MOK - czyli niezwykły ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa już w sprzedaży

Po sukcesach książek "SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy" oraz "ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza" Centrum Architektury wydało właśnie trzecią pozycję z serii, tym razem poświęconą architekturze północnej części Mokotowa.

Spodobało ci się? Polub nas

MOK - ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy, od najstarszych po najnowsze. Każdy obiekt opatrzony jest jedną ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Prezentacje poprzedza dwujęzyczny wstęp z zarysem historii dzielnicy.

MOKMOK MOK MOK

Budynki i detale zostały przedstawione za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji. Taki sposób prezentacji architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne). Tym samym mamy szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta.

MOKMOK MOK MOK

MOKMOK MOK MOK

- W ilustrowanym atlasie przedstawiającym charakterystyczne budynki czy założenia nie ma miejsca na choćby na obraz powojennego Pola Mokotowskiego - wtedy całkowicie nieucywilizowanej przestrzeni, z resztkami ruin, zamieszkanej przez biednych ludzi, węglarzy, obecnie leżącej w większości poza obszarem dzielnicy. A także alei Niepodległości, częściowo brukowanej, z wielką łąką mleczy pośrodku, na której pasły się krowy i którą wracały z Zachodu czołgi. Czy eleganckiej przed wojną ulicy Asfaltowej z częścią kamienic w gruzach. To osobiste wspomnienia z wczesnego dzieciństwa z końca lat 40., spędzonego na Mokotowie, niknące bezpowrotnie w niepamięci - pisze w przedmowie do atlasu Maria Wojtysiak.

MOKMOK MOK

MOK

W książce znalazły się opisy m.in.: Zespołu budynków Szkoły Głównej Handlowej, Kamienicy braci Elsnerów, Szarych Domów, Willi Jurkiewicza, Domu Klewina itd.

Książka kosztuje 39 zł i jest dostępna m.in. w klubie Państwomiasto, w dobrych księgarniach i w sklepie internetowym fundacji Bęc Zmiana

Więcej o: