To jego praca licencjacka. Siedem gier o Warszawie w stylu Mario i TETRIS - już wkrótce w nie zagracie!

Nad aplikacją WARSZAWA pracował przez półtora roku, jak mówi - po nocach, bo w ciągu dnia studiował. Siedem gier, których tematem przewodnim jest stolica Polski, nawiązujących stylem do najsłynniejszych gierek z lat 80., już wkrótce trafi do sieci.

Spodobało ci się? Polub nas

- Ten projekt to połączenie mojej pasji do gier oraz wielkiej miłości do Warszawy. Chciałbym, aby zwrócił on uwagę mieszkańców na niektóre problemy miasta - mówi 23-letni Łukasz Błochowiak, który właśnie obronił licencjat w Akademii Pedagogiki Specjalnej na kierunku edukacja artystyczna. Swojej pracy nie schowa jednak do szuflady. Chce, aby jego gry trafiły do sieci, ma również zamiar nawiązać współpracę z Muzeum Sztuki Nowoczesnej lub z ratuszem.

Aplikacja, za pomocą której będzie można zagrać w grę, nazywa się "Warszawa". Napisana została w języku programowania Processing, która pełni rolę ekranu startowego dla zbioru gier o tematyce miasta stołecznego. Wykorzystuje gamę 7 kolorów, a ilustracja w formie prostej grafiki jest dodatkowo animowana. - Jako podkład dźwiękowy użyłem tu piosenki "What is Love?" artysty Haddaway'a w 8-bitowym wykonaniu amerykańskiego kompozytora Ralpha Vickersa, z którym nawiązałem współpracę - opowiada Łukasz.

Łukasz planuje najpierw wprowadzić wersję w systemie Mac, ale niezwłocznie chce dodać wersję na Windowsa. W jakie gry, których głównym tematem jest Warszawa będzie można już wkrótce zagrać?

1. Pierwszą grą jest Reklanoid

Gry o WarszawieGry o Warszawie ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe

Gra nawiązuje mechaniką i nazwą do gry Arkanoid z 1986 roku, w której gracz miał za zadanie zbić wszystkie bloczki umieszczone na górze ekranu za pomocą piłeczki. - Dynamika i sposób rozgrywki jest bliźniaczy z oryginałem - tłumaczy Łukasz. - To jedna z dwóch zaprojektowanych przeze mnie gier, w których posługujemy się myszką, aby sterować paletką od której odbija się piłka - dodaje.

Inspiracją do stworzenia gry była reklama umieszczona na fasadzie MDM (plac Konstytucji), która mimo zakazu konserwatora zabytków, wisiała w dalszym ciągu na budynku. Gra złożona jest z wielu kolorów, animowane tła dodają dynamiki - a samą rozgrywkę podzieliłem na parę poziomów, różniących się lokalizacją i ilością reklamowych bloczków:

Plac Konstytucji / Plac Zawiszy / Centrum Rondo / ONZ

Inspiracją do stworzenia gry, jak mówi Łukasz, była reklama umieszczona na fasadzie MDM, która mimo zakazu konserwatora zabytków, wisiała cały czas na budynku. Podejmuje tym samym problem wieszania wielkoformatowych reklam, które szpecą miasto.

2. Druga gra to City Invaders

Gry o WarszawieGry o Warszawie ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe

Z oryginału Łukasz zaczerpnął styl graficzny i mechanikę, dodał własne tło, które przedstawia jeden z obiektów warszawskich, który wzbudził największe kontrowersje (jak Pałac Kultury, Pomnik Czterech Śpiących czy budynek przy ul. Senatorskiej). Osoba grająca w grę może zająć jedną ze stron konfliktu - być osobą, która popiera obecność danego obiektu lub tą, która się wobec tego sprzeciwia. Gra polega na strzelaniu laserkiem do przeciwnika.

3. Trzecia gra to Invalidder

Gry o WarszawieGry o Warszawie ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe

Gra polega na tym, aby przejechać postacią na wózku inwalidzkim na drugą stronę ulicy. Gra, jak łatwo się domyślić, porusza problem poruszania się po mieście osób z niepełnosprawnością.

- Zilustrowałem w grze ważne węzły komunikacyjne, które w żaden sposób nie są przystosowane dla osób na wózkach inwalidzkich. Skupiłem się na nich, ale jednocześnie mam świadomość, że ten sam problem dotyka kobiet z wózkami dziecięcymi, osób starszych czy ludzi z trudnościami w poruszaniu się. Mechanika gry wiernie nawiązuje do oryginalnego Froggera, zmieniona jest lokacja (w oryginale droga i łąka) na warszawskie ulice - opowiada Łukasz.

4. Tetris (Warszawski)

Gry o WarszawieGry o Warszawie ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe

- Stworzona przeze mnie wersja aplikacji czerpie z formy i stylistyki gry TETRIS z 1984 roku. Z tą różnicą, że zamiast prostymi klockami kierujemy budynkami. Chciałem w ten sposób zobrazować "samowolkę budowlaną" w Warszawie i jej chaos przestrzenny. Kierując obiektami sami tworzymy miasto, jego kształt - jesteśmy obecni w rozwoju stolicy - opowiada Łukasz.

Gra, jak mówi Łukasz, ma pobudzić do refleksji na temat tego, w jaki sposób kreowany jest urbanistyczny krajobraz miasta. Łukasz zauważa, że wiele projektów tworzonych jest w sposób przypadkowy, a deweloperzy często nie zwracają uwagi na estetykę miasta, tworząc budynki, które nie wpisują się w jego krajobraz. Tym samym przyczyniają się do tego, że miasto staje się pod względem urbanistycznym coraz bardziej chaotyczne.

5. Kolejna gra to MuraWawa

Gry o WarszawieGry o Warszawie ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe

To z kolei rodzaj układanki przybliżającej graczowi murale w Warszawie. - Wybrałem takie, które są nie tylko atrakcyjne jako osobne obiekty, ale również dobrze wpisują się w krajobraz miasta. Zamieściłem dodatkowo adresy, aby każdy zainteresowany mógł odnaleźć mural na własną rękę (Radzymińska 150, Racławicka 17, Złota 73).

6. Biegnij Wawa Biegnij

Gry o WarszawieGry o Warszawie ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe

Ta gra luźno nawiązuje do gry firmy Nintendo pt. "Mario" z 1983 roku. - Zaczerpnąłem głównie dynamikę rozgrywki polegającej na przesuwaniu postaci w prawą stronę ekranu. W grze tej chciałem ukazać 3 główne rejony Warszawy: tereny zielone, nowoczesne centrum i centra handlowe. Każdy z poziomów charakteryzuje się innym kolorem, dynamiką gry oraz platformami, po których skacze gracz, jednak całość tworzy spójny obraz miasta - opowiada Łukasz.

7. Ostatnia gra to Prince of Warsaw

Gry o WarszawieGry o Warszawie ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe ŁADNIEŁAD/ materiały prasowe

Do stworzenia gry zainspirowała Łukasza produkcja "Prince of Persia". W grze bohater, zbierając utracone monety, przechodzi przez różne osiedla mieszkaniowe całej Warszawy. Natrafia na jednostki (reprezentujące rozmaite społeczności), których zachowanie definiuje zastane otoczenie (pełny życia Ursus, monumentalne osiedla przy Dworcu Gdańskim). - Gracz musi unikać przeciwników oraz wykorzystywać otaczające go budynki do zdobywania monet lub omijania przeszkód - tłumaczy Łukasz.

Ale projekt Łukasza to nie tylko gry. Student zaprojektował również gadżety nawiązujące do gier - koszulki, specjalne pudełko oraz inne akcesoria.

Gry mają trafić do sieci już w listopadzie. Strona internetowa do pobrania gier będzie dostępna na stronie  facebook.com/to.blochowiak . Marka, którą Łukasz wykreował i pod którą podpięty jest projekt Warszawa nazywa się ŁADNIEŁAD.

Łukasz otrzymał za swoją prace ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem. Teraz wybiera się na studia magisterskie.

Więcej o: