Premiera mapy - Tu było, tu stało #3, a na niej dwadzieścia pereł warszawskiej architektury

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masłow zapraszają na premierę drukowanej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Spodobało ci się? Polub nas

Na mapie TBTS znalazło się 20 budynków, przestrzeni miejskich, które zmieniły się w ciągu ostatnich 25 lat, a są cenne ze względu na swoją wartość artystyczną, historyczną, kontekst społeczno-kulturowy, czy istotną dla stolicy lokalizację.

Dwie pierwsze części mapy TBTS - ukazujące wyburzenia w Warszawie po 1989 r. - cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ich internetową wersję obejrzało ponad 160 tysięcy osób, a profil na Facebooku lubi już 100 tysięcy fanów.

Trzecią, dwujęzyczną (polsko-angielską) część wydano drukiem w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy.

Celem projektu TBTS jest edukacja, przybliżenie mieszkańcom Warszawy problematyki zmian w tkance miejskiej i przekształceń wartościowych obiektów. Dlatego premierę mapy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej poprzedza cykl sześciu wycieczek architektonicznych , prowadzonych w pięciu warszawskich dzielnicach przez historyków sztuki i architektów. Tematy spacerów to m.in. Ściana Wschodnia, SKS "Warszawianka" i dworce Linii Średnicowej, Fabryka Wódek Koneser oraz wiele innych obiektów, z których część została zaznaczona na mapie.

TBTSTBTS TBTS TBTS

- Mapa, wycieczki po Warszawie, wykład i spotkania służą temu, by zaciekawić historią, tradycją i architekturą stolicy oraz zwrócić uwagę na potrzebę dbania o spuściznę architektoniczną, a także o przestrzeń miejską. Chcemy przyjrzeć się temu, jakie zmiany zaszły w przestrzeni Warszawy przez ostatnie 25 lat, a także ocenić ich jakość: co otrzymaliśmy, a co być może straciliśmy w ich wyniku - opowiada Patrycja Jastrzębska, autorka i organizatorka projektu. - Ważne jest również to, by nie przymykać oczu na błędy i przypomnieć inwestycje, które zamiast upiększać Warszawę szpecą ją, czy też powodują utratę zabytkowego charakteru obiektu. Przecież te nieudane rewitalizacje i przekształcenia prowadzą często do degradacji cennego, oryginalnego założenia i pomysłu architekta lub utraty substancji zabytkowej. Równocześnie bardzo zależy nam na ukazaniu także pozytywnych przykładów projektów przekształceń obiektów, które mogły popaść w ruinę, a otrzymały "drugie życie" - podkreśla.

TBTSTBTS TBTS TBTS

Jednym z 20 obiektów umieszczonych na mapie jest położony przy ul. Wspólnej 62 Biurowiec Prezydium Rządu. Wysmakowany projekt, autorstwa Marka Leykama, jeden z ciekawszych powojennych budynków warszawskich, powstał w okresie panowania doktryny socrealistycznej (1951 r.). Budynek został zmodernizowany w latach 2010-2012 przez prywatnego inwestora, który z szacunkiem podszedł do walorów wybitnej architektury i przywrócił dawny blask pierwotnemu założeniu.

fot. Krzysztof Olszakfot. Krzysztof Olszak fot. Krzysztof Olszak fot. Krzysztof Olszak

Przykładem modelowej adaptacji postindustrialnej architektury do nowych funkcji jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt stworzony zgodnie z koncepcją architektoniczną Wojciecha Obtułowicza był nagradzany w wielu prestiżowych konkursach, w tym m.in. CEPIF & International Herald Tribune w kategorii "najlepsza rewitalizacja" w 2008 r. Pierwotnie na terenie MPW mieściła się Elektrownia Tramwajowa na Woli. Zespół obiektów powstał w latach 1905-1908, według projektu Jana Lenartowicza.

Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego

Na mapie znalazły się również m.in. Fabryka Wódek Koneser, kino "Iluzjon", " Warszawianka" , Prudential i Pałac Jabłonowskich na Placu Teatralnym.

Organizatorzy projektu TBTS zachęcają do rozmowy o zaznaczonych na mapie realizacjach i zapraszają na debatę z udziałem ekspertów na dotyczącej problematyki mapy Tu było, tu stało 3, która odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00 w klubokawiarni Państwomiasto.

- Zależy nam na wywołaniu dyskusji. Chcielibyśmy poznać opinię znawców i mieszkańców Warszawy na temat zmian w tkance architektonicznej stolicy ostatnich lat. Dowiedzieć się, jakie ich zdaniem obiekty zyskały, a jakie straciły na wartości. Zapraszamy - zachęca Patrycja Jastrzębska.

Premierze mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS) towarzyszyć będzie wykład "Co nam zostało po transformacji?", który wygłosi prof. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

TU BYŁO, TU STAŁO - premiera trzeciej części drukowanej mapy

wtorek, 1 grudnia 2015 r., godz. 18.00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,

ul. Emilii Plater 51

Więcej o: