właśnie parku co roku odbywa się piknik Ochocian. Stary park w kulę przycięty, ale rodzinny. I dla dzieci, w bule grają. Po ostatnim budżecie parcypacyjnym można też w ping ponga grać. Z oświetleniem solarnym. Stara Ochcoiańska Piasta.
Miejsce, gdziesuę umawiają, spędzają czas. Dla ludzi z zewnątrz jest niezroumiały, ale nie jest wielki ani super zadbany. Ale mieszkańcow Starej Ochoty to najważniejszy zieleń.
Górka Szczęśliwicka - jeszcze 20 lat temu była zieloną górką pełną zagajników brzozowych. Wchodząc na samą górę patrzeć na całe miasto. W tej chwili jest podzielona. Duża jej część to zamknięty teren ośrodka sportowego. Na szczęście jest druga strona górki z której zimą zjeżdżają na sankach wszystkie dzieciaki, które nie stać na narty na igielicie. W lecie jest to cudowne miejsce w którym mieszkańcy dzielnicy piknikują oraz bawią się z psami. Gdy powstał pomysł, aby poszerzyć wyciąg sportowy, przez co zająłby całą górkę, mieszkańcy zaprotestowali.
Skra - stadion oddany do użytku w 1953 roku. Przez wiele lat mieścił się tu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Dziś zrujnowany nazywany jest "największym wstydem Ochoty".
Po pierwsze, uwagę trzeba zwrócić na kulturalne zagłębie przy ul. Tarczyńskiej . Uruchomiony kilka lat temu program rewitalizacji tej okolicy w końcu dał efekty. Przy samym placu Zawiszy działa hiszpańska księgarnia. Dalej, pod nr 3, znajduje się kamienica artystów. Sąsiadką jest kawiarnia "Obroty Rzeczy", która angażuje się nie tylko w święto Mirona Białoszewskiego, ale i organizuje spotkania varsavianistyczne. Spotkania dla mieszkańców odbywają się także w kawiarni Paręosób (nr 12), a pod nr 5/9 działa Sztuka Umiaru, gdzie organizowane są targi rękodzieła. Duży plus za prosecco, smaczne zakąski i miły letni ogródek.
Nonsolo Pizza - pierwsza włoska pizzeria w Warszawie. Pizza podawana jest z pieca opalanego drewnem. Smakuje jak te, które możemy zjeść w Rzymie. Co do makaronu zdania są podzielone, ale pizza jest fantastyczna.
Gimnazjum nr 20 " Raszyńska" - pierwsze gimnazjum, które powstało w ramach Społecznego Zespołu Szkół Bednarska. Założone przez znaną ochocką postać - Krystynę Starczewską, która mieszka na Ochocie od 1945 roku. Gimnazjum działa na specjalnych prawach. Urząd dzielnicy podpisał ze szkołą umowę mówiącą o tym, że co roku 20 dzieci otrzymuje stypendium - chodzą do społecznej szkoły za darmo. Gimnazjum samo w sobie, jest bardzo ciekawym miejscem, ze względu na wielokulturowe klasy. Do szkoły uczęszczają m.in. uchodźcy.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - najważniejszy zabytek na Ochocie, jeden z bardziej charakterystycznych kościołów zachodnio brzeżnej Warszawy, budowa neoromańskiej świątyni rozpoczęła się w 1911 roku. W kościele działa parafia pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła. Z ciekawostek warto wiedzieć, że w 1924 roku parafię odwiedziła Helenka Kowalska, obecnie święta Faustyna.
Park Wielkopolski - miejsce spotkań mieszkańców, tzw. "starej ochociańskiej piasty". Bardzo rodzinne miejsce. Wychowało się tu kilka pokoleń dzieciaków, dorośli grają w bule. Po ostatnim budżecie partypacyjnym można też pograć w ping ponga. Oświetlony jest lampami solarnymi. W parku, co roku, odbywa się Piknik Ochocian.
Teatr Ochoty - lokalny teatr, który interesuje się życiem mieszkańców, odkąd powstał prowadzi ognisko teatralne dla młodzieży założone przez Jana i Halinę Machulskich. Na miejscu działa również Klubokawiarnia Kwadratowa , której wnętrze jest ukryte za charakterystycznymi szybami w czarno-białą szachownicę. Miejsce mimo że działa niespełna dwa miesiące, zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ miejsce prowadzą osoby związane z dobrze znanymi warszawiakom miejscami: "Planem B", "Powiększeniem" i "Barką".
Filtry Lindleya - filtry wody wybudowane w XIX wieku, w każdą Noc Muzeów ustawia się tu bardzo dłuuuga kolejka widzów.
Liceum im. Juliusza Słowackiego - znajduje się w przedwojennym szykownym budynku, jego młodzież zawsze chętnie angażuje się w ochockie imprezy. Szkoła nie ma też problemu z udostępnianiem boiska do gry mieszkańcom dzielnicy.
Cukiernia Antolak - klasyczne prawdziwe, warszawskie cukiernicze wyroby, zawsze smaczne.
Piekarnia - lokalna, stara piekarnia wyglądająca tak jak 40 lat temu. Kupimy tu każdy rodzaj pieczywa. Przed Wigilią i Wielkanocą do sklepu ustawiają się ogromne kolejki.
Cafe Filtry - naprawdę wiedzą, co to jest dobra kawa. Według nie których kawiarnia serwuje najlepszą kawę w Warszawie. Serwuje nie tylko najlepsze gatunki kaw (promuje małe plantacje z Kenii, Etiopii, Kostaryki oraz polskie palarnie kawy), ale i przykłada ogromną wagę do jej parzenia. Ponadto miejsce zapoczątkowało kawiarnie autorskie na Ochocie, angażuje się w sprawy lokalne. Filtry jako pierwsze zorganizowały dla mieszkańców Ochoty wyprzedaż garażową.
Przystanek Książka - biblioteka multimedialna. Oprócz książek znajdują się też płyty CD i DVD, kącik zabaw dla dzieci, całość - podzielona jest na stacje: muzyczną, filmową i internetową, a te z kolei na tory tematyczne. Przystanek współpracuje z mniejszościami narodowymi, w tym z wietnamską. Część zbiorów bibliotecznych to wydawnictwa w ich języku ojczystym.
Górka Szczęśliwicka - kopiec o wysokości 152 m n.p.m., najwyższy punkt wysokościowy Warszawy, znajduje się w Parku Szczęśliwickim, którym latem działają otwarte baseny, działa wiele knajp i jeziorko tzw. Glinianki Szczęśliwickie. Jeszcze 20 lat temu była zieloną górką pełną zagajników brzozowych. W tej chwili jest podzielona. Duża jej część to zamknięty teren ośrodka sportowego. Na szczęście jest druga strona górki z której zimą zjeżdżają na sankach wszystkie dzieciaki, które nie stać na narty na igielicie. W lecie jest to cudowne miejsce w którym mieszkańcy dzielnicy piknikują oraz bawią się z psami. Gdy powstał pomysł, aby poszerzyć wyciąg sportowy, przez co zająłby całą górkę, mieszkańcy zaprotestowali.
Pole Mokotowskie - zwane Warszawskim Central Parkiem. Historia miejsca sięga aż 1910 roku, kiedy wytyczono tu pasy startowe jednego z pierwszych lotnisk w Europie. Starsi mieszkańcy Ochoty pamiętają jeszcze czasy, gdy na terenie parku (po ochockiej stronie, wzdłuż ul. Wawelskiej) stały domki fińskie -dokładnie takie, jakie zachowały się do dzisiaj na osiedlu Jazdów w Śródmieściu. Miejsce jest uwielbiane przez psiarzy i ich czworonożnych przyjaciół. Nie bez kozery w parku stoi pomnik Szczęśliwego Psa. Nazwa parku jest myląca, aż 71 proc. terenu Pola Mokotowskiego znajduje się na Ochocie. Reszta na Mokotowie i w Śródmieściu.
Och-Teatr - mieści się w dawnym kinie Ochota, w budynku zaprojektowanym przez ważnego dla Warszawy architekta Mieczysława Piprka, autora wielu powojennych kin, m.in. Stolica na Mokotowie. W pierwszych latach XXI wieku budynek kina stał nieużywany i popadł w ruinę. Dawny blask odzyskał dzięki Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Aktorki Krystyna Janda i Maria Seweryn obiekt wyremontowały i przekształciły w teatr.
Liceum im. Stanisława Staszica - jedna z pierwszych warszawskich szkół średnich z polskim językiem wykładowym utworzonych po rewolucji 1905 roku. "Staszic" jest triumfatorem corocznego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, od lat zajmuje pierwsze miejsca wśród liceów warszawskich.
Skra - stadion sportowy oddany do użytku w 1953 roku. Przez wiele lat mieścił się tu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Dziś zrujnowany obiekt jest nazywany "największym wstydem Ochoty".
Zobacz też mapę najfajniejszych miejsc na Moktowie
* Za pomoc w powstaniu mapy serdecznie podziękowania dla Ingeborgi Janikowskiej-Lipszyc i Róży Pawlickiej, lokalnych patriotek.