Ferrari warte 1,5 mln zł., Jaguar za 1,3 ml zł...tych samochodów nie zobaczysz na ulicy, ale możesz wylicytować na Stadionie Narodowym

W czwartek 17 września, do godz. 17 możecie zobaczyć 60 kolekcjonerskich aut o łącznej wartości 10 milionów złotych. Później zostaną zlicytowane.

Spodobało ci się? Polub nas

Zobacz wideo

Stadion Narodowy zamienił się pilnie strzeżoną twierdzę wypełnioną samochodami, o których większość z nas może tylko pomarzyć. Wśród nich m.in. Ferrari 512 BBi o szacowanej wartości 1,180,000 - 1,400,00 zł., czy Jaguar E-Type Series 1 w cenie 1 100 000 - 1 300 000 zł.

ferrari-512bbiferrari-512bbi fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

jaguar-e-type-cabriojaguar-e-type-cabrio fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

Jednak auto, które budzi mój największy podziw, to Jaguar Mark X z 1963 roku. To wyjątkowy egzemplarz głównie ze względu na swoją historię od początku związaną z PRL-em. Będąc w dyspozycji Urzędu Rady Ministrów, służył między innymi ówczesnemu premierowi Józefowi Cyrankiewiczowi. Posiada niecodzienny dla reprezentacyjnej limuzyny jasny kolor i pięknie spatynowane wiśniowe wnętrze.

- Podobno kolor (oryginalnie była to kość słoniowa, w latach 80. został zmieniony na biel) wybierała Nina Andrycz, ówczesna żona Cyrankiewicza - mówi Michał Przada z Ardor Auctions.

jaguar-mark-xjaguar-mark-x fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

jaguar-mark-xjaguar-mark-x fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

Aby zebrać te wszystkie cudeńka w jednym miejscu, ekipa Ardor Auctions (pierwszego w Polsce domu aukcyjnego zajmującego się motoryzacją klasyczną i zabytkową) przez prawie pół roku przemierzyła ponad 30 tys. kilometrów w poszukiwaniu najciekawszych okazów. Opłacało się, nawet taki samochodowy laik jak ja dostał zawrotu głowy i śnił o nich nocą.

- Ferrari 512 BBi przyjechało do nas z Niemiec od anonimowego kolekcjonera. To bezkompromisowy samochód, topowy model tej marki, wyprodukowany zaledwie w 1007 egzemplarzach. Pod maską 12-cylindrowy silnik o pojemności 4942 cm3 i mocy 345 koni mechanicznych. To prawdziwy supersamochód i największa gwiazda nadchodzącej aukcji Ardor Auctions na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie - tłumaczy Przada.

ferrari-512bbiferrari-512bbi fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

ferrari-512bbiferrari-512bbi fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

Tuż obok czerwonego Ferrari ustawiono szarego Jaguara E-Type S1.  Roadster z 1962 roku od dnia premiery pobudza wyobraźnię miłośników motoryzacji. Jest zmysłowy, miękki w liniach, wywodzi się z tradycji wozów wyścigowych. Prezentowany egzemplarz pochodzi od polskiego właściciela. Jest w zjawiskowym połączeniu kolorystycznym i w przeciągu ostatnich dwóch lat został perfekcyjnie odrestaurowany. Według zapowiedzi domu aukcyjnego, jest to najlepsze obecnie dostępne na europejskim rynku auto z tego rocznika.

jaguar-e-type-cabriojaguar-e-type-cabrio fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

Nie mniejszy zachwyt budzi malutkie BMW 600 z 1958 roku. Powstało w oparciu o dwuosobową Isettę i jako pierwsze powojenne budżetowe BMW mogło przewieźć czterech pasażerów. Zajmowali oni miejsca w nietypowy sposób - pasażerowie przedniego rzędu wsiadali podnosząc przednią ścianę samochodu, drugi rząd był dostępny przez tradycyjne drzwi umieszczone z prawej strony. Szacowana wartość: 90-130 tys. PLN.

bmw-isettabmw-isetta fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

bmw-isettabmw-isetta fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

Luksusowy Mercedes 220S Cabriolet obok maleńkiego BMW wygląda, jak prawdziwy potwór. Idealny styl, dużo chromu, drewna i skóry, dwukolorowy lakier i opony z białymi ścianami bocznymi. Mercedes 220S Cabriolet powstał w 2178 egzemplarzach i jest dziś uznanym i poszukiwanym klasykiem. Szacowana wartość: 820-900 tys. PLN.

mercedes-220smercedes-220s fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

Nie sposób wymienić wszystkich aut prezentowanych na Stadionie, rozpiętość cenowa jest też ogromna, bo obok aut wartych ponad milion złotych na wystawie i aukcji można obejrzeć i licytować np. Fiata 125 p z 1975 roku (Szacowana wartość: 10 - 15 tys. PLN.), czy Forda Escorta 1300 L MK2, również z 1975 roku w cenie od 25 do 35 tys. PLN.

fiat-125pfiat-125p fot. Ardor Auctions fot. Ardor Auctions

Licytowanie tych cudeniek zadeklarowało już prawie 200 kolekcjonerów z Europy i Polski. Aby wziąć udział w aukcji, każdy z nich musiał wpłacić wadium o wartości 4 tys. zł. Jeśli nie zamierzacie brać w niej udziału a jedynie zobaczyć te piękne maszyny, macie jeszcze szansę. Wejście na teren wystawy kosztuje 100 zł.

Wystawa w g alerii stadionu PGE Narodowy (w ejście do galerii znajduje się od strony bramy nr 1 (al.Zieleniecka)) otwarta będzie dziś do godziny 17. Później odbędzie się aukcja.

Więcej o: