Pierwsza wystawa Muzeum Polskiej Wódki: "Czy wiesz, że...", czyli wszystko, co warto wiedzieć o naszym narodowym trunku

18 września rozpoczyna się edukacyjna, plenerowa wystawa poświęcona polskiej wódce. Na warszawskiej Pradze, na ogrodzeniu Centrum Praskiego Koneser, gdzie mieściła się słynna wytwórnia wódek, zawiśnie 16 tablic, które pokazują ciekawostki związane z narodowym trunkiem Polaków. To pierwsza wystawa zorganizowana przez Muzeum Polskiej Wódki. Organizatorem ekspozycji, którą będzie można bezpłatnie oglądać do 30 listopada 2015 roku, jest Stowarzyszenie Polska Wódka, patron powstającego w tym samym miejscu Muzeum.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak długa jest historia wytwarzania wódki na polskich ziemiach? Z czego jest produkowana i co stanowi o jej unikalności na światową skalę? Jak powstały i co dokładnie oznaczają takie sformułowania, jak: "dla kurażu", czy "wypić strzemiennego"? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowie wystawa "Czy wiesz, że " poświęcona polskiej wódce.

Wystawa Polska WódkaWystawa Polska Wódka Wystawa Polska Wódka Wystawa Polska Wódka

Licząca ponad 600 lat historia polskiej wódki to także kopalnia wiedzy społeczno-kulturowej o obyczajach, tradycjach i mentalności Polaków. Julian Tuwim pisząc "Polskie kwiaty" na obczyźnie, wspominał o polskiej wódce, tęskniąc za tym, co dobre i z rodzimego kraju. Natomiast u Edwarda Stachury na stronach jego poetycko-filozoficznej opowieści "Cała jaskrawość" wódka pojawia się w słowach: "Wódka to jest człowiek, z którym można porozmawiać". Polska wódka była i jest ceniona nie tylko przez rodaków. Od lat to także wiodący polski produkt eksportowy. Nieprzypadkowo polska wódka znalazła się na pokładzie podczas pierwszego lotu ponaddźwiękowego samolotu Concorde w 1969 roku.

Budynek na terenie Warszawskiej Wytworni Wodek KoneserBudynek na terenie Warszawskiej Wytworni Wodek Koneser Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

- Polska Wódka obecna jest na naszych stołach od stuleci, stanowi nieodłączny element naszej kultury i tradycji, a cały czas niestety wiemy o niej niewiele. Organizując tę mini wystawę chcemy uchylić rąbka tajemnicy i pokazać ciekawostki związane z jej historią. Na 16 tablicach pokazujemy wybrane informacje w nowoczesny i ciekawy sposób. Mamy się bowiem czym chwalić!- mówi Elżbieta Kwiecińska - Prysłopska reprezentująca Stowarzyszenie Polska Wódka.

Śladem muzeów narodowych alkoholi, które od lat funkcjonują na świecie, w 2017 roku, na warszawskiej Pradze, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser" powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Polskiej Wódki . Wielowiekowa tradycja produkcji wódki na polskich ziemiach zostanie opowiedziana w pięciu galeriach za pomocą nowoczesnych i interaktywnych form przekazu. Odwiedzający będą mogli zrozumieć tajniki procesu produkcji wódki, poznać jej składniki czy uświadomić sobie jej związki z polską tradycją, kulturą i sztuką.

Wystawa "Czy wiesz, że " - ogrodzenie Centrum Praskiego Koneser (od strony ulicy Ząbkowskiej) Od 18 września do 30 listopada 2015 roku, w stęp wolny.

Więcej o: