Darmowe e-książki dostępne na warszawskich przystankach. Rozpoczyna się największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce

Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawi się już 1 października na ulicach największych polskich miast w tym w Warszawie.

Spodobało ci się? Polub nas

W każdym z punktów będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy i zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa. Czytaj PL! to pierwsza tego rodzaju akcja na świecie organizowana na dużą skalę.

W wypożyczalnie e-booków zostaną zamienione nośniki reklamowe na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Aby wypożyczyć książkę wystarczy pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować przy jej pomocy kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. E-książki będzie można czytać na smarfonie lub tablecie.

czytaj PL!czytaj PL! Fot. Agata Jakubowska / Agencja Fot. A. Jakubowska / AG

- Czytaj PL! promuje na wcześniej nie znaną w Polsce i Europie skalę korzystanie z literatury przy użyciu nowych technologii. Zakładamy, że z darmowych wypożyczalni skorzysta nawet 100 tysięcy osób - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego organizującego kampanię. Patronem merytorycznym akcji został Instytut Książki, a jej ogólnopolski zasięg stał się możliwy dzięki zaangażowaniu partnerskich miast.

Kampania miała już wcześniejsze odsłony wyłącznie w Krakowie. Wtedy z wypożyczalni darmowych e-booków skorzystało kilkanaście tysięcy osób!

- To sukces poprzednich edycji zachęcił nas do wyjścia z projektem poza obszar Krakowa. Naszą ambicją było sprawić, aby projekt stał się ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo w nowoczesnej i przyjaznej odsłonie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i kolejne edycje akcji będą jeszcze ciekawsze - mówi Mateusz Tobiczyk z platformy e-bookowej Woblink.com, która organizuje akcję wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Marek KrajewskiMarek Krajewski Marek Krajewski - Arena szczurów "Arena szczurów" Marek Krajewski

Wśród tytułów, które będzie można wypożyczyć w trzystu e-bibliotekach znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. Do dyspozycji miłośników nowych technologii i kryminału będą powieści: "Arena szczurów" Marka Krajewskiego, "Kasacja" Remigiusza Mroza i "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego. Także dla fanów mocnych historii w e-bookowych wypożyczalniach umieszczono bezkompromisowe rozmowy Patryka Vegi z policjantami - "Złe psy. W imię zasad" i pierwszy thriller 2.0 - "Notebook" Tomasza Lipko. Miłośnicy wielkiej literatury będą mogli przeczytać jedną z najważniejszych skandynawskich powieści XX wieku - "Kolosa" Finna Alnaesa. W wypożyczalniach Czytaj PL! nie zabrakło też głośnej pozycji "Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy. Listę dostępnych pozycji zamykają: ostatnia powieść z serii Uniwersum Metro 2033 - "Otchłań" Roberta J. Szmidta, zabawna czeska powieść "Ostatnia Arystokratka" Evžena Boeka, reportaże o trzydziestolatkach pochodzących z małych miasteczek zebrane w tomie "Zaduch" Marty Szarejko, a także "Obietnica Łucji" Doroty Gąsiorowskiej.

'Notebook' Tomasza Lipko.'Notebook' Tomasza Lipko. 'Notebook' Tomasza Lipko. "Notebook" Tomasza Lipko

Darmową aplikację Czytaj PL! można pobrać w sklepach App Store i Google Play. Akcja Czytaj PL! będzie trwała od 1 do 31 października. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie czytajpl.pl.

We wszystkich miastach w tym w Warszawie drogę do ciytylightów z najlepszymi książkami pomoże czytelnikom znaleźć aplikacja mobilna jakdojade.pl.

Więcej o: