Darmowy listopad w królewskich rezydencjach: Łazienkach Królewskich, Zamku Królewskim i Muzeum w Wilanowie

Już dziś Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a od jutra także Zamek Królewski w Warszawie bezpłatnie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym. Akcja potrwa do końca listopada.

Spodobało ci się? Polub nas

To już czwarty darmowy listopad w królewskich rezydencjach w Warszawie, każdy cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Jak podkreślają organizatorzy, nie tylko o darmowe zwiedzanie chodzi, ale też o masę specjalnych atrakcji przygotowanych z tej okazji.

-  Warto odwiedzić Pałac na Wyspie, który po renowacji wygląda tak, jak widział go Stanisław August. Można w nim obejrzeć Królewską Galerią Obrazów, która podobnie, jak Królewska Galeria Rzeźby, urzeczywistnia marzenia władcy o nowoczesnym muzeum publicznym, dostępnym dla zwiedzających - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Prócz tego warto też zwiedzić Teatr Królewski i Pałac Myślewicki, tym bardziej, że organizatorzy przygotowali prawie kilkaset lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży.

Łazienki KrólewskiŁazienki Królewski fot. Wikipedia fot. Wikipedia

W Łazienkach Królewskich przez cały listopad (także 11 listopada w Święto Niepodległości) za darmo będzie można zwiedzać: Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki.

Obiekty można zwiedzać w poniedziałek w godz. 11-18, od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są także audioprzewodniki (płatne 5 zł).

Oprócz tego od poniedziałku do piątku przygotowano dla zainteresowanych oprowadzenia z przewodnikiem po zabytkach Łazienek, pod hasłem: "Kreatywne spotkania z królewskimi kolekcjami". Atrakcją listopadowych weekendów będzie "Natrętne zwiedzanie Teatru Królewskiego i królewskich kolekcji" - w soboty i niedziele o godz. 11 i godz. 14 (czas trwania 60 minut). Miejsce spotkania: wejście do Starej Oranżerii od Ogrodu Oranżeryjnego. W niedzielę o godz. 12.00 będzie można słuchać poezji w Starej Oranżerii. W każdą sobotę listopada w godz. 19-23 odbędzie się "Nocne zwiedzanie" Pałacu na Wyspie. Tam też, w niedziele o godz. 12, można będzie za darmo posłuchać koncertów w ramach "Salonów Muzycznych".

Zamek KrólewskiZamek Królewski fot. Wikipedia fot. Wikipedia

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do bezpłatnego oglądania wystaw poświęconych zbiorom malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej. Zwiedzający mogą jednocześnie zwiedzić bogato urządzone wnętrza, które przeniosą ich do czasów króla Stanisława Augusta. W Zamku Królewskim w Warszawie możliwy będzie m.in. bezpłatny wstęp do Galerii Lanckorońskich, gdzie podziwiać można np. obrazy Rembrandta, oraz na wystawę czasową "Napoleon i sztuka".

Muzeum w WilanowieMuzeum w Wilanowie fot. Wikipedia fot. Wikipedia

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na dzieci i młodzież czekają bezpłatne lekcje muzealne. Dorośli będą mogli skorzystać ze spacerów tematycznych, podczas których poznają dawną rezydencję królewską. Muzeum zaprasza też m.in. na wystawę "Wokół herbaty, kawy i czekolady", poświęconą wilanowskiej kolekcji ceramiki.

"Darmowy listopad" odbędzie się także na Zamku Królewskim na Wawelu, który wraz z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, tworzą cztery polskie rezydencje królewskie.

Więcej o: