Spotkanie z Tadeuszem Rolke już jutro w Barze Studio

Już jutro 30 września w Barze Studio odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke - jednym z najlepszych polskich fotografów - z okazji premiery jego najnowszego albumu. ?Rolke? ujmuje dotychczasowy dorobek artysty na prawie 200 fotografiach.

Spodobało ci się? Polub nas

60 lat doświadczenia, 100 tysięcy zdjęć i niekwestionowany tytuł nestora polskiego fotoreportażu. Tadeusz Rolke od pierwszego naciśnięcia spustu migawki w trakcie powstania warszawskiego, przez uwiecznienie historycznego wiecu Gomułki po dziś wykonywane zdjęcia jest wierny fotografii momentu. Jego zdjęcia to przede wszystkim wyjątkowe świadectwo zmian historycznych i społecznych, które dokonały się na przestrzeni kilku dekad.

Tadeusz RolkeTadeusz Rolke Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Gazeta

Fotografie ukazują życie PRL, odbudowę Warszawy i pozwalają wniknąć w głąb ówczesnych środowisk twórczych, m.in. skupionych wokół galerii Krzywe Koło oraz Foksal. Zestawione ze współczesnymi zdjęciami reportażysty ukazują ciągłość niektórych sytuacji i tematów. Artysta współpracował z najważniejszymi polskimi i niemieckimi pismami, takimi jak: "Świat Młodych", "Świat", "Stolica", "Polska", "Ty i Ja", "Przekrój", "Stern", "Spiegel" "Die Zeit". Na album złożyły się fotografie wybrane z całego życiowego dorobku Tadeusza Rolke według konkretnych kluczy tematycznych. Pojedyncze fotografie wyjęto z cykli i zestawiono w nieoczywiste pary stające się dla czytelników tropem do odnalezienia inspiracji artysty.

Tadeusz RolkeTadeusz Rolke Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Jak pisze we wstępie do albumu Anna Rottenberg: "Autor otwiera przed nami mimochodem rejestr swoich zawodowych umiejętności, mistrzostwo już osiągnięte, lecz nadal niestrudzenie doskonalone". Spotkanie poprowadzi Paulina Reiter, redaktor naczelna "Wysokich Obcasów".

Spotkanie z  fotografem odbędzie się 30 września (środa), o godz. 18:00 w barze Studio na placu Defilad 1. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Album "Rolke" ukazał się nakładem Wydawnictwa BOSZ.

Tadeusz RolkeTadeusz Rolke fot. Tadeusz Rolke fot. Tadeusz Rolke

Tadeusz Rolke - urodzony w 1929 roku polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Jego prace były pokazywane na licznych wystawach, m.in. dwukrotnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Polskim Instytucie Kultury w Bratysławie, czy berlińskiej galerii Der Ort. Obecnie współpracuje z "Magazynem Gazety Wyborczej" oraz wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o: